Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Η παράγραφος που αναφέρεις είναι για το αν απαιτείται τοπογραφικό για την βεβαίωση.

Για το αν απαιτείται για την συμβολαιογραφική πράξη είναι κάτι άλλο. Νομίζω ότι θα σου ζητηθεί και καλώς (κατά τη γνώμη μου) θα σου ζητηθεί.

Ωραία, συμφωνούμε λοιπόν πως για την βεβαίωση δε χρειάζεται. Πάμε τώρα στην πράξη, ισχύει η παρ. 3 του άρθρου 3: 

Στα  συμβολαιογραφικά  έγγραφα  που  αφορούν  σε  δικαιοπραξίες  μεταβίβασης  ακινήτων,  στα 
οποία υπάρχουν κατασκευές ή χρήσεις του παρόντος νόμου, εφόσον αυτές δεν απεικονίζονται 
στα  σχέδια  της  οικοδομικής  άδειας  ή  της  άδειας  δόμησης  γίνεται  ειδική  μνεία  για  τα  στοιχεία 
νομιμότητας  των  κατασκευών  ή  των  χρήσεων  αυτών  και  επισυνάπτονται  επιπλέον,  επί  ποινή 
ακυρότητας, αντίγραφα από το πληροφοριακό σύστημα του άρθρου 10 του παρόντος των σχεδίων 
που τις απεικονίζουν. 
Στην δική μου περίπτωση στα σχέδια του άρθρου 10 δεν υπάρχει τοπογραφικό καθότι δεν απαιτείται. 
Τώρα αν απαιτείται από τον 651/77 άλλο θέμα. Αν είχα τοπογραφικό μεταγενέστερο του 77 θα μπορούσα σύμφωνα με το νόμο να το αποφύγω τη σύνταξη νέου; 
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το τοπογραφικό είναι σε μία άλλη κατηγορία.

Νομίζω ότι αφορά κατόψεις και λοιπά σχέδια και όχι το τοπογραφικό.

Το τοπογραφικό είναι μία κατηγορία μόνο του για τα συμβόλαια.

Link to comment
Share on other sites

Ζητήθηκε γιατί το τοπογραφικό δεν είχε δήλωση του 651 όχι γιατί απαιτείται από τον 4178.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σε διαμέρισμα πολυκατοικίας με άδεια του 1978, μου ζητήθηκε βεβαίωση. Το περίγραμμα του διαμερίσματος, είναι όπως στην κάτοψη της άδειας. Στο σχέδιο υπήρχε ένας φωταγωγος, στον οποίο είχε άνοιγμα μόνο το διαμέρισμα μου και όχι το γειτονικό. Αυτός ο φωταγωγός υπάρχει και σήμερα, μόνο πως έχει μετακινηθεί λίγο πιο κάτω και στην αρχική του θέση έχει κατασκευασθεί η κουζίνα. Έχω δηλαδή διαφορετική διαρύθμιση στο διαμέρισμα. Τα τετραγ. μέτρα του συμβολαίου περιέχουν και την επιφάνεια του φωταγωγού. Τι κάνω; Δίνω τη βεβαίωση; 

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρόμοια περίπτωση, έγινε αναλυτικος για μετακίνηση φωταγωγου με 4178. Τσέκαρε μην έχεις και διαμερισματωση λόγω αλλαγής ορίων με όμορες ιδιοκτησίες...ελεγξε και τη συσταση γιατί άμα δεν φαίνεται η μετακίνηση του φωταγωγου  στα σχέδια της θα θές και συναινεση για τη ρυθμιση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.