Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι κάνεις λάθος. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι ότι η προσθήκη έγινε το 1990 (με ΓΟΚ '85). Νομίμως έγινε ακολουθώντας το νόμιμο περίγραμμα. Ο Η/Χ του παλαιού κτηρίου μετρούσε στην κάλυψη και άρα ήταν μέσα στο νόμιμο περίγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ως προς το νόμιμο περίγραμμα αλλά ήμουν λάθος διότι η τεκμηρίωση ήταν λάθος αφού θα έπρεπε να τεκμηριωθεί με ΓΟΚ29, αλλά δεν μπορώ να τον "ξεκλειδώσω"....

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να συμφωνήσω με Fatheon και mapost, βάση του άρθρου 23 του γοκ '85 βγήκε η προσθήκη, επί του περιγράμματος (νόμιμου) του κτιρίου του προ 1955 (όσες διαστάσεις και να είχε).

Άρα δεν υφίσταται υπέρβαση κάλυψης.

 

Δίκιο έχουν και οι συνάδελφοι που αναφέρουν τα περί μη ανάκλησης της οικοδομικής άδειας, που συνεπάγεται ότι ακόμα και να μην ήταν σύνομα αυτά που αναφέρονται στην άδεια, εφόσον ταυτίζονται με μια σημερινή αποτύπωση (πέρνωντας και υπόψιν τις επιτρεπόμενες αποκλίσεις), τότε μπορεί να δοθεί η βεβαίωση μεταβίβασης, καθώς η βεβαίωση βεβαιώνει σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια (οικοδομική άδεια) και όχι τα επιτρεπόμενα.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, 

 

Θέλω να βγάλω μία έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για επισκευή όψεων πολυκατοικίας και μου ζητάνε από την ΥΔΟΜ βεβαίωση νομιμότητας της πολυκατοικίας. Στην πολυκατοικία δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες και τους το έχω γράψει με ΥΔ την οποία όμως δε δέχονται. Ξέρει κάποιος να υπάρχει τρόπος να εκδόσω μία βεβαίωση συνολικά για την πολυκατοικία, χωρίς να χρειαστεί να κάνω μία βεβαίωση για κάθε οριζόντιο? Οι οριζόντιες είναι 40 οπότε και μόνο να μπω στη διαδικασία να τις βάλω στο σύστημα με τρελαίνει. 

 

Ευχαριστώ

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν κανένα δικαίωμα να σου ζητάνε κάτι τέτοιο.

Επιπλέον το μόνο που θα μπορούσες να ελέγξεις και να δώσεις βεβαίωση είναι ότι αφορά τα κοινόχρηστα της οικοδομής.

Προφανώς δεν σε έχει εξουσιοδοτήσει κανείς να ελέγξεις 40 διαμερίσματα

Link to comment
Share on other sites

Οι βεβαιώσεις μηχανικού βγήκαν αποκλειστικά και μόνο για να επισυνάπτονται στα συμβόλαια μεταβίβασης ακινήτων.

Το ότι το έχουν ξεχειλώσει και τις ζητάει ο κάθε υπάλληλος για οποιοδήποτε θέμα είναι μέγα σφάλμα.

Ρώτα να σου υποδείξει από που προκύπτει αυτή η απαίτηση.

Σε ποια ΥΔΟΜ το ζητάνει αν επιτρέπεται;

 

Επίσης εσύ με ποια λογική ή βάση ποιας απαίτησης δίνεις ΥΔ σου ότι δεν υπάρουν αυθαιρεσίες; Έλεγξες όλη την πολυκατοικία;

Από μόνος σου τους ανοίγεις την όρεξη για να ζητήσουν βεβαίωση.

Αφού δηλώνεις υπεύθυνα ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες (άρα το έχεις ελέγξει), γιατί να μη βγει και μια βεβαίωση να υπάρχει.

 

Τέλος σε ένα κτήριο,

αν η άδεια δεν έχει ανακληθεί,

αν δεν υπαρχει καταγγελία,

αν δεν υπάρχει καταγραφή από την ΥΔΟΜ περί ύπαρξης αυθαιρεσιών,

τότε υφίσταται νόμιμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Τη βεβαίωση τη ζητάνε στην ΥΔΟΜ Ρεθύμνου. Γενικά εδώ ζητάνε βεβαίωση ακόμα και για να σου πουν καλημέρα. Τους είπα ότι ο νόμος λέει ότι προσκομίσουμε βεβαίωση εφοσον υπάρχουν αυθαίρετα. Από τη στιγμή που δεν τους δίνω βεβαίωση σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αυθαίρετα. Την πολυκατοικία την έχω ελέγξει και όντως δεν υπάρχουν αυθαίρετα. Αυτή πατάει στο γεγονός ότι σε ένα κατάστημα του ισογείου υπάρχει μια τέντα. Και παρά του ότι υπάρχει έγγραφο της ΠΕΧΩ που λέει ότι οι τέντες αυτές εντός Πρασιάς δεν είναι αυθαίρετες συνεχίζει και τη ζητάει. Δεν έχω πρόβλημα να βγάλω βεβαίωση για να ξεμπερδευω απλά το πρόβλημα είναι ότι κανονικά πρέπει να βγάλω 40 βεβαιώσεις και δεν παίζει να μπω σε αυτή τη διαδικασία για κανένα λογο

Link to comment
Share on other sites

οπως το ειπες ειναι..

