Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέσω Taxisnet η κατάθεση συμφωνητικών


Engineer

Recommended Posts

Δεν καταθέτουμε συμφωνητικά. Στοιχεία αντισυμβαλλόμενου αναρτούμε με μικρή περιγραφή του συμφωνητικού, αμοιβή και διάρκεια συμφωνίας. Ενδεχομένως ο συνάδελφος που αναφέρεις να μην κάνει συμφωνητικά.

Link to comment
Share on other sites

εγώ μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά τι λες. Δεν συζητάμε τα συμφωνητικά ανάθεσης ανάληψης έργου που κάνουμε με πελάτες?
Μήπως εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι καλά?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και για τις τριμηνιαίες καταστάσεις που συμπληρώνουμε στο ταξινετε βάσει των συμφωνητικών και οι οποίες περιλαμβάνουν ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ ποσό, διάρκεια σύμβασης και αιτιολογία. Σε αυτές δεν ανεβάζουμε το συμφωνητικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος όταν  έχεις συμφωνητικό με μία εταιρεία, δηλαδή μπλοκάκι πρέπει να το υποβάλεις στις καταστάσεις συμφωνητικών στο taxisnet? 

Edited by andreas_87
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Έχει συζητηθεί παρά-πάρα-πάρα φορές στο forum. [Ενδεικτικά Σχετ.: ΠΟΛ.1270/2000, ΥΠ.ΟΙΚΟΝ 1065606/7222/18-7-2000, Αποφ. ΔΕΛ Β 1009011 ΕΞ 2015/17-2-2015, Αποφ. ΔΕΛ Β 1144107 ΕΞ 2018]

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Δεν έχει πάρει παράταση η συγκεκριμένη υποβολή. Και πάει μέχρι 21/4 διότι η 20η Απριλίου είναι αργία (Δευτέρα του Πάσχα).

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Στο ποσό του συμφωνητικού αναγράφετε την καθαρή αμοιβή ή την ολική με ΦΠΑ;

Επίσης, απ΄ότι συμπεραίνω, επιλέγουμε τον κωδικό 09  (άλλη παροχή που δεν περιγράφεται..).Σωστά;

Έχετε κάνει χρήση της offline εφαρμογής; Παρόλο που στον έλεγχο της κατάστασης που δημιουργεί η offline  εφοαρμογή δε μου προκύπτει σφάλμα, κατά την ανάρτηση του αρχείου στο TAXISNET  μου δίνει μήνυμα ότι το πεδίο "αντικείμενο συμφωνητικού" είναι κενό (παρόλο που δεν είναι..).

Σας έχει συμβει;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, ManousosE said:

Στο ποσό του συμφωνητικού αναγράφετε την καθαρή αμοιβή ή την ολική με ΦΠΑ;

ΚΑΘΑΡΗ ΑΜΟΙΒΗ

Επίσης, απ΄ότι συμπεραίνω, επιλέγουμε τον κωδικό 09  (άλλη παροχή που δεν περιγράφεται..).Σωστά; ΝΑΙ

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, σε γενικές γραμμές.

Αρχικά καλό/δόκιμο είναι να τα διαχωρίζουμε τα ποσά πάνω στο συμφωνητικό (καθαρή αξία και ΦΠΑ διακριτά) για λόγους ευκολίας ελέγχου.

Είναι θέμα πραγματικών γεγονότων το πως προκύπτει το καθαρό/φορολογητέο ποσό καθώς και ο τρόπος καταβολής αν δεν προκύπτει από τα αναγραφόμενα ποσά στα πεδία της κατάστασης ή από το πεδίο της παρατήρησης που έχει.
Και προκύπτει (κατά τον επιτόπιο έλεγχο) από τους όρους του συμφωνητικού.

Για αυτό και στις οδηγίες [ακόμη και αν δεν προκύπτει το ακριβές ποσό, από το συμφωνητικό βάζουμε "0" (μηδέν)]. Δεν σημαίνει ότι δεν εισπράτουμε τίποτα. 

Εξάλλου υπάρχει και πεδίο (με μόνο 49 χαρακτήρες) με παρατηρήσεις για να γράψουμε αν θέλουμε κάτι σχετικό.

Αυτό θεωρώ που ενδιαφέρει είναι αν βρουν συμφωνητικό στον επιτόπιο έλεγχο, αυτό να έχει υποβληθεί ή αν έχει υποβληθεί να υπάρχει. Το ποσό και οι λοιποί όροι εξετάζονται επι τόπου και πρέπει να προκύπτει το ένα (συμφωνητικό) από το άλλο (κατάσταση).

Δηλαδή αν έχεις ανεβάσει στην κατάσταση π.χ. ποσό 1.240€ (χωρίς κάποια επισήμανση)
(οπότε ο έλεγχος --αν δεν έχεις γράψει κάτι στις παρατηρήσεις--- θα εικάσει ότι το συμφωνητικό ή θα είναι 1.240€ χωρίς ΦΠΑ ή θα είναι 1000€+240€ ΦΠΑ.

Οπότε θα περιμένει να δει κάτι από τα δύο στο έντυπο συμφωνητικό και να έχεις συνολικά τιμολογήσει (αν έχει ολοκληρωθεί η σύμβαση):

είτε 1.537,60€ δηλ. 1240€ + (297,60€φπα)

είτε 1.240€ (μαζί με το ΦΠΑ)

ανάλογα με το τι έχεις γράψει στο συμφωνητικό.

Εξάλλου δεν προκύπτει ούτε από τις οδηγίες αν πρόκειται για την "καθαρή" αξία.
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.