Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ (αναδρομική αύξηση από 2011)


pantsel

Recommended Posts

Πάντως όποιος ήταν εκεί και έχει παρακολουθήσει τί έχει γίνει καταλαβαίνει πόσα ψέμματα έχει μέσα αυτό το Δελτίο Τύπου... Προωπικά γέλασα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μπράβο απο μένα στους 25 συναδέλφους

(δεν θυμόμουνα την ημερομηνία συνεδρίασης του ΕΤΑΑ αλλοιώς θα ήμουν παρών όπως και στο παρελθόν)

 

.... και ΟΥΣΤ ρε ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΟ και ΑΚΑΜΑΤΗ Σελιανάκη :confused: :confused: :confused:  (μετάφραση : καντήλια, παναγιες, χριστους...)

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά τώρα σοβαρολογείτε? Θα αρχίσουμε εδώ μέσα και θα κάνουμε ανάλυση και ερμηνεία των άρθρων του συντάγματος για να αποδείξουμε στον εαυτό μας ότι οι αυξήσεις είναι αντισυνταγματικές?

 
ΝΑΙ
 

Όντως η πλειοψηφία έχει λιγότερο εισόδημα από τις ασφαλιστικές εισφορές και μέσα σε αυτούς και εγώ. Αλλά από το να αναλωνόμαστε σε ανούσιες διαμαρτυρίες (βλέπε πορείες, καταλήψεις κτλ) μήπως να συζητήσουμε τρόπους πως θα αυξήσουμε το εισόδημα μας από το να μειώνουμε τις εισφορές ?

 

NO COMMENTS

 

@sdim

 

μια χαρά τη βρίσκω την επιχειρηματολογία σου για μια προσφυγή ομάδας μηχανικών. Και είμαι σίγουρος ότι αν κάτσει αυτή η ομάδα και ασχοληθεί σοβαρά και εμπεριστατωμένα με το θέμα θα βρει πολλά ακόμα.

 

@georgegaleos

 

στο επόμενο δελτίο τύπου θα τους βγάλει 'τρομοκράτες' να μου το θυμηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα χτες με δικηγόρο που έχει κερδίσει ήδη υπόθεση στο ΣΤΕ και μου είπε πως μπορεί να αναλάβει την υπόθεση της αντισυνταγματικής αύξησης των εισφορών των νέων ασφαλισμένων και να την προχωρήσει στο ΣΤΕ.

Το βασικότερο προσόν του, εκτός την εμπειρία στο ΣΤΕ, είναι πως είναι και αυτός νέος ασφαλισμένος (μετά το 1993), οπότε έχει και προσωπικό κίνητρο να ασχοληθεί.

 

Επειδή κοστίζει θα πρέπει να μαζευτούμε αρκετά άτομα.

Αν όντως σας ενδιαφέρει θα ανοίξω νέο θέμα ώστε να συζητήσουμε εκεί τα διαδικαστικά.

Αν υπάρχουν πολλοί ενδιαφερόμενοι θα ζητήσω έγγραφη προσφορά και βιογραφικό και εννοείται όποιος άλλος θέλει μπορεί να πάρει προσφορά και βιογραφικό από γνωστό του δικηγόρο για να επιλέξουμε από κοινού ποιος θα μας εκπροσωπήσει. Κατά προτίμηση θα πρέπει ήδη να έχει κερδίσει κάποια υπόθεση στο ΣΤΕ και να είναι νέος ώστε να τον έχει και μακροπρόθεσμο όφελος, πέρα της αμοιβής του.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

sdim , άνοιξε ένα νέο θέμα να συζητήσουμε εκεί αναλυτικά την προσφυγή μόνο  και θα δούμε  τι ενδιαφέρον υπάρχει. Αν μαζευτούμε αρκετοί φαντάζομαι ότι θα πέσει και το κατά κεφαλήν κόστος .

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη,

αλλά ήδη δεν έχει προσφύγει το ΤΕΕ στο ΣτΕ;;;;

 

Αυτό που "χάσαμε" ήταν η προσωρινή διαταγή αναστολής των αυξήσεων

ΚΑΙ ΟΧΙ

την ουσία της υπόθεσης.

 

Εκτός άμα το έχω καταλάβει τόσο λάθος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.