Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέσω Taxisnet η κατάθεση συμφωνητικών


Engineer

Recommended Posts

Εχω ρωτήσει 2 λογιστές και ούτε κάν ασχολήθηκαν οι ίδιοι κ οι πελάτες τους με το θέμα.

Ούτε εγώ εχω υποβάλλει την κατάσταση συμφωνητικών για 1ο τρίμηνο 2015.

Για το 2014 δεν υπάρχει υποχρέωση, σωστά; ( έστω κ αν στο σύστημα του ταχισνετ το έχει σαν επιλογή)

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι λύστε μου αν μπορείτε την απορία:

Στην 1η κατάσταση υποβολής των Συμφωνητικών για το 2015, υπέβαλα συμφωνηθείσα αμοιβή για  ιδιώτη που ενώ αρχικά είχε συμφωνήσει για την αμοιβή μου προφορικά,

τελικά κρατά τα συμφωνητρικά και αρνείταοι να με πληρώσει για το υπόλοιπο του ποσού που μου χρωστά.Πώς μπορώ να διασφαλιστώ;

 

Υπέβαλα την συμφωνηθείσα γιατί ήταν στην αλλαγή του τριμήνου και εφόσον είχε συμφωνήσει, θεώρησα σωστό να υποβάλλω για την δήλωσή του στο Ν4178 την συμφωνηθείσα

που στην προκειμένη ταυτίζεται με τη νόμιμη.

Τι μπορώ να κάνω εκτός από Δικαστήριο; Βέβαια το μόνο σίγουρο είναι ότι η δήλωσή του δεν θα κλείσει ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις παραδώσει την εργασία;

Αν ναι, πας μέσω ΤΕΕ (δικαστικώς)

Αν όχι, παραδίδεις και μετά ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για υπαγωγή στο Ν4014 που δεν είχα πάρει ούτε ευρώ και έπειτα μετάβαση στο Ν4178/13. 'Ε!!!! κάποια στιγμή μέσα στο 1ο τρίμηνο

του 2015  μου έδωσε μετά μυρίων βασάνων - και μετά από σκηνές απείρου κάλλους- το μεγαλύρο ποσό της αμοιβής μου, αλλά τώρα

δεν υπγράφει το Συμφωνητικό και αρνείται να μου δώσει τα υπόλοιπα.

 

Διάβασα και κάπου αλλού, ότι εφόσον η νόμιμη ταυτίζεται με τη συμφωνηθείσα δεν αίναι απαραίτητο η σύνταξη συμφωνητικού.Ισχύει;

 

Τα αρχεία της δήλωσης τα έχω υποβάλλει στο Σύστημα από το 2014.Επίσης έχω υποβάλλει στο Σύστημα Αμοιβών και το τμήμα της αμοιβής που μου έχει 

που μου έχει καταθέσει.

Link to comment
Share on other sites

Για το 2014 δεν υπάρχει υποχρέωση, σωστά; Υπήρχε υποχρέωση για υποβολή τριμηνιαίων καταστάσεων από το 1992 ή κάτι τέτοιο. Δεν υπήρχε υποχρέωση υποβολής συμφωνητικών στο ΤΕΕ για το 2014.

 

Θα ήταν καλύτερα να έχεις πρώτα στα χέρια σου υπογεγραμμένο το συμφωνητικό και μετά να υποβάλλεις την κατάσταση στο taxis, ας πήγαινε στο επόμενο τρίμηνο, εκτός και αν είχες κόψει τιμολόγιο ήδη στο τρέχον τρίμηνο. Έχεις κόψει τιμολόγιο και αν ναι για όλο το ποσό;

 

Διάβασα και κάπου αλλού, ότι εφόσον η νόμιμη ταυτίζεται με τη συμφωνηθείσα δεν αίναι απαραίτητο η σύνταξη συμφωνητικού.Ισχύει; N.3919/11 περί απελευθέρωσης επαγγελμάτων

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σε όλους και Καλή Χρονιά!

Έχω και εγώ 1-2 απορίες επί του θέματος.

 

(1) Σε περίπτωση που γίνεται συμφωνητικό μεταξύ επιτηδευματιών.

Την υποβολή της δήλωσης κάνει και ο "Εργοδότης" και ο "Ανάδοχος" ή ένας από τους δύο; 

 

(2) Τελικά τα συμφωνητικά που περνούν μέσα από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ  (δηλαδή τα σκανάρουμε και τα ανεβάζουμε στο ΤΕΕ) τα βάζουμε και στην 3μηνιάια δήλωση;

Διότι πιο κάτω γράφει τα εξής [που καταρτίζει συμφωνητικά με συμβαλλόμενο επιτηδευματία ή τρίτο και για οποιαδήποτε συναλλαγή για την οποία δεν προβλέπεται διαφορετική διαδικασία υποβολής] και εμείς ως μηχανικοί προβλέπεται να τα καταθέτουμε ηλεκτρονικά στο ΤΕΕ και αυτό να τα στέλνει στην Εφορία:

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQS_symfonitika 

 

1. Ποιός υποχρεούται σε υποβολή της κατάστασης συμφωνητικών της παρ. 16, άρθρου 8 του Ν. 1882/1990 και ποια συμφωνητικά περιλαμβάνονται στην κατάσταση;

 

Υπόχρεος για την υποβολή της κατάστασης συμφωνητικών της παρ. 16, άρθρου 8 του Ν. 1882/1990 είναι κάθε επιτηδευματίας φυσικό ή νομικό πρόσωπο που καταρτίζει συμφωνητικά με συμβαλλόμενο επιτηδευματία ή τρίτο και για οποιαδήποτε συναλλαγή για την οποία δεν προβλέπεται διαφορετική διαδικασία υποβολής. Σημειώνεται ότι συμφωνητικά και διαδικασίες που προβλέπονται από άλλες διατάξεις ή από υπουργικές αποφάσεις οι οποίες υπογράφονται ή συνυπογράφονται από τον Υπουργό Οικονομικών, εξακολουθούν να ισχύουν ως προς τον τρόπο και τον τύπο υποβολής ενώ κατά τα λοιπά εξακολουθεί να ισχύει ως έχει και η αριθ. 1065606/7222/ΔΕ-Β’(ΦΕΚ 951Β’/31.7.2000) ΑΥΟ περί καθορισμού διαφορετικού τρόπου υποβολής των συμφωνητικών της παραγράφου 16 του άρθρου 8 του Ν. 1882/1990.

Link to comment
Share on other sites

Μύρι εδώ εγώ δεν έχω υποβάλει κανένα. Τα φυλάω στο γραφείο μου και αναμένω την οδηγία να τα ανεβάσω. Μα δεν ζητούταν επίσημα.

Δηλαδή με Νόμο δεν είχε πει το Τεε να ανέβουν και αναμένω την οδηγία της Ε.Ε.

Καθώς η δουλειά μπορεί να προχωρήσει και τα συμφωνητικά μαζεύονται και συμπληρώνονται κανονικά, ποιός ο λόγος για ανάρτηση στις αμοιβές του my tee? Καθώς Α/Α αμοιβής Μηχ. Εργου μπορεί να σου δώσει

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Arche για την απάντηση αν και δεν συμφωνώ με αυτό που κάνεις. Εγώ λέω να τα σκανάρεις και να τα ανεβάσεις, δεν είναι μεγάλος κόπος και άστους να κουρεύονται. 

----

επίσης βρήκα πιο δόκιμη συζήτηση για το θέμα

 

http://www.michanikos.gr/topic/42367-e%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B3/page-18?do=findComment&comment=895403

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.