Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Αν αποτελεί αυτόνομη και ανεξάρτητη ιδιοκτησία (με χιλιοστά) ούτε κι εγώ θα έβαζα μειωτικό συντελεστή.

 

Αν δεν εμφανίζεται όμως καθόλου στη σύσταση? Αν το εισάγεις εκ των υστέρων σαν παρακολούθημα του τάδε διαμερίσματος θα πάρει μειωτικο?

 

Επίσης ρίξε μια ματιά στο 353 Ιάσωνα.....λογικά δεν βάζω μειωτικό ούτε εκεί......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο 4178 κάνει λόγο για σοφίτες 

σύμφωνα με τον ορισμό στο άρθρο 2 - και μόνο - του ΝΟΚ

Δηλαδή:

81. Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος
χώρος που βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς
στέγης του κτιρίου και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία.
 
Δεν γίνεται λόγος στους ορισμούς του άρθρου 2 για μέσο ύψος 2,20!
 
Δηλαδή θα μπορούσε να πάρει μειωτικό συντελεστή οποιοσδήποτε χώρος που έχει επικλινή στέγη???
Link to comment
Share on other sites

brasco υπαρχει συμπληρωση του ορισμου της σοφιτας με το τευχος τεχνικων οδηγιων του ΝΟΚ

παρ. 81 (σε συνδυασμό με το άρθρο 11 παρ. 6ιε & με το άρθρο 19 παρ. 2ζ)

Ο χώρος της σοφίτας μπορεί να είναι ανοιχτός ή κλειστός. Έχει μέσο ελέυθερο ύψος κάτω από την

επιφάνεια της στέγης μικρότερο του 2.20μ. και συνολικό εμβαδόν έως και το μισό του χώρου της

υποκείμενης κάτοψης. Δεν αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία, δηλαδή δεν προσεγγίζεται από εξωτερική

κλίμακα. Αποτελεί λειτουργικό παράρτημα της υποκείμενης επιφάνειας και σε περίπτωση

διαφορετικών ιδιοκτησιών στον ίδιο όροφο, κάθε σοφίτα τοποθετείται μέσα στα όριατης υποκείμενης

ανεξάρτητης ιδιοκτησίας και δεν εκτείνεται στην όμορη.

Δεν υποκαθιστά τη λειτουργία των χώρων κύριαςή βοηθητικής χρήσης που είναι απαραίτητοι για τη

λειτουργία της αυτοτελούς ανεξάρτητης ιδιοκτησίας του κτιρίου στην οποία ανήκει.

Επιτρέπονται ανοίγματα στη στέγη που ακολουθούν τη στερεομετρία της, όσο και ανοίγματα στους

τυχόν τοίχους που συμμετέχουν σε αυτήν, για τον φωτισμό και αερισμό του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως διαβάζω:

Ο   µειωτικός   συντελεστής   50%   εφαρµόζεται   σε   κάθε   περίπτωση   κατασκευής
αυθαίρετου  εσωτερικού  εξώστη/παταριού  και  σοφίτας,  καθώς  και  σε  κάθε  περίπτωση
αυθαίρετης  αλλαγής  χρήσης  νοµίµου  εσωτερικού  εξώστη/παταριού  ή  χώρου  στέγης  και
ανεξαρτήτως µεγέθους.

 

Επομένως, ούτε περιορισμό για μέσο ύψος βλέπω,

ούτε το 50% του υποκείμενου βλέπω,

ούτε από που θα μπαίνουμε μας λέει...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, το μόνο περιορισμό που λαμβάνω υπόψην μου και δεν βάζω το μειωτικό συντελεστή στις σοφίτες είναι αποκλειστικά και μόνο το αν υπάρχει πρόσβαση από εξωτερική κλίμακα. Για όλα τα "υπόλοιπα" σοφίτα με μειωτικό συντελεστή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος 4.35.παρ.5β 

προσδιορίζει ότι για τις σοφίτες ισχύει το άρθρο 2 του ν.4067/2012

και πως θα μπορούσε να γίνει αλλιώς αφου εκεί υπεισέρχεται για πρώτη φορά ο ορισμός της σοφίτας.

Θα μπορούσα να δεχθώ ότι κάποιος δεν δέχεται την επεξήγηση του Τεύχους Τεχνικών Οδηγιών, 

αν και για μένα έτσι όπως συσχετίζει τα άρθρα δεν αφήνει καμμία παρερμηνεία.

 

Συνεπώς ούτως ή΄αλλως είναι παντελώς ηλίθιο να μιλούν για σοφίτες και χώρους που κατασκευάστηκαν μεταγενέστερα της 28.7.2011.

Απο κει και πέρα έχει χαθεί οποιαδήποτε άλλη λογική

Edited by soundholics
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η αναφορά που κάνουν ότι το 2 του ΝΟΚ ισχύει μόνο για τις σοφίτες,

εγώ πιστεύω ότι το κάνουν... για να το κάνουν.

Το γράφουν στον νόμο.. κάτι έπρεπε να πουν.

 

Μετά έρχεται το από κάτω και τα "ανατρέπει" όλα...

 

Ποιος τους ξέρει....

Link to comment
Share on other sites

brasco υπαρχει συμπληρωση του ορισμου της σοφιτας με το τευχος τεχνικων οδηγιων του ΝΟΚ

Όλοι έχουμε γνώση του "τεύχους τεχνικών οδηγιών".

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την λογική του νομοθέτη

όταν έρχεται σε μεταγενέστερο χρόνο (ΝΟΚ: Απρίλιος 2012 - Τεύχος Τεχνικών Οδηγιών: Δεκέμβριος 2012)

να συμπληρώσει ορισμούς.

 

Δεν νοείται συμπλήρωση ορισμού - που αρχικά δίνεται εντός ΦΕΚ - με τεύχος τεχνικών οδηγιών της ΔΟΚΚ.

Αφού όλη η υπόλοιπη νομοθεσία που θα δομηθεί μελλοντικά πάνω στον ΝΟΚ (όπως και νομολογία...)

θα επικαλείται άρθρα του ΝΟΚ (και ιδιαίτερα το άρθρο 2 με τους ορισμούς).

 

Αν εκ των υστέρων συνειδητοποίησαν πως οι ορισμοί του ΝΟΚ είναι ελλιπής ή διφορούμενοι (πράγμα αδικαιολόγητο λόγω της βαρύνουσας σημασίας που έχει το άρθρο 2 - ορισμοί του οικοδομικού κανονισμού είναι αυτοί) 

ας αντικαταστήσουν - ξαναγράψουν - τον ΝΟΚ απ' την αρχή.

 

Γενικά η νομοθεσία έτσι όπως είναι γραμμένη

μου θυμίζει κακογραμμένο κώδικα υπολογιστή, με αδικαιολόγητα loop  και πολύ κακό διάγραμμα ροής.

Κάτι μου λέει πως αυτούς που έχουμε για νομοθέτες είχαν πολύ κακό βαθμό στα μαθήματα προγραμματισμού.

Edited by Brasco
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει πως αυτούς που έχουμε για νομοθέτες είχαν πολύ κακό βαθμό στα μαθήματα προγραμματισμού.

 

Kι όχι μόνο! Και στα μαθήματα ελληνικής γλώσσας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.