Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς με δυο διαφορετικές απόψεις. Η μια ότι είναι κοινόκτητο τμήμα της οικοδομής και η άλλη (της οποίας είμαι υποστηρικτής) ότι ο εξώστης ναι μεν είναι κοινόκτητο τμήμα, πλην όμως την αποκλειστική χρήση σε αυτόν έχει το διαμέρισμα και ως εκ τούτου κάθε αυθαιρεσία που αφορά στον εξώστη πρέπει να ρυθμιστεί πριν την μεταβίβαση.

 

Υ.Γ Το αν βρεθεί κάποιος ο οποίος υπογράφει σαν  "ταλιμπάν" δεν πρέπει να σε απασχολεί. Κάποιος σύντομα θα βρει τον μπελά του.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Οκ Pavlos33.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου.

Ειναι κοινοκτητος χωρος στον οποιο εχει συσταθει ουσιαστικα αποκλειστικη χρηση, αφου κανεις αλλος δεν μπορει να εχει εκει προσβαση.

Το ερωτημα μου ειναι ΓΙΑΤΙ στα συμβολαια δεν αναφερεται αυτη η αποκλειστικη χρηση? Μηπως επειδη τοτε θα επρεπε να αναφερθουν και ολοι οι παρομοιοι κοινοκτητοι χωροι?

Link to comment
Share on other sites

 

Ειναι κοινοκτητος χωρος στον οποιο εχει συσταθει ουσιαστικα αποκλειστικη χρηση, αφου κανεις αλλος δεν μπορει να εχει εκει προσβαση.

Το ερωτημα μου ειναι ΓΙΑΤΙ στα συμβολαια δεν αναφερεται αυτη η αποκλειστικη χρηση?

 

Δεν έχει συσταθεί αποκλειστική χρήση (αν δεν αναφέρεται στη σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών και το συμβόλαιο), αλλά έχει συντελεστεί (υπάρχει διαφορά).

 

Έχω δει και συμβόλαια στα οποία αναφέρεται η αποκλειστική χρήση του εξώστη. Δε συνηθίζεται, όμως.

 

Από τη νομοθεσία δεν προκύπτει η αποκλειστικότητα χρήσης, αλλά αυτή προκύπτει από τη νομολογία.

 

Με λίγα λόγια, δηλαδή, αν ισχυριστείς στο δικαστήριο ότι ο εξώστης στον οποίο έχεις πρόσβαση μόνο εσύ από το διαμέρισμά σου είναι χώρος αποκλειστικά δικής σου χρήσης, το πιο πιθανό είναι να δικαιωθείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!

 

Μου ζητάει πελάτης βεβαίωση για μεταβίβαση. Από τα σχέδια της αδείας του 1975, στην κάτοψη ο χώρος φαίνεται ως κατοικία. Μου έφερε ο ιδιοκτήτης βεβαίωση από την πολεοδομία η οποία αναφέρει ότι ο χώρος άλλαξε χρήση από κατοικία σε κατάστημα προ της ισχύος ΓΟΚ 85 και μπορεί να συνεχίσει να λειτουργεί ως κατάστημα. Ήταν κρεοπωλείο και τώρα ψιλικατζίδικο. Μπορώ να χορηγήσω τη βεβαίωση για τη μεταβίβαση?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά.

Με μία μικρή διευκρίνιση:

Η εγκύκλιος μιλάει για αλλαγή χρήσης προ 01.01.1983 προφανώς γιατί το αναφέρει στην κατηγορία 2.

Επειδή όμως η ουσία είναι το "προ ΓΟΚ 1985" ουσιαστικά η ημερομηνία αυτή είναι η 12.02.1986 (κάτι τέτοιο).

 

Επίσης ένα πολύ βοηθητικό έγγραφο έχει ανεβάσει ο Παύλος στο νήμα περί αλλαγής χρήσης από κατάστημα σε ΚΥΕ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι!

 

Μου ζητάει πελάτης βεβαίωση για μεταβίβαση. Από τα σχέδια της αδείας του 1975, στην κάτοψη ο χώρος φαίνεται ως κατοικία. Μου έφερε ο ιδιοκτήτης βεβαίωση από την πολεοδομία η οποία αναφέρει ότι ο χώρος άλλαξε χρήση από κατοικία σε κατάστημα προ της ισχύος ΓΟΚ 85 και μπορεί να συνεχίσει να λειτουργεί ως κατάστημα. Ήταν κρεοπωλείο και τώρα ψιλικατζίδικο. Μπορώ να χορηγήσω τη βεβαίωση για τη μεταβίβαση?

Κατά την γνώμη μου , Ναι!

Προκειμένου να δώσεις βεβαίωση ελέγχεις στέλεχος, σχέδια άδειας, τυχόν προηγούμενες νομιμοποιήσεις, τίτλους, υπεύθηνη δήλωση ιδιοκτήτη.

Το ότι έχει ένα χαρτί που λέει νόμιμα από πολεοδομία ο χώρος μπορεί να λειτουργεί ως κατάστημα και να συνεχίσει να λειτουργεί (?), οφείλεις να δεις οτι δεν σου φέρνει κανένα "πλάστό" έγγραφο, ότι έχουν δίκιο οι ισχυρισμοί και τα επίσημα στοιχεία και απο εκεί και ύστερα δίνεις την βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Μετά από αυτοψία που διενέργησα σε διαμέρισμα για το οποίο χρειάζεται να εκδώσω βεβαίωση μηχανικού , δεν διαπιστώθηκε καμία αυθαιρεσία πέρα από διαφοροποιήσεις στους εξώστες. (Τα δύο ανεξάρτητα μπαλκόνια ενώνονται, συνεπώς έχουμε αύξηση των εξωστών κατά 3 τ.μ. περίπου ).

 

Στην βεβαίωση που εκδίδεται απ το σύστημα του ΤΕΕ αναγράφει :

 

«….δεν υφίσταται αυθαίρετη κατασκευή και δεν έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση που επηρεάζουν το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη, του μεταβιβαζομένου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας) και αυτό υφίσταται νομίμως…..»

 

Εφόσον οι αλλαγές στους εξώστες δεν επηρεάζουν το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη, πιστεύετε ότι μπορώ να εκδώσω βεβαίωση χωρίς να τακτοποιηθούν οι αλλαγές στους εξώστες ?

Ναι, δίνεις τη βεβαίωση άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Παω σε διαμερισμα του 1966 και βρισκω το μπαλκονι 1,20μ αντι 0,80μ........

Το αρθ.3 λεει οτι η Βεβαιωση μηχανικου δεν αφορα κοινοχρηστους ή κοινοκτητους χωρους του διαμερισματος.

Το μπαλκονι ειναι κοινοκτητος χωρος.

Θα δινατε βεβαιωση για μεταβιβαση?

Ειμαι σιγουρος οτι αν τους βαλω σε διαδικασια νομιμοποιησης, θα βρεθει αλλος μηχανικος που θα δωσει βεβαιωση..........

Εφόσον δεν έχεις υπέρβαση σε δόμηση/κάλυψη/ύψος τότε φυσικά και δίνεις βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.