Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εχει αλλάξει κάτι σχετικά με τις βεβαιώσεις Αδόμητων αγροτεμαχίων στον 4178 σε σχέση με τον 4014?

 

προσπαθώ να βγάλω μια βεβαίωση για αδόμητο αγροτεμάχιο και βλέπω καποιες αλλαγές στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ας υποθέσουμε ότι καλούμαστε να δώσουμε βεβαίωση 4178/2013 σε ακίνητο το οποίο έχει τακτοποιηθεί από άλλο συνάδελφο ή να συντάξουμε υπεύθυνη δήλωση για τη νομιμότητα του ακινήτου για να βγει άδεια λειτουργίας σε κάποιο κατάστημα.

Έχουμε υποχρέωση να δούμε αν η τακτοποίηση έχει γίνει σωστά από τον προηγούμενο συνάδελφο και μπένουμε στην διαδικασία πάλι να κοιτάμε χρονολογίες κτλπ κτλπ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ας υποθέσουμε ότι καλούμαστε να δώσουμε βεβαίωση 4178/2013 σε ακίνητο το οποίο έχει τακτοποιηθεί από άλλο συνάδελφο ή να συντάξουμε υπεύθυνη δήλωση για τη νομιμότητα του ακινήτου για να βγει άδεια λειτουργίας σε κάποιο κατάστημα.

Έχουμε υποχρέωση να δούμε αν η τακτοποίηση έχει γίνει σωστά από τον προηγούμενο συνάδελφο και μπένουμε στην διαδικασία πάλι να κοιτάμε χρονολογίες κτλπ κτλπ?

εγω νομιζω δεν εχουμε υποχρεωση...εκτος απο τα βασικα..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ας υποθέσουμε ότι καλούμαστε να δώσουμε βεβαίωση 4178/2013 σε ακίνητο το οποίο έχει τακτοποιηθεί από άλλο συνάδελφο ή να συντάξουμε υπεύθυνη δήλωση για τη νομιμότητα του ακινήτου για να βγει άδεια λειτουργίας σε κάποιο κατάστημα.

Έχουμε υποχρέωση να δούμε αν η τακτοποίηση έχει γίνει σωστά από τον προηγούμενο συνάδελφο και μπαίνουμε στην διαδικασία πάλι να κοιτάμε χρονολογίες κτλ

 

Κατά την προσωπική μου άποψη, έχουμε υποχρέωση να ελέγξουμε διαστάσεις, επιφάνεια, ύψος και χρήση σε ότι φαίνεται ρυθμισμένο. Κάτι ανάλογο που κάνουμε όταν εξετάζουμε ένα ακίνητο  με οικοδομική άδεια με κάποιες αυθαιρεσίες, ελέγχοντας το ακίνητο εξ ολοκλήρου.

Δεν είναι δική μας υποχρέωση να ελέγξουμε, το τρόπο υπολογισμού το προστίμου στη δήλωση του συναδέλφου μας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μου ζητήθηκε να εκδώσω βεβαίωση για "αέρα" οικοδομής. Αρχικά πάω για έκδοση βεβαίωσης με την περίπτωση του Αδόμητου αν έχω καταλάβει σωστά.

 

Το ζήτημα είναι ότι ο ιδιοκτήτης έχει πλήρη κυριότητα ΜΟΝΟ του 20% του αέρα. Το υπόλοιπο ανήκει σε άλλους συνιδιοκτήτες.

 

Πως το αντιμετωπίζω αυτό??

Πρέπει να κάνω μία δήλωση που θα περιλαμβάνει όλους τους ιδιοκτήτες (100%)?

Χρειάζεται κάποια συνένναιση (ΔΕΝ υπάρχει αυθαιρεσία)??

Η μπορεί ο ιδιοκτήτης μόνος του να κάνει την διαδικασία από τη στιγμή που θέλει να μεταβιβάσει ΜΟΝΟ το δικό του ποσοστό???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...γιατί με έχει μπερδέψει λίγο η υπόθεση...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα μεταβιβαστεί είναι το 20% του "δικαιώματος υψούν".

Οπότε στο σύστημα θα βάλεις τα στοιχεία του πελάτη σου (ιδιοκτήτη του 20%) αναγράφοντας ποσοστό 100% (για να "φύγει" η δήλωση) και τεκμηριώνοντας στα σχόλια ότι, μεταβιβάζεται το 100% του 20% του δικαιώματος υψούν.

Κι όλα μια χαρά. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο ΙΑΣΟΝΑΣ, σε ανάλογη βεβαίωση, για αδόμητο αγροτεμάχιο όμως, έχω 36 συνιδιοκτήτες... οπότε 100% για το ποσοστό που θα μεταβιβαστεί και τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.