Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ειναι "γκρεμι" (+1)

αλλα, εάν προκειται να γινει μεταβιβαση, η ΔΟΥ θα σου ζητησει αδεια κατεδαφισης...για να μην υπολογισει αξια κτισματων...

θέλει άδεια κατεδάφισης ακόμα και για φθορές από σεισμό ή άλλη μη ανθρωπογενή παρέμβαση; Μπορώ να αποδείξω ότι οι ζημιές δεν έχουν γίνει από άνθρωπο.

Για το Ε9, δεν το έχω δει ακόμα... λογικά το δηλώνουν τελειωμένο, καθώς έχουμε περάσει προ πολλού από την φάση κατασκευής, την φάση χρήσης/συντήρησης και το έχουν αφήσει για δεκαετίες παρατημένο.

 

Δεν με νοιάζει τόσο η ΔΟΥ, όσο η βεβαίωση, καθώς μου είπαν να πάω να το μετρήσω να αρχίσουν να ψάχνουν αγοραστή. Μπορεί μέχρι να βρουν να έχει περάσει κανένας εγκέλαδος ακόμα.... :mrgreen:

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

 το οικοπεδο να το μετρησεις...  αντε και το κτισμα...

βεβαιωση δεν δινεις πριν βρεθει ο αγοραστης [αλλοιως θα τους δινεις καθε δυο μηνες απο μια...]

 

ας βρεθει ο αγοραστης και συννενοεισαι  για τα περαιτερω

 

κι αν ειναι να πουληθουν και να κατεδαφισθουν, λιγωτερο φορο θα πληρωσει ενα αχτιστο οικοπεδο

[ή με κτισμα για το οποιο εχει εκδοθει αδεια κατεδαφισης]

 

παρα ενα χτισμενο...

 

συννενοησου με τον συμβολαιογραφο και με τον λογιστη τους, ειδικα ως προς το Ε9...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι.

Έχει εκδώσει κάποιος από την παρέα βεβαίωση 4178 για πώληση που αφορά σε διατηρητέο ? Το κτίσμα για το οποίο μου ζητήθηκε η βεβαίωση, δεν έχει αυθαίρετες κατασκευές. Αν στο σύστημα ανοίξω καρτέλα και τσεκάρω ότι πρόκειται για διατηρητέο, φοβάμαι ότι θα μου μπλοκάρει την οριστική υπαγωγή (πόσω μάλλον αφού πρόκειται για χαρακτηρισμένο από το Υπουργείο Πολιτισμού). Πως ενεργούμε σε τέτοιες περιπτώσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Αν το κτίριο δεν έχει καμία αυθαιρεσία όπως λες, δεν κάνεις τσεκ το διατηρητέο. Τι επιτροπή να περάσει και για ποιο λόγο? Εκδίδεις βεβαίωση κανονικά όπως σε όλα τα άλλα. Μπορείς να το αναφέρεις στα σχόλια.

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Έχω διαμέρισμα (Β' Ρετιρέ) σε πολυκατοικία, το οποίο σαν περίγραμμα είναι σύμφωνο με τα εγκεκριμένα σχέδια, αλλά έχει λίγο μεγαλύτερους εξώστες 0,40-0,60μ. (κατά μήκος και κατά πλάτος) καθώς και μικρή μετατόπιση των εξωτερικών ανοιγμάτων του...

 

Θεωρούμε λοιπόν ότι "...δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια", οπότε δίνουμε Βεβαίωση ΑΛΛΑ με μία περιγραφή στην Τεχνική έκθεση των παραπάνω   ή   πρέπει να προβούμε σε τακτοποίηση?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Οι εξώστες είναι δόμηση, άσχετα αν μέχρι κάποια επιφάνεια δεν μετράνε στο ΣΔ.

 

Καλησπέρα σας,

 

Επειδή δεν μου έχει ξανατύχει αντίστοιχη περίπτωση και επειδή δεν γνωρίζω αυτό που αναφέρει ο συνάδελφος για τους εξώστες, υπάρχει από άλλον διαφορετική άποψη ή ο ενδεδειγμένος τρόπος είναι να προβώ σε τακτοποίηση?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η υπέρβαση επιφάνειας εξώστη πρέπει οπωσδήποτε να τακτοποιηθεί πριν τη μεταβίβαση. Αναφέρθηκε και παραπάνω. Το επαναλαμβάνω.  Υπό προυποθέσεις, τις οποίες δεν καλείσαι να εξετάσεις (διότι εκ των πραγμάτων δεν μπορείς) η επιφάνεια εξωστών μπορεί να προσμετρήσει στο Σ.Δ κατά την έκδοση μιας άδειας δόμησης. Άρα, δεν είναι κατασκευές που γενικά δεν προσμετρούν στη δόμηση, παρά ειδικά μέχρι κάποιου ποσοστού.

Επιπλέον, ο εξώστης του διαμερίσματος αποτελεί χώρο αποκλειστικής του χρήσης και δεν είναι όπως μια κοινόχρηστη ταράτσα που δεν ενδιαφέρει να εξετάστει (λόγω κοινόχρηστου χώρου) κατά τη μεταβίβαση μιας οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Ο συνδυασμός των παραπάνω οδηγεί στο συμπέρασμα ότι πρέπει να τακτοποιηθεί.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

κληθηκα να δωσω βεβαιωση σε διαμερισμα με υπογεια αποθηκη.

Το διαμερισμα ειναι ΟΚ, ομως η παοθηκη ειναι λίγο μικροτερη και σε διαφορετικη θεση απ αυτη που αναγραφεται στη κατοψη της πολεοδομιας.

Δινουμε βεβαιωση, εφοσον εξεταζουμε, καλυψη, εμβαδον και υψους

ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

το οτι ειναι "μικροτερη" δεν σε εμποδιζει

 

αλλα το οτι ειναι σε αλλη θεση. αυτο πρεπει να το ελεγξεις, 

διοτι, πρεπει να δεις εάν η μετατοπιση εγινε σε βαρος κοινοχρηστων

ή εαν και οι υπολοιπες αποθηκες εχουν αλλαξει θεση

 

και βεβαια, η βεβαιωση αφορα και το παρακολουθημα καθε ΟΙ.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

το οτι ειναι "μικροτερη" δεν σε εμποδιζει

 

αλλα το οτι ειναι σε αλλη θεση. αυτο πρεπει να το ελεγξεις, 

διοτι, πρεπει να δεις εάν η μετατοπιση εγινε σε βαρος κοινοχρηστων

ή εαν και οι υπολοιπες αποθηκες εχουν αλλαξει θεση

 

και βεβαια, η βεβαιωση αφορα και το παρακολουθημα καθε ΟΙ.

 

 

Και οι υπολοιπες αποθηκες εχουν αλλαξει θεση σε σχεση με το σχεδιο.

Η δικη μου αποθηκη ειναι στη θεση αλλης αποθηκης. Η μετατοπιση δεν εγινε σε βαρος κοινοχρηστων χωρων.

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.