Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eρωτήσεις - απαντήσεις και οδηγίες συμπλήρωσης για την υποβολή κατάστασης συμφωνητικών


Engineer

Recommended Posts

Εμεις εχουμε υποχρεωση υποβολης.

Αν ο αντισυμβαλλομενος κανει (ή πρεπει να κανει) την αποδοχη, ειναι δικο του θεμα.

 

 

Ερωτημα.

Ειτε ειμαστε αναδοχοι, ειτε εργοδοτες, αλλαζει κατι στη λιστα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν αλλάζει  κάτι.

Είτε ως ανάδοχος είτε ως εργοδότης στη λίστα θα έχεις τα συνταχθέντα συμφωνητικά που έχεις συνάψει με οποιαδήποτε οντότητα. (φυσικό πρόσωπο-ιδιώτη, εταιρεία, φυσικό πρόσωπο-ελ.επαγγελματία, έχοντας όμως υπόψη τις εξαιρέσεις της νομοθεσίας)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

1) Συμφωνητικά προηγούμενου έτους 2014 ανεβαίνουν στο σύστημα; ΟΧΙ

2) Συμφωνητικό που έχει κατατεθεί στην εφορία για έκδοση άδειας δόμησης μέσα στο Φεβρουάριο 2015 (έχει σφραγιστεί απο εφορία κανονικά) ανεβαίνει στο σύστημα; ΟΧΙ

 

Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν πιστέυω ότι το ΤΕΕ τα στέλνει στην εφορία!!!

Το συμπέρασμα μου είναι ΟΧΙ σε αυτά που γράφω στο #33 και από εδώ και πέρα ανέβαζε τα για να είσαι σίγουρος...

Άλλωστε που είναι το ΤΕΕ να βγάλει μια επίσημη ανακοίνωση μόνο 110ευρώ συνδρομη ζητάει...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν τα στέλνει μέχρι να ανοίξει η εφαρμογή...

Μέχρι τότε είμαστε όπως και παλιά.

Να θυμίσω πως και παλιά (προ 3119) ίσχυε η σύνταξη συμφωνητικού με τον εργοδότη...και τότε δεν το καταθέταμε στις ΔΟΥ. Τι άλλαξε τώρα και πρέπει να το καταθέσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχει αποσαφηνιστει αν ανεβαζουμε ΜΟΝΟ τα συμφωνητικα που συναπτουμε με νομικα προσωπα και επιτηδευματιες η ΟΛΑ συμπεριλαμβανομενων και των ιδιωτων?

Τι γινεται ακριβως με τα συμφωνητικα που εχουν ημερομηνια του α' τριμηνου του 2015 και η ΑΠΥ ειναι στο β' τριμηνο?

Θα συμπεριληφθουν στη δηλωση του τριμηνου αυτου η του επομενου?

Υ.Γ. Συμβαση παροχης υπηρεσιων ορισμενου χρονου (πχ εστω 2ετιας) με ΑΕ θεωρημενη στην εφορια συνοδευεται με ΑΠΥ καθε μηνα. Εκει δεν κανω ξεχωριστο συμφωνητικο γιατι υπαρχει η συμβαση. Κανω κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή προτιμώ να γράφω τεκμηριωμένα, θα σου πω την θέση μου για αυτα που θέτεις, (και πάντα είναι καθαρά προσωπική θέση) γιατί δεν με έπεισαν αυτά που ειπώθηκαν στην ημερίδα.

 

1) Για το ποια συμφωνητικά "ανεβάζουμε" η άποψή μου είναι εδώ στο 6ο post.

2) Για το πότε "ανεβάζουμε" τα συμφωνητικά υπάρχει η ΔΕΛ Β 1009011 ΕΞ2015

3) Για το πότε τιμολογούμε υπάρχει η ΠΟΛ.1003/31.12.2014 όπου στο άρθρο 11 αναφέρει τα σχετικά και με παραδείγματα, απ' όπου καταλαβαίνω, επίσης, πως η πληρωμή είναι ανεξάρτητη της τιμολόγησης.

4) Για το "Υ.Γ" σου, νομίζω ότι απαντήθηκε με τα προηγούμενα.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση στην αρμόδια μου ΔΟΥ ελαβα την απαντηση οτι δεν ανεβαζουμε συμφωνητικα με ιδιωτες,

Γνωρίζει όμως κανείς τι γίνεται στην περίπτωση εργολαβιών&υπεργολαβιών άνω των 6.000€; Υποβάλλονται ηλεκτρονικά ή στην αρμόδια ΔΟΥ όπως παλιά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

όπως είπες ..."έλαβα την απάντηση...". Η απάντηση αυτή έχει τόσο ισχύ όσο και οι ε/α στις ρυθμίσεις.

 

Σε συνάδελφο και φίλο, πριν 3 χρόνια σε έλεγχο που είχε, του καταλογήσθηκαν πρόστιμα (επικαλούμενοι τον νόμο) για το ότι ενώ είχε συνάψει συμφωνητικά (με ιδιώτες, οικ.άδ.) δεν τα είχε υποβάλλει με τις τριμηνιαίες.

Για αυτό λέω προσοχή, που βασιζόμαστε και αν όντως αξίζει τον κόπο να λάβουμε το ρίσκο να μην κάνουμε μια τόσο απλή διαδικασία.

 

Ο ν.1882/1990, άρθ.8, παρ.16,  είναι ξεκάθαρος:

"Υπόχρεος για την υποβολή της κατάστασης συμφωνητικών της παρ. 16, άρθρου 8 του Ν. 1882/1990 είναι κάθε επιτηδευματίας φυσικό ή νομικό πρόσωπο που καταρτίζει συμφωνητικά με συμβαλλόμενο επιτηδευματία ή τρίτο ..."

 

Για το άλλο που ρωτάς δες εδώ.

post-2272-0-72558800-1429251107_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.