Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αναρωτιέμαι ότι και μόνο από το δάπεδο (μωσαικό ) φαίνεται ότι η αυθαιρεσία είναι παλαιή, σε συνδυασμό με τη δήλωση του πελάτη δεν καλύπτομαι να το βάλω κατηγορία 1? Πρέπει να μπει στη διαδικασία ο πελάτης να αλλάζει το Ε9 ?

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ

Για το χρόνο κατασκευής, αποδεικτικά στοιχεία είναι τίτλοι, α/φ, ή δημόσια έγγραφα

Δυνατότητα να τεκμαίρεται ο χρόνος κατασκευής από τα υλικά κλπ δίνεται ΜΟΝΟ για τα προ 55, κι αφού έχουμε εξαντλήσει τα προαναφερόμενα

Link to comment
Share on other sites

Ο "κοινόχρηστος" χώρος 1τ.μ. που επεκτάθηκε το διαμέρισμα 1, είναι κοινόχρηστος για όλο το κτίριο ή έδινε πρόσβαση στα διαμερίσματα 1 και 2 του ισογείου;

Στην σύσταση των ιδιοκτησιών αυτό το 1τ.μ. ανήκει σε όλους τους ιδιοκτήτες;

Θεωρώ πώς η έννοια των κοινοχρήστων χώρων, τουλάχιστον όπως την δουλεύουν στα συμβόλαια, αφορά χώρους που εξυπηρετούν πολλαπλές ιδιοκτησίες. Αν αυτό το οποίο μάλλον ήταν είσοδος των δύο διαμερισμάτων ήταν αποκλειστικής χρήσης του ισογείου, τότε δεν έχεις επέκταση σε κοινόχρηστο χώρο, αλλά διαφοροποίηση στοιχείων πλήρωσης εντός ιδιοκτησίας, οπότε αλλάζει και η αντιμετώπιση.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να δωσω βεβαιωση σε αυθαιρετο του οποιου τη δηλωση της υπαγωγης την εχω ανοιχτη (δεν εχω κανει ολοκληρωμενη υπαγωγη).

Αλλαζω την ημερομηνια αυτοψιας σε σημερινη για να μπορει να κανει συμβολαιο ή την ΄κλεινω΄και κανω νεα βεβαιωση?

Το δευτερο πιθανον να ειναι το πιο ορθο αλλα θελω να γλιτωσω την χαρτουρα...

Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω τσεκαρει δεν υπαρχουν αλλες αυθαιρεσιες.

δεν πειραζει που η ημερομηνια αυτοψιας θα ειμαι μεταγενεστερη των πληρωμων?

Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία αυτοψίας βάζεις την τελευταία φορά που επισκέφτηκες το ακίνητο (και ήταν ακόμα όπως το δηλώνεις). Δεν σε πειράζουν οι πληρωμές.

Link to comment
Share on other sites

Θα εκδίδατε βεβαίωση μεταβίβασης σε οριζόντια ιδιοκτησία (πχ διαμέρισμα) χωρίς υπερβάσεις εάν όμως όλο το κτίριο (άρα και η οριζόντια ιδιοκτησία) είχε κατασκευαστεί σε διαφορετική θέση σε σχέση με την εγκεκριμένη?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Η ΟΙ μοιράζεται την αυθαιρεσία της μετατόπισης, που σου επιτρέπει να τακτοποιήσεις όλο το κτίριο φτηνότερα. Δεν σου επιτρέπει να δίνεις όμως βεβαιώσεις μέχρι να το φτιάξεις.

Αν δεν έχεις συναίνεση, μπορείς να τακτοποιήσεις την μετατόπιση σε μία-μία τις ΟΙ, ή αν βγεις 2-3 ιδιοκτησίες να συμφωνούν, τις πετάς σε μία δήλωση και γλυτώνουν οι άνθρωποι μερικά 500ρικά. Μετά θα θέλουν όμως ανεξάρτητες βεβαιώσεις με νέες δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.