Μετάβαση στο περιεχόμενο

[A10] Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής αρχείων του 4178


Recommended Posts

Τα ίδια και εδώ, σκανάρισμα το εγκεκριμένο σχέδιο, σχεδίαση αυθαιρεσιών πάνω στο εγκεκριμένο, εισαγωγή σκαναρισμένης υπογραφής, υποβολή.

Link to comment
Share on other sites

Στο διάγραμμα κάλυψης  σχεδιάζεις επιπλέον τις αυθαιρεσίες που εντόπισες, υπολογισμούς μόνο για αυτές, υπερβάσεις σε δόμηση, κάλυψη κλπ και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Στους πελάτες δεν δίνετε πλήρη φάκελλο για το αρχείο τους, με όλα όσα έχουν κατατεθεί (π.χ. σχέδια. έγγραφα, οικονομικά παραστατικά κ.λπ.);;;;

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν δίνω φάκελο 

μόνο την 5/σέλιδη δήλωση με τον Η.Κ 

Δεν προκύπτει από πουθενά ως υποχρέωση μου!

Όταν όμως πρόκειται να μεταβιβάσει του δίνω ότι απαιτείται 

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 11

Εξουσιοδοτημένος Μηχανικός εισάγει στο πληροφοριακό σύστημα του παρόντος όλα τα στοιχεία και δικαιολογητικά που αφορούν την αυθαίρετη κατασκευή ή την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης, συμπληρώνοντας τα φύλλα καταγραφής κατά το Παράρτημα A του παρόντος νόμου και σύμφωνα με τις ρυθμίσεις των επομένων άρθρων. Η υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος νόμου συνοδεύεται από τα εξής δικαιολογητικά, τα οποία φυλάσσει ο ιδιοκτήτης μετά την εισαγωγή τους στο πληροφοριακό σύστημα :

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από το νόμο δεν είναι υποχρεωμένος ο μηχανικός να το κάνει!

Από την άλλη όμως, στο ευρύτερο πλαίσιο της καλής συνεργασίας με τους πελάτες, οι οποίοι καθίστανται και εν δυνάμει πελάτες για άλλες μελλοντικές εργασίες μας μαζί τους (δηλαδή, "επαναλαμβανόμενες πωλήσεις") ή επιδιωκόμενη σύστασή μας σε τρίτους (δηλαδή, "έμμεσες εν δυνάμει πωλήσεις") είναι με βάσει την επιστήμη του marketing ορθό κι αποτελεσματικό να δίδεται πλήρης φάκελλος.

Ταυτοχρόνως αυτό ενδυναμώνει τη "σιγουριά" του πελάτη (ότι δηλαδή, έγινε σωστά η δουλειά του) και εκπέμπει προς αυτόν "μήνυμα" αποτελεσματικής οργάνωσης του γραφείου μας!

Ενίοτε χρησιμοποιείται και ως "εργαλείο" άμεσης εξόφλησης της όποιας αμοιβής μας!

Κοστίζει δε γύρω στα 10 ευρώ extra.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θεωρώ ότι πρέπει να παραδίδουμε φάκελο τουλάχιστον με σχέδια και τεχνική έκθεση στον ιδιοκτήτη.

Και για τους πολύ σωστούς λόγους που ανέφερε ο Ιάσονας και σύμφωνα με το άρθρο 11 νομίζω ότι πρέπει.

 

Πέραν αυτού είναι και λίγο θέμα και διευκόλυνσης του ιδιοκτήτη αλλά και συναδελφικό.

 

Μου έχει τύχει πάνω από 5 φορές να επισκεφτώ ακίνητο για άλλο λόγο, λέω στον ιδιοκτήτη "έχεις αυθαίρετα" μου λέει "ααα τα χω όλα τακτοποιημένα". Του ζητάω τα χαρτιά και στην καλύτερη μου δίνει μια σελίδα από το σύστημα σε αρχική υπαγωγή.

 

Άντε ψάχνε να βρεις μετα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

Πως  να μην συμφωνήσω σε όσα ορθά επαγγελματικά κτλ  αναφέρεις?

 

Θόδωρε

Έχω ηλεκτρονικό φάκελο με όλα όσα  μου έφερε και με όσα υπέβαλα σκανιαρισμένα  

αλλά δεν προκύπτει νομική υποχρέωση να τον δώσω

 

Και αν ποτέ μου τον ζητήσει  φυσικά και  θα του τον δώσω!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.