Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Κάνεις ενα θεμελιώδες λάθος....άλλο οι όροι δόμησης και άλλο ο εκάστοτε οικοδομικος κανονισμός....για σκέψου το λίγο...

 

Δεν είμαι απόλυτος σε αυτό που αναφέρω σχετικά με το αν προσμετρα ή όχι η εξωτερική τοιχοποιία, και έχεις δίκιο σχετικά με τη διαφορά όρων δόμησης/οικοδομικού κανονισμού. Όμως σε πολλά σημεία αυτές οι δύο περιοχές αλληλοκαλύπτονται και τα όρια τους δεν είναι απολύτως σαφή.

 

πχ η μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη (αυτός δεν είναι ένας συντελεστής που καθορίζει και το μέγιστο επιτρεπόμενο στοιχείο σύγκρισης ?) προσδιορίζεται από το μέγιστο συντελεστή που δίνει ο ΝΟΚ  εκτός και αν συντρέχουν άλλοι περιορισμοί.

 

Θα θεωρήσω όμως πως ο ΝΟΚ αφορά τα νέα κτίρια και δεν μπορεί να γίνει εφαρμογή του σχετικού άρθρου για την περίπτωση αυτή.

 

Ωστόσο όπως αναφέρω παραπάνω, και ο ΓΟΚ είχε πρόβλεψη για την εξαίρεση του εμβαδου της φέρουσας τοιχοποιίας σε κτίρια που είχαν κτιστεί μετά από κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία (νομίζω 2000 -2002). Αν έχω λοιπόν κτίσμα με πέτρινους τοίχους με πάχος >= 50 εκ. το οποίο κατασκευάστηκε μετά από αυτήν την ημερομηνία, μπορώ να κάνω χρήση του σχετικού άρθρου και να μην προσμετρήσω την τοιχοποιία στα εμβαδά υπέρβασης δόμησης ? (θα μετρηθεί ωστόσο στην κάλυψη)

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απάντηση από την κ.Γαρδίκη για το θέμα της σοφίτας:

"Στη σοφίτα εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής τόσο κατά το ν. 4014/11,

 όσο και κατά το ν. 4178/13 - Η παρ. 81 δίνει τον ορισμό της σοφίτας και τον περιορισμό που ορίζει και εφαρμόζεται στις σοφίτες που θα ανεγερθούν με βάση τις διατάξεις του ν 4067/12"

Επομένως δεν είναι προϋπόθεση η σοφίτα να μην είναι αυτελής ιδιοκτησία .

 

Αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα.

 

Η Γαρδίκη λέει ότι στο 81. δίνεται ο ορισμός της; σοφίτας άρα πρέπει να ισχύει. Και το λέει και ξεκάθαρα ο νόμος. Πρέπει να υπάρχει εσωτερική επικοινωνία της σοφίτας με την υπόλοιπη ιδιοκτησία.

 

Αλλιώς φτιάχνω και εγώ μία ψευτοστέγη πάνω από ένα κτίριο με 100 ευρώ από πλαστικό και το ονομάζω ολόκληρο το κτίριο σοφίτα !!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα.

 

Η Γαρδίκη λέει ότι στο 81. δίνεται ο ορισμός της; σοφίτας άρα πρέπει να ισχύει. Και το λέει και ξεκάθαρα ο νόμος. Πρέπει να υπάρχει εσωτερική επικοινωνία της σοφίτας με την υπόλοιπη ιδιοκτησία.

 

Αλλιώς φτιάχνω και εγώ μία ψευτοστέγη πάνω από ένα κτίριο με 100 ευρώ από πλαστικό και το ονομάζω ολόκληρο το κτίριο σοφίτα !!

Δεν είναι δική μου ερμηνεία διότι γράφει:" και τον περιορισμό που ορίζει και εφαρμόζεται στις σοφίτες που θα ανεγερθούν με βάση τις διατάξεις του ν 4067/12" εκτός και εαν ξεχάσαμε τα ελληνικά μας

Να σημειώσω ότι η απάντηση δόθηκε σ' ερώτηση μου εάν μπορώ να δηλώσω ως ΒΧ με το Ν4178/13 σοφίτα (αυτοτελής ιδιοκτησία) που δηλώθηκε με το Ν401/11 ως ΒΧ

Edited by nkeha
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δική μου ερμηνεία διότι γράφει:" και τον περιορισμό που ορίζει και εφαρμόζεται στις σοφίτες που θα ανεγερθούν με βάση τις διατάξεις του ν 4067/12" εκτός και εαν ξεχάσαμε τα ελληνικά μας

Να σημειώσω ότι η απάντηση δόθηκε σ' ερώτηση μου εάν μπορώ να δηλώσω ως ΒΧ με το Ν4178/13 σοφίτα (αυτοτελής ιδιοκτησία) που δηλώθηκε με το Ν401/11 ως ΒΧ

Κατ'αρχάς που έλεγε ο 4014 για μειωτικό συντελεστή σε σοφίτες?

