Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Καλημέρα. Μήπως υπάρχει κάποια εξέλιξη για πληρωμή του β' εξαμήνου 2016 σε 12 δόσεις όπως είχε αναγγείλει ο υφυπουργός? Βάλε δόσεις διακανονισμού, δόση ΕΦΚΑ, αναδρομικά 2011, β' εξάμηνο 2016, φθάνω αισίως στις 2500,00ευρώ. Με τις υγείες μου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λίγο ζαβό το σάητ του ΕΦΚΑ ή εγώ δεν το "διαβάζω" σωστά?

 

Πλήρωσα την πρώτη δόση (για Γενάρη) κανονικά πριν καμιά βδομάδα, και εμφανίζεται ως πληρωμή άμα ψάξεις λίγο στο "ενδότερα" του σάητ (Ιστορικό Πληρωμών κλπ). Όμως, στην αρχική σελίδα λέει ακόμα προθεσμία 28/2 (για δόση Φλεβάρη, υποθέτω -- είναι ίδιο το ποσό), άσχετα αν στο Έντυπο Ειδοποιητήριο εμφανίζει ημερομηνία πληρωμής 31/3... 

Edited by Aleonymous
Link to comment
Share on other sites

Λίγο ζαβό το σάητ του ΕΦΚΑ ή εγώ δεν το "διαβάζω" σωστά?

 

Πλήρωσα την πρώτη δόση (για Γενάρη) κανονικά πριν καμιά βδομάδα, και εμφανίζεται ως πληρωμή άμα ψάξεις λίγο στο "ενδότερα" του σάητ (Ιστορικό Πληρωμών κλπ). Όμως, στην αρχική σελίδα λέει ακόμα προθεσμία 28/2 (για δόση Φλεβάρη, υποθέτω -- είναι ίδιο το ποσό), άσχετα αν στο Έντυπο Ειδοποιητήριο εμφανίζει ημερομηνία πληρωμής 31/3... 

 

Να ήταν αυτό το μόνο πρόβλημα ........ :smile:

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ζαβό το σάητ του ΕΦΚΑ ή εγώ δεν το "διαβάζω" σωστά?

 

Πλήρωσα την πρώτη δόση (για Γενάρη) κανονικά πριν καμιά βδομάδα, και εμφανίζεται ως πληρωμή άμα ψάξεις λίγο στο "ενδότερα" του σάητ (Ιστορικό Πληρωμών κλπ). Όμως, στην αρχική σελίδα λέει ακόμα προθεσμία 28/2 (για δόση Φλεβάρη, υποθέτω -- είναι ίδιο το ποσό), άσχετα αν στο Έντυπο Ειδοποιητήριο εμφανίζει ημερομηνία πληρωμής 31/3... 

 κι εμένα το ίδιο έχει. προφανώς με το ίδιο ειδοποιητήριο εξοφλούνται και οι δύο δόσεις αλλά η ημερομηνία δεν ενημερώνεται αυτόματα και παρέμεινε στη δόση της εισφοράς του πρώτου μήνα....καλά η οργάνωση φαίνεται και από το γενικότερο στήσιμο του site...θα εξελιχθεί στο μέλλον, ελπίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Είναι να γελάει κανείς με την μηχανοργάνωση... το να αλλάξεις ημερομηνία θεωρητικά θα ήταν το πιο εύκολο... αν εχεις IQ πάνω από το ραδίκι... 

Ετσι ενημερωτικά δείτε εδώ... ενα μικρό σαρκαστικό γελιο -δεν κρατήθηκα- μου βγηκε...

http://www.liberal.gr/arthro/118950/oikonomia/2017/ypo-katarreusi-o-efka-prin-akoma-xekinisei---sto-35-i-eispraximotita.html

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που την είχα θέσει μερικές μέρες πριν αλλά δεν πηρα κάποια απάντηση.

 

Λοιπόν, με δοδεμένο ότι τα ειδοποιητηρια του ΕΦΚΑ έχουν πλέον και ημερομηνία βεβαίωσης της οφειλής (πάνω δεξία) σε αντίθεση με τα παλαία από το ΤΣΜΕΔΕ που δεν είχαν και άρα θεωρείται ως βεβαίωμένη ως οφειλή την ημερομηνία αυτή, πως καταχωρούμε την δαπάνη στο βιβλίο εσόδων-εξόδων ?

 

Με την βεβαιωμένη ημερομηνία και έχουμε ως συνημμένα τα παραστατικά πληρωμής των αντίστοιχων μηνών ή με την την ημερομηνία πληρωμής ?

 

post-2272-0-19313400-1488356884_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το ειδοποιητηριο είναι επιεικώς για τα μπάζα

δεν γράφει ημ/νια ΛΗΞΗΣ πληρωμής αλλά  ημ/νια πληρωμής λες και είναι απόδειξη

η ημερομηνία έκδοσης είναι ότι τους θυμηθεί, γιατί η ημερομηνία βεβαίωσης οφειλής θα έπρεπε να είναι η 1η κάθε μήνα που θα αφορούσε τις ασφαλιστικές οφειλές του προηγούμενου αφού κατά το νόμο είναι μηνιαίες

όπως είναι δομημένο ο καθένας μπορεί να πληρώνει ότι θέλει όποτε θέλει, ακομα και 1 ευρώ την ημέρα κάθε μέρα 

ευελπιστώ ότι μετά το τέλος της προθεσμίας πληρωμής του 12 μήνα κάθε έτους θα μας εκδίδουν μια συγκεντρωτικη κατάσταση ετήσιων πραγματικών πληρωμών για καταχώρηση στα βιβλία. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ, αλλα το παραστατικό ειναι το εκάστοτε ειδοποιητηριο και οχι η βεβαίωση.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι έχει χαρακτηριστικα παραστατικού 

οι ιδιωτικές ασφαλιστικές στέλνουν ειδοποιητηριο και μετά την πληρωμή το συμβόλαιο, που έχει αρίθμηση, και αποτελεί και απόδειξη πληρωμής

οι δεκο στέλνουν λογαριασμό και όχι ειδοποίηση 

και κατά αναλογία με τους μισθωτούς που στην ετήσια βεβαίωση του εργοδότη αφαιρούνται συγκετρωτικα οι εισφορές

γιατί να μην κάνουν το ίδιο και οι εε στα βιβλία τους;

 

και τι παραστατικό είναι αυτό που έχει 2 διαφορετικές ημερομηνίες πληρωμής και δυο διαφορετικά ποσά;

 

άλλο θέμα

πληρωμή που έγινε 28/2 εμφανίστηκε σήμερα 1/3 στο ιστορικό πληρωμών - πετάει το σύστημα

εμφανίζεται ακομα όμως ως τρέχουσα εισφορά με λήξη 28/2 - σκατά το σύστημα

Edited by zxgr
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.