Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

ερωτηση εγω εχω κατι ΦΕΜ του 2013

 

ομως διαχειριστικη περιοδος 2013 δεν αφηνει

 

 

τι κανω τα ριχνω για 2014?

 

 

 

 

Και εγώ την πάτησα, 

 

 

Το ΦΕΜ που πληρώνεται σε διαφορετικό έτος από αυτό της ΑΠΥ θα καταγραφεί στο έτος που κόπηκε και όχι σε αυτό της ΑΠΥ, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε γι αυτό, 

 

 

Καλημέρα Συνάδεφλοι,

 

Σε εμένα απο την άλλη δε μου παρουσιάζει κανένα πρόβλημα. Μολις το καταθέσω και με ηλεκτρονική πληρωμή την ιδια μέρα μεσω ιντερνετ το σύστημα ενημερώνεται μεσα σε δυο ημέρες. Δεν μου εχουν τύχει οι καθυστερήσεις που αναφέρεται.... και δεν εχω καταθέσει μόνο ενα ωστε να έτυχε

 

Πως κάνεις τις πληρωμές, τράπεζα ή e-banking και σε πια τράπεζα;

Link to comment
Share on other sites

Στην εφορία που ρώτησα, δεν υπάρχει πρόβλημα να πληρώσεις το 2014 ΦΕΜ για ΑΠΥ που έκοψες το 2013.

Επίσης συνάδελφοι, μην ρισκάρετε το αν πρέπει να πληρωθεί ή όχι το ΦΕΜ. Ούτως ή άλλως θα καλεστούμε να πληρώσουμε το 26% από αυτό που κόβουμε, στην φορολογική δήλωση της επόμενης χρονιάς.

Άσε που καλύτερα να πληρώνουμε από τώρα, έστω το 10% και να έχουμε στο κεφάλι μας μόνο το 16%, παρά να μας έρθει όλο το 26% μονομιάς. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δημιουργείται αυτή η αναστάτωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως εχω μια υποψια , ότι μολις πληρωθει το ΦΕΜ συμψηφιζεται αμεσως με βεβαιωμενες οφειλες . 

 

 

Kανονικά έτσι θα έπρεπε να γίνεται ΕΦΟΣΟΝ Ο ΦΕΜ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ , δεν υπάρχει λόγος να περιμένουμε ενα χρόνο και βάλε να γίνει η εκκαθάριση της δήλωσης και ο συμψηφισμός του. Με τη διαδικασία αυτή ξέρουν ότι πληρώθηκε και επομένως θα έπρεπε να τον συμψηφίζουν άμεσα με βεβαιωμένες οφειλές , αν υπάρχουν ,

Link to comment
Share on other sites

Παντως εχω μια υποψια , ότι μολις πληρωθει το ΦΕΜ συμψηφιζεται αμεσως με βεβαιωμενες οφειλες . 

αποκλείεται, γιατί αν τον συμψηφήσουν δεν τούς συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως μάλλον το συμψηφίζουν. Πλήρωσα κάποια ΦΕΜ στο τέλος του '13  και σήμερα  βλέπω στο taxis ότι έχει μειωθεί μια βεβαιωμένη οφειλή που έχω.

Link to comment
Share on other sites

ειχα τηλ επικοινωνια με ΓΓΠΣ

 

παραπονεθηκα που πρεπει να πληρωνουμε την ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ τα ΦΕΜ

τους ειπα οτι ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ γιατι θα πρεπει να σπαταλαμε ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΩΡΕΣ και στην ουσια ως επαγγελματιες γλυτωσαμε τις ουρες αλλα θα πρεπει πρωι πρωι να κανουμε εισαγωγη και πληρωμη......ΜΟΥ ειπαν οτι εχουν παραπονεθει και αλλοι και οτι ΘΑ ΤΟ ΛΥΣΟΥΝ

 

 

 

 

επισης τα ΦΕΜ ασχετα που τα πληρωσα το 2014 (ετσι και αλλιως αυτα που κοβουμε ως ΑΠΥ 31/12 ποτε θα μπορουσαμε να πληρωθουν?)

ΜΕΤΡΑΝΕ για το ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΤΟΣ που ΚΟΠΗΚΑΝ ασχετα ποτε αποδοθηκαν....

γιατι αν δεν μετραγαν θα υπηρχε ΑΣΥΜΦΩΝΙΑ  ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ  - ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ !!!

Link to comment
Share on other sites

 

 

επισης τα ΦΕΜ ασχετα που τα πληρωσα το 2014 (ετσι και αλλιως αυτα που κοβουμε ως ΑΠΥ 31/12 ποτε θα μπορουσαμε να πληρωθουν?)
ΜΕΤΡΑΝΕ για το ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΤΟΣ που ΚΟΠΗΚΑΝ ασχετα ποτε αποδοθηκαν....
γιατι αν δεν μετραγαν θα υπηρχε ΑΣΥΜΦΩΝΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ - ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ !!!


Μπουρδες λενε.

Δηλαδη αν πληρωσεις ΦΕΜ για ΑΠΥ του 2013 στις 25/8/2014, σε ποια φορολογικη δηλωση θα το υποβαλλεις?

 



Κι όμως μάλλον το συμψηφίζουν. Πλήρωσα κάποια ΦΕΜ στο τέλος του '13 και σήμερα βλέπω στο taxis ότι έχει μειωθεί μια βεβαιωμένη οφειλή που έχω.


Αυτο ομως δε σημαινει οτι στην φορολογικη δηλωση του επομενου ετους, δεν πρεπει να περιλαβεις αυτα τα ΦΕΜ?? Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

 

Μπουρδες λενε.

 

Δηλαδη αν πληρωσεις ΦΕΜ για ΑΠΥ του 2013 στις 25/8/2014, σε ποια φορολογικη δηλωση θα το υποβαλλεις?

 

 

 

 

στη φορολογικη δηλωση του ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ που ανηκει......το 2013

 

απλα μου ειπαν θαχει τις νομιμες προσαυξησεις  σε περιπτωση ελεγχου

Link to comment
Share on other sites

στη φορολογικη δηλωση του ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ που ανηκει......το 2013

 

 

Πως θα γινει αυτο, αφου θα εχει πληρωθει μετα την υποβολη της φορολογικης δηλωσης?

 

Ακιους δεν το συνεχιζω.

Μλκ σου ειπαν.

 

Ουτε τις ε/α στο gsis δε διαβασαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.