Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

Χρειάζεται μάλλον ιδιαίτερη προσοχή στην προθεσμία πληρωμής του ΦΕΜ μετά την υποβολή του.

Παραθέτω από το site της ΓΓΠΣ:

 

" ΠΡΟΣΟΧΗ: η καταληκτική ημερομηνία (που θα αναγράφει και η Ταυτότητα Οφειλής) είναι την ίδια μέρα.
Άρα:

  • οι μηχανικοί-αρχιτέκτονες που κάνουν χρήση του web banking θα έχουν περιθώριο να πληρώσουν εμπρόθεσμα μέχρι την ώρα της ίδιας ημέρας που η τράπεζα τους μεταφέρει ποσά (διαφέρει αναλόγως της τράπεζας).
  • οι μηχανικοί-αρχιτέκτονες που θα πληρώσουν μέσω πιστωτικού ιδρύματος έχουν περιθώριο για την εμπρόθεσμη πληρωμή μέχρι το κλείσιμο του ταμείου των πιστωτικών ιδρυμάτων.
  • Σάββατο-Κυριακή και αργίες η ημερομηνία πληρωμής μετατίθεται μέχρι την αμέσως επόμενη εργάσιμη ημέρα.    "

 

(βλ. σημείο 8 στο λινκ :

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQS_arch_mech.html)

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση υποβολής ΦΕΜ για τοπογραφικό διάγραμμα μόνο (π.χ. για μια οικοδομησιμότητα), στην προ ηλεκτρονικής υποβολής εποχή, τα τελευταία πεδία της φόρμας (τ.μ. διαμερίσματος, επαγγελμ. χώρων, αξία κλπ.) καθώς και η αρμόδια ΔΟΥ του έργου δεν ήταν απαραίτητο να συμπληρωθούν. Στην φόρμα της ηλεκτρονικής υποβολής είναι απαραίτητα. Την αρμόδια ΔΟΥ του ακινήτου πες ότι τη βρίσκεις. Στα άλλα πεδία (τ.μ. και αξία) τί βάζεις;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να θυμηθώ κάτι που μου είχε πει ο φοροτεχνικός μου πέρσι... περίπου:

Βεβαίωση προκαταβολής φόρου υπάρχει από νόμο που έχει σχέση με την έκδοση Οικοδομικής Αδειας.  Αυτό είχε επικαλεστεί τότε για να μου πει πως δεν απαιτείται για  αμοιβές τακτοποιήσεων αυθαιρέτου.  (Ή για ιδιωτικά έργα που δεν καταλήγουν σε οικοδ.άδεια)

Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

0 να τα βαλλεις.

Ουτε προυπολογισμο εχεις, ουτε τμ.

δεν τα δέχεται τα μηδενικά (τουλάχιστον εμείς δεν βρήκαμε τρόπο να τα δεχθεί)

βάλαμε 0,1 Ευρώ αξία και τα τ.μ. του οικοπέδου

(εναλλακτικά του ακινήτου, ή της δήλωσης ή ότι είναι πιο λογικό κατά περίπτωση.

νομίζω δεν παίζουν και κανένα ρόλο αυτά τα πεδία)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει πάνω από 5 φορές.... Βάζουμε "Αξία έργου = 0,01 ευρώ".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.