Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου για μία σοφίτα που θέλω να τακτοποιήσω. Έχω διώροφη οικοδομή με υπόγειο και άδεια του 1979. Στο ισόγειο υπάρχει οριζόντια ιδιοκτησία με δική της ανεξάρτητη είσοδο, ενώ για τον Α΄ όροφο, που είναι η άλλη οριζόντια ιδιοκτησία, υπάρχει άλλη είσοδος με ένα κλιμακοστάσιο από το ισόγειο. Ο ιδιοκτήτης του Α΄ ορόφου συνέχισε το κλιμακοστάσιο και δημιούργησε διαμέρισμα στο Β΄όροφο με σκεπή. Εφόσον:

- Το κλιμακοστάσιο  αναφέρεται ως κοινόχρηστο ωστόσο εξυπηρετεί μόνο τον πελάτη μου,

- η σοφίτα αποτελείται από υπνοδωμάτιο, μπάνιο και σαλόνι χωρίς κουζίνα όμως

-το δικαίωμα υψούν ανήκει επίσης στον πελάτη μου

οπότε θα μπορούσα να θεωρήσω ότι η σοφίτα ΔΕΝ είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία και να την υπολογίσω  με μειωμένο συντελεστή? Επίσης για τον υπολογισμό της υπέρβασης δόμησης μπορώ να συγκρίνω με το συντελεστή δόμησης που αναλογεί στον πