Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Παράρτημα Α] Τροποποίηση Παραρτήματος Ν.4178/2013


Recommended Posts

το επίμαχο σημείο εγώ το καταλαβαίνω ως εξής:

 

ΔΕΝ υπάρχει άδεια σε αποκλειστικές περιπτώσεις που, αυθαίρετες κατασκευές εκτελέστηκαν καθ΄υπέρβαση ΚΑΙ δόμησης ΚΑΙ κάλυψης ΚΑΙ ύψους ΚΑΙ θέσης σε σχέση με την εκδοθείσα άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αμ το άλλο;;;

Αν μεταφέρω 51 τ.μ. αποθήκη από το 4014 στον 4178, αλλάζει όλο το πρόστιμο.

Αλλά τι λέω, σιγά μην τους πέρασε από το μυαλό.....

 

Ειλικρινα παιδιά, πόσο κοστίζει ένας δικηγόρος, να καταθέσει αίτημα ασφαλιστικών μέτρων για το κλείσιμο του συστήματος. Όχι κείμενα διαμαρτυρίας και κουραφέξαλα.

 

Όλους τους πελάτες μου έχω σε αναμονή ούτως ή άλλως. Πλέον κατεβάζω τα ρολά και σ΄ αυτούς που «θέλουν να τελειώνουν»....

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι αυτοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται!!!!

Δεν γνωρίζουν την ελληνική γλώσσα!!!

Δεν μπορούν να εξηγήσουν ότι, ένα και ένα κάνει δύο!!!

Είναι επικίνδυνοι!!!!

Μειώνουν το κύρος του Έλληνα νομοθέτη!!!!

Πρέπει τάχιστα ν' απομακρυνθούν!!!!

Παίζουν με τις τύχες χιλιάδων ανθρώπων και εκατομμυρίων ιδιοκτησιών!!!!

Διασύρουν έναν ολόκληρο επαγγελματικό κλάδο!!!!

Πάραυτα να επέμβουν ...οι ανωτέρως ιστάμενοι κι έχοντες ανάλογη ευθύνη!!!!

Μαζέψτε τους!!!

Το ΤΕΕ να κατεβάσει σήμερα την εφαρμογή!!!

Ο πρόεδρος του ΤΕΕ και η διοικούσα επιτροπή ν' ανακοινώσουν συνέντευξη Τύπου και να τους ξεμπροστιάσουν!!!!

Αποτελεί θέμα άμεσης προτεραιότητας!!!!!

Περιμένουμε νομοθετημένες διευκρινίσεις και ριζική και σοβαρή αντιμετώπιση του θέματος και αντί αυτών εισπράττουμε νομοθετημένες ασυναρτησίες!!!!

 

+ 1000!!!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σου λένε από το Υπουργείο...."ούτως ή άλλως αντικείμενο για δουλειά στους μηχανικούς δεν υπάρχει. Μπέρδεψέ τους λίγο ακόμη με καμμιά εγκύκλιο, ΥΑ, κτλ για να απασχολούνται και να περνάει ο καιρός...".

Γιατί είχαν από το Δεκέμβριο να πουν κάτι άλλο. Δεν ακούω ούτε ενημερωτικές ημερίδες πια ούτε απαντήσεις σε ερωτήματα με emails και σε τηλέφωνα.....

Και το ΤΕΕ?  ΥΠΝΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣ....

Edited by da-mi
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

......Κύριοι του ΤΕΕ, δεν είστε πλέον το συνδικαλιστικό μας όργανο. Ενα γελοίο ******* είστε και μάλιστα με fixed τιμή: 15€/πήδημα μικρό και 25€/πήδημα μεγάλο...

 

Προσυπογράφω!!!!

Μου τελείωσαν για σήμερα οι θετικές ψήφοι. Σου χρωστάω +10 και θα στις βάλω τις επόμενες ημέρες!!!!

Edited by yian
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μεγάλη αλλαγή είναι και στο πεδίο 5: Υπέρ. ΣΔ το ότι μετράνε

μόνο οι επιφάνειες με κύρια χρήση.

 

Δηλαδή αν έχω κάνει μια αποθήκη καθ΄υπέρβαση της οικ. άδειας, στον περιβάλλοντα χώρο ??

Δε θα της χρεώσω Υ.Δ. ?

 

Πιστεύω ότι αυτό και μόνο καταδεικνύει ότι ο νόμος έχει συνταχθεί από Δικηγόρους

και γενικά ανθρώπους που δεν είχαν εφαρμόσει ποτέ τους πολεοδομική νομοθεσία..

Αρχικά θέλω να πω ότι συμφωνώ με την αγανάκτηση όλων και προσαυξάνω...

 

Όπως είπε και η Teta τι παει να πει με κύρια χρήση...δλδ αποθήκες εκτός περιγράμματος ισόγειες ή υπόγειες που βάσει ΝΟΚ μετρούν στο συντελεστή θεωρούνται ως μη υπέρβαση δόμησης???? Δλδ η δόμηση αφορά μόνο χώρους κύριας χρήσης και από που προκύπτει αυτό???

 

Πέρα από αυτό θέλω να αναφέρω ένα άλλο ζήτημα που θεωρώ εμπαιγμό και αδικία καθώς και χαστούκι σε όσους μηχανικούς έκαναν σωστά τη δουλειά τους. Τα πρόστιμα δεν αλλάζουν αν διατηρηθούν ίδια τα τεττραγωνικά και αλλάξουν οι συντελεστές.... οκ... δλδ όσοι έκαναν ψευδείς δηλώσεις με χρονολογίες ψεύτικες, με υπερβάσεις εσκεμμένα λάθος επιβραβεύονται... οι μηχανικοί που έπραξαν σωστά με βάση το νόμο και με αίσθημα ευθύνης είναι ηλίθιοι δλδ....κατανοώ ότι υπήρχαν περιπτώσεις που γινόταν μπέρδεμα αλλά δν μπορεί να επιβραβέυεται το λάθος.

 

Αισθάνομαι δλδ ότι ωθούμαστε όχι να δρούμε βάση λογικής αλλά κερδίζει όποιος είναι πιο έξυπνο λαμόγιο... και ποιος μου λέει ότι αυτό δεν συμφωνήθηκε εκ των προτέρων και κάποιοι το γνώριζαν...

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nα είσαι σίγουρη ότι ήταν προσυμφωνημένο. Εσύ τι λες δεν γνωρίζουν καμιά εταιρία οι κύριοι/ιες του ΥΠΕΚΑ και δεν θα τους αποκάλυψαν τα σχέδια τους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.