Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια καλησπερα...σε μια καφετερια στην οποια εχει γινει περγκολα κλειστη με τζαμαρια περιμετρικα "η κλασσικη περιπτωση" λεω να το βαλω ως βοηθητικο χωρο με την εννοια της ελαφριας κατασκευης και το οτι περιμετρικη ανοιγει...τι λετε συμφωνειτε;!

Κοίτα, αφού έχεις και ΤΖΑΜΑΡΙΑ, τότε πας ως ΥΔΚΧ και εξετάζεις και για κάλυψη, αποστάσεις κλπ.

Επίσης δες μήπως είσαι ΕΚΤΟΣ Ρ.Γ. !!!!

 

Αν δεχθώ να ακολουθήσω την εγκύκλιο μπορώ να βάλω κλιμακοστάσιο και wc με μειωτικό; Στάλθηκε από το GT-I9070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Ένα κλείσιμο κλιμακοστασίου που είχα, το πήγα με μειωτικό συντελεστή (παρά τη διαφωνία, ίσως σωστή όμως, του φίλου μας Ιάσονα) :)

Ε, δεν μου πήγαινε το κλιμακοστάσιο να το πληρώσει σαν την αυθαιρεσία της κατοικίας του!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ρωτάω πατώντας στην αναφορά στον κτιριοδομικο..για χώρους δηλαδή με παραμονή μικρότερη από 2 ώρες ημερησίως αν μπορεί να εφαρμόζεται o μειωτικός.το κλιμακοστάσιο κατά 99 % θα το βάζω μειωτικό άλλα για ένα wc μέσα σε κατοικία πχ (μιλάω για εξ ολοκλήρου αυθαίρετο) δεν έχω αποφασίσει ακόμα.βάση αυτής της αναφοράς όμως θα μπορούσα νομίζω.

 

Στάλθηκε από το GT-I9070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Είναι ΥΔΚΧ με ταυτόχρονη ΥΚ και Υ Πλαγίων αποστάσεων.

Ιασωνα το στηριζω στο οτι η περιμετρικη τζαμαρια ειναι κινητη και προφανως τους 8-9 μηνες του χρονου θα ειναι ανοιχτη περιμετρικα...επισης πιθανον να ανοιγει και η οροφη της περγκολας αλλα δεν το θυμαμαι....τωρα αν ενας χωρος ανοιγει απο παντου δεν μπυ παει να τον βαλω κ.χ. Εξαλλου δεν εχει σταθερες κατασκευες πχ. Wc,κουζινα ή κατι αλλο παρα μονο τραπεζοκαθισματα...ετσι λεω να καταληξω στον β.χ.

Edited by giannisp
Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω αυτό, αλλά είναι ....αλχημεία αν το πας με αναλυτικό.

Πρέπει να τα βγάλει όλα και τα περιμετρικά τζάμια και ν΄ ανοίξει και την οροφή και τότε να πας γι΄αυτοψία, να μετρήσεις και να βγάλεις φωτογραφίες κ.λπ.

Εσύ θα κάνεις τη δήλωση κι αυτός θα τα ξανακλείσει......

Μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος έχοντας εισπράξει 1.000 ευρώ;;;;;;;;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλή Χρονιά σε όλους μας!

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής: Σε οροφοδιαμέρισμα (τελευταίος όροφος διπλοκατοικίας) στο σημείο που φαινόταν δίρριχτη στέγη κατασκευάστηκε πατάρι με υπνοδωμάτια κλέβοντας από το ύψος του υποκείμενου ορόφου. Ουσιαστικά το τελικό ύψος της κατοικίας στο σημείο αυτό παραμένει βάσει αδείας. Στον υπολογισμό του προστίμου θα θεωρήσω Υ.Δ. με ποσοστό το οποίο θα συμπεριλαμβάνει τα τ.μ. του παταριού ή θεωρώ ότι δεν έχω Υπέρβαση Δόμησης καθώς βάσει ΝΟΚ έχω μικρό ύψος;

Link to comment
Share on other sites

Εξετάζεις βάσει άδειας, οπότε έχεις δημιουργία αυθαίρετου παταριού, άρα έχεις ΥΔ και άρα τα τμ του τα συμπεριλαμβάνεις για το ποσοστό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.