Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα επαγγέλματος


silou

Recommended Posts

Απορω μερικά άτομα πόσο στο συννεφάκι τους έχουν μείνει...Αλλα οκ.. Είπαμε ειναι καλα το εμεις το οι άλλοι στα τάρταρα..

 

Σταύρο μαζί σου

 

Υ.Γ Didoni Τόσες παρατηρήσεις και πόντους ούτε ο φέτελ να ήμουνα

Edited by JimakosR
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

...

 

Υ.Γ Didoni Τόσες παρατηρήσεις και πόντους ούτε ο φέτελ να ήμουνα

φρόντιζε μόνος σου να μη έχεις παρατηρήσεις. 

πόντους ποινής δεν έλαβες εκτός και αν επιμένεις για να έχεις την πολποσίσιον.

Μη συνεχίσουμε εδώ όμως θέματα συντονισμού.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

φρόντιζε μόνος σου να μη έχεις παρατηρήσεις. 

πόντους ποινής δεν έλαβες εκτός και αν επιμένεις για να έχεις την πολποσίσιον.

Μη συνεχίσουμε εδώ όμως θέματα συντονισμού.

Οχι το πόντους πήγαινε αλλου.. Θα φροντίσω απλα δεν το θεώρησα τόσο άσχετο.. Ευχαριστω did

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα ειναι τι εννοεί η τρόικα όταν λέει άνοιγμα επαγγέλματος.

 

Οχι τι θα θέλαμε να εννοει.

To χω και εγω μεγάλη απορία τι ακριβώς εννοούν πλέον με την ατακα

ανοιγμα του επγγέλαμτςο του μηχανικού? Υποτίθεται το επάγγελμα ηταν

"κλειστό" λόγω ελάχιστων αμοιβων. 

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι κι εγώ δεν αντιλαμβάνομαι τι σημαίνει άνοιγμα επαγγέλματος.

Δηλαδή ως προς τι είναι κλειστό;

Κλειστό επάγγελμα όπως το καταλαβαίνω εγώ είναι πχ είναι των φαρμακοποιών (νομίζω είναι ακόμα)

Σου λέει πχ σε αυτή την περιοχή μπορείς να έχεις 50 φαρμακεία. Δεν μπορεί να ανοίξει κανένας παραπάνω. Πρέπει να κλείσει κάποιος και να σου μεταβιβάσει την άδεια.

Στους μηχανικούς δεν ισχύει αυτό. Ο καθένας ανοίγει γραφείο όπου θέλει κι ας έχει άλλους 100.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει για τα φαρμακεία ,πλυθησμιακα πάει ανα κάποιους κατοίκους και ένα.Έχω ξαναπεί οτι ενώ έπιανα φαρμακευτικές τότε (όλες) δεν πήγα και προτίμησα πολυτεχνείο .Τώρα το μετανιώνω πραγματικά όμως!!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεί να υπάρχει ένα κοινό μητρώο μηχανικών και όχι περιορισμός στα εδ ανάλογα αν είναι ΑΕΙ-ΑΤΕΙ η επαναπροσδιορισμός των δικαιωμάτων

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει για τα φαρμακεία ,πλυθησμιακα πάει ανα κάποιους κατοίκους και ένα.Έχω ξαναπεί οτι ενώ έπιανα φαρμακευτικές τότε (όλες) δεν πήγα και προτίμησα πολυτεχνείο .Τώρα το μετανιώνω πραγματικά όμως!!!

 

 

Δεν ειναι τοσο απλο.

Μακαρι να λυναμε το πρόβλημα μας με την φαρμακευτικη.

 

Για να δειτε το "στρεβλο" της υποθεσης.

Φαρμασκοποιος 35αρης που ανελαβε το φαρμακειο της μαμα του, σε κεντρικο σημειο της πολης.

"Τωρα δεν βγαινουμε, καποτε ειμασταν λιγοι και βγαζαμε λεφτα. Τωρα ο καθενας ανοιγει φαρμακειο. Ακομα και με τις εφημεριες βγαζαμε λεφτα. Ηταν 2-3 φαρμακεια ανοικτα και βγαζαμε μεροκαματο καλο. Τωρα ανοιγουν ολοι οποτε θελουν και τα μεγαλα φαρμακεια δουλευουν ολη μερα με υπαλληλους".

 

Θελω να πω, οτι δεν ειναι υγιες για μια οικονομια να εχει περιορσμους, ωστε καποιοι επαγγελματιες να εχουν εξασφαλισμενες καλες αμοιβες και να ειναι προνομιουχοι.

Αυτα για να θιξω το θεμα των φαρμακειων.

 

Γι' αυτο ημουν υπερ και της καταργησης των ελαχιστων αμοιβων, οι οποιες κατεστρεψαν τον κλαδο, εκαναν τους μηχανικους διεκπεραιωτες σε δημοσιες υπηρεσιες, δημιουργησαν στην κοινωνια την εικονα του "απαραιτητου κακου" σε καθε κατασκευη και εδωσαν σε καποιους την ευκαιρια να θησαυρισουν με σκουπιδια μελετες, μονο λογω γνωριμιων και συγκυριων.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Γι' αυτο ημουν υπερ και της καταργησης των ελαχιστων αμοιβων, οι οποιες κατεστρεψαν τον κλαδο, εκαναν τους μηχανικους διεκπεραιωτες σε δημοσιες υπηρεσιες, δημιουργησαν στην κοινωνια την εικονα του "απαραιτητου κακου" σε καθε κατασκευη και εδωσαν σε καποιους την ευκαιρια να θησαυρισουν με σκουπιδια μελετες, μονο λογω γνωριμιων και συγκυριων.

 

Εν μέρει συμφωνώ αλλά οι μελέτες σκουπίδια συνεχίζονται και οι αμοιβές πλέον πήγανε στο αντίθετο άκρο των "σκουπιδιών"

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι κι εγώ δεν αντιλαμβάνομαι τι σημαίνει άνοιγμα επαγγέλματος.

Δηλαδή ως προς τι είναι κλειστό;

Κλειστό επάγγελμα όπως το καταλαβαίνω εγώ είναι πχ είναι των φαρμακοποιών (νομίζω είναι ακόμα)

Στον τομέα των μηχανικών "άνοιγμα" θεωρείται η απελευθέρωση των αμοιβών. Ελπίζω να μην εννοούν την άδεια άσκησης επαγγέλματος...!!!

 

Γι' αυτο ημουν υπερ και της καταργησης των ελαχιστων αμοιβων, οι οποιες κατεστρεψαν τον κλαδο, εκαναν τους μηχανικους διεκπεραιωτες σε δημοσιες υπηρεσιες, δημιουργησαν στην κοινωνια την εικονα του "απαραιτητου κακου" σε καθε κατασκευη και εδωσαν σε καποιους την ευκαιρια να θησαυρισουν με σκουπιδια μελετες, μονο λογω γνωριμιων και συγκυριων.

Οι ελάχιστες αμοιβές σε μερικά σημεία (πχ τοπογραφικό) ήθελαν βελτίωση αλλά έπρεπε να υπάρχουν. Εμάς διασφάλιζαν. Εδώ όμως μας αλλάξαν το φορολογικό (με τους συντελεστές)...τι να λέμε τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.