 

βεβαιωση δινεις για "οσα"  τυχον  εχουν τακτοποιηθει

 

τπτ αλλο

 

να  τους καταθεσεις τα χαρτια σου

 

και ας σου απαντησουν γραπτώς  και εγγραφως... :mrgreen: :mrgreen:

 

η) Σε περίπτωση κτισμάτων ή διηρημένων ιδιοκτησιών οι οποίες έχουν υπαχθεί σε οποιοδήποτε νόμο εξαίρεσης από την κατεδάφιση ή τακτοποίησης ή ρύθμισης αυθαιρέτων κατασκευών, κατατίθεται 

- βεβαίωση εξαίρεσης ή περαίωσης από την αρμόδια αρχή που εξέδωσε την πράξη  ή την αρμόδια Υ.ΔΟΜ.

- ή βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής από το ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ

- ή  βεβαίωση εξόφλησης του 30% του ενιαίου ειδικού προστίμου από το ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ, ανάλογα με τις διατάξεις του νόμου στον οποίο έχουν υπαχθεί.
θ) Δήλωση συναίνεσης των συνιδιοκτητών του ακινήτου εφ’ όσον οι εργασίες του άρθρου 2 πραγματοποιούνται σε κοινόχρηστους χώρους (ακάλυπτοι χώροι οικοπέδου ή γηπέδου) ή κοινόκτητα τμήματα του κτιρίου (όψεις, φέρων οργανισμός, δώμα, στέγη κ.λ.π.)

 

https://www.dikaiologitika.gr/dikaiologitika/akinita/17657/dikaiologitika-gia-ergasies-mikris-klimakas

 

και εδω

 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17356

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Τη βεβαίωση τη ζητάνε στην ΥΔΟΜ Ρεθύμνου. Γενικά εδώ ζητάνε βεβαίωση ακόμα και για να σου πουν καλημέρα. Τους είπα ότι ο νόμος λέει ότι προσκομίσουμε βεβαίωση εφοσον υπάρχουν αυθαίρετα. Από τη στιγμή που δεν τους δίνω βεβαίωση σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αυθαίρετα. Την πολυκατοικία την έχω ελέγξει και όντως δεν υπάρχουν αυθαίρετα. Αυτή πατάει στο γεγονός ότι σε ένα κατάστημα του ισογείου υπάρχει μια τέντα. Και παρά του ότι υπάρχει έγγραφο της ΠΕΧΩ που λέει ότι οι τέντες αυτές εντός Πρασιάς δεν είναι αυθαίρετες συνεχίζει και τη ζητάει. Δεν έχω πρόβλημα να βγάλω βεβαίωση για να ξεμπερδευω απλά το πρόβλημα είναι ότι κανονικά πρέπει να βγάλω 40 βεβαιώσεις και δεν παίζει να μπω σε αυτή τη διαδικασία για κανένα λογο

 

Συνάδελφε διαφωνώ εν γένει με τη λογική σου η οποία τελικά γυρίζει μπούμερανγκ και για εσένα. Αν δεν έχεις πρόβλημα να δίνεις άνευ λόγου μια βεβαίωση ή ΥΔ τότε ανοίγεις τον δρόμο για να σου ζητηθεί αργότερα να εκδώσεις 40 βεβαιώσεις άνευ λόγου. όπερ και εγένετο.

 

Και όσον αφορά τη διατύπωση ότι "αφου δεν δίνω βεβαίωση άρα δεν υπάρχουν αυθαίρετα", μπορεί εν μέρει να ισχύει για τα δικαιολογητικά που κατατίθονται προς έκδοση μιας άδειας, αλλά για τον βασικό λόγω ύπαρξης των βεβαιώσεων, αυτό των μεταβιβάσεων, δίνουμε βεβαιώσεις όχι μόνο για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών σε κτήριο αλλά για για αδόμητο οικόπεδο.

 

Κατ' εμέ ο μόνος λόγος έκδοσης βεβαίωσης είναι για συμβόλαια.

Ακόμη και στα διακαιολογητικά των αδειών αν έχουν τακτοποιηθεί αυθαιρεσίες προσκομίζεται η ήδη υποβληθείσα δήλωση.

Edited by δ.κ.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.