Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρωμή πόρων υπέρ ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ ηλεκτρονικά


Earl

Recommended Posts

Θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου.

Γιατί θα πρέπει το κράτος να διασφαλίσει "1) το ότι πληρωνόμαστε 2) στην ώρα μας".

Γιατί ειδικά για εμάς τους μηχανικούς; 

Και συνεχίζω: 

Γιατί θα πρέπει να ελέγχονται οι αμοιβές μας από το όποιο ΤΕΕ? Σε ποιόν άλλο κλάδο συμβαίνει αυτό?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ με kiako, ας βάλουν και την attica

Καλά αυτό είναι το μεγαλύτερο σκάνδαλο. Έχουμε δικιά μας Τράπεζα σαν μηχανικοί και μας έβαζαν να πηγαίνουμε στην ΕΤΕ!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παρέμβαση του ΣΕΓΜ για την κατάργηση των μη ανταποδοτικών κρατήσεων (για τις μελέτες δημοσίου μόνο)

 

Ο ΣΕΓΜ αιτείται την παρέμβαση του Υπουργού Οικονομικών και την άμεση κατάθεση τροπολογίας, με την οποία να καταργηθεί και η πλέον αναχρονιστική κράτηση του τέλους χαρτοσήμου, η οποία επιβάλλεται τόσο επί των κρατήσεων υπέρ ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ και ΕΑΑΔΗΣΥ, όσο και επί της συνολικής αμοιβής κάθε μελέτης (η κράτηση 20% επί του τέλους χαρτοσήμου υπέρ ΟΓΑ (ΟΑΕΕ) καταργήθηκε με την ΥΠΟΠΑΡΑΓΡΑΦΟ ΙΑ.3, σημείο 2.Β του 4254/2014).

 

http://technews-greece.blogspot.gr/2014/05/blog-post_14.html#.U3M78nZurTo

 

Αυτό επειδή δεν γνωρίζω έχει σχέση με τις κρατήσεις ? Βάζουν δηλαδή 20% επί των κρατήσεων ΤΣΜΕΔΕ ? Π.χ. σε μία μελέτη δημοσίου 20,000ευρώ με κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ 3% = 600ευρώ μπάνει ένα π.χ. 20% χαρτόσημο = 120ευρώ ? Για αυτό μιλάνε ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως ξέρει κανείς γιατί αφαιρέθηκε η δυνατότητα πληρωμής πόρων ΤΣΜΕΔΕ από το simplepay;

 

https://www.simplepay.gr/ipay/el/ui/payment/payflow/tsmede-etaa-eispraksi-poron

 

Με μία γρήγορη ματιά που έριξα και στο internet banking της Εθνικής ούτε εκεί το βλέπω...

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω πως αφαιρέθηκε η πληρωμή πόρων ΤΣΜΕΔΕ απο το simplepay και μάλιστα πήγα να πληρώσω μια βεβαιωμένη οφειλή της εφορίας και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την χρέωση της κάρτας.

Μήπως να μην εμπιστευτούμε αυτό το simplepay? Περίεργα μας τα λέει τελευταία..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα το 181818 και ρώτησα γιατί αφαιρέθηκε η δυνατότητα πληρωμής πόρων ΤΣΜΕΔΕ ηλεκτρονικά.

 

Μου είπανε ότι αφαιρέθηκε για άγνωστο λόγο και ότι δεν έχουνε κάποια ενημέρωση αν και πότε θα επιστρέψει η δυνατότητα πληρωμής.

 

Άρα πάμε στα γνωστά πάλι κοινώς στο ταμείο της ΕΤΕ ή Attica για όσους τους βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σήμερα εγώ πλήρωσα ένα, δεν έχει αλλάξει κάτι...

 

Κάτι άκουσα για κατάργηση από 1/7 αλλά δεν ξέρω αν είναι αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναμένω.....αφού έχει δοθεί παράταση για τα δικαιολογητικά μέχρι την λήξη του νόμου έτσι και αλλιώς. Αν και δεν νομίζω ότι θα το γλυτώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.