Πουθενά.

Η εννοια δεν υπήρχε καν, και εισήχθη με το νόμο 4067 μήνες μετά.

Υπήρχαν όμως οι ανώνυμες ερωτοαπαντήσεις, η Β27 και η Γ21.

21) Για τα πατάρια και τις σοφίτες υπολογίζεται συντελεστής υπέρβασης δόμησης, έστω και αν δεν έχουν τις προϋποθέσεις ύψους ;

Εφ’ όσον είναι προσβάσιμος χώρος με οποιαδήποτε χρήση υπολογίζεται συντελεστής υπέρβασης δόμησης και μειωτικός συντελεστής 0,5.

Η Λεμπέση προσπαθώντας να ερμηνεύσει τον όρο σοφίτα, είχε δώσει έναν άτυπο ορισμό, ως ένας προσπελάσιμος χώρος μέσα στην στέγη

που αν έχει μικρότερο ύψος από 2,40 είναι βοηθητικός (γιαυτό και παίρνει μειωτικό, ως βοηθητικός), ενώ αν έχει παραπάνω είναι κύριος καθ'ερμηνεία του άρθρο 8 παρ. 1& 2 του Κτηριοδομικού

 

Έπειτα δεν θα θελα να σχολιάσω την κα. Γαρδίκη, νομίζω όλοι έχουμε σχηματίσει μια εντύπωση για την σχέση της με το άθλημα.

Ο νομος 4178 μιλά για σοφίτες όπως ορίζονται στο άρθρο 2 του 4067.

Ομοίως και η Εγκύκλιος.

Όταν βγει ο Νόμος Γαρδίκη 4000 το ξανασυζητάμε.

Edited by soundholics
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να λέει η Γαρδίκη αυτό που λέει η nkeha και αν το λέει προφανώς μπερδεύεται ή η nkeha κατλααβαίνει λάθος γιατί είναι ασαφής η απάντηση που της δίνει η Γαρδίκη. Αλλά γιατί να ερμηνεύουμε το τι λέει η Γαρδίκη και να τσακωνόμαστε για τα ελληνικά μας όταν ο νόμος και οι εγκύκλιοι είναι τόσο σαφείς στο θέμα ? 

 

Σε κάθε περίπτωση και σύμφωνα με τον νόμο ορίζεται σαφώς ότι η σοφίτα πρέπει να πληρεί τις προυποθέσεις του ΝΟΚ, άρθρου 2, παρ. 81. Δεν μιλάμε για ύψη 2,20, επιφάνεια κ.τ.λ. αλλά για το ότι δεν μπορεί να αυτοτελής ιδιοκτησία είναι δεδομένο αφού ορίζεται σαφώς στο αρθορο2.παρ81 του ΝΟΚ ! 

 

Και ο 4014 σου έδινε μειωτικό συντελεστή για σοφίτα, νομίζω σε μία εγκύκλιο μπήκαν οι σοφίτες. Αλλά όπως έλεγε και η Λεμπέση μιλούσε για προσπελάσιμο χώρο μέσα στην στέγη. Εσύ έχεις κάνει όροφο με στέγη. Δεν είναι σοφίτα αυτό ούτε στον 4014 ούτε στον 4178.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς που έλεγε ο 4014 για μειωτικό συντελεστή σε σοφίτες?

Πουθενά.

Η εννοια δεν υπήρχε καν, και εισήχθη με το νόμο 4067 μήνες μετά.

Το έλεγε το παράρτημα της ΕΓΚ13/11

Link to comment
Share on other sites

Faethon, ναι αλλά επι λέξει ρώτησα που έλεγε ο 4014 για σοφίτες ?

Επίσης, επί ποιου ορισμού σοφίτα ?

Ο νόμος δεν έλεγε τίποτα, η εγκύκλιος και οι ερωτοαπαντήσεις εισήγαγαν την σοφίτα, χωρίς να υπάρχει κάποιος πολεοδομικός ορισμός.

Αν δεις παραπάνω η Λεμπέση το πρσέγγιζε με κτηριοδομικού κανονισμού κριτήρια, βοηθητικός και κύριος χώρος βάση ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Πάνε να χρυσώσουν το χάπι ώστε να αρχίσει ο κόσμος να τακτοποιεί αυθαιρεσίες και δίνουν ερμηνίες

για βοηθητικούς χώρους που πάνε με μειωτικό συντελεστή,  χωρίς να έχουν

προβλεφθεί στον 4178 (ισόγειοι βοηθητικοί χώροι) ή ενάντια στον 4178  (σοφίτες).

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν καταλάβατε, εγώ μιλάω για χώρο μέσα στη στέγη με μέσο ύψος μικρότερο του 2.40 ο οποίος ομως είναι αυτοτελής ιδιοκτησία και οχι για κανονικό όροφο με στέγη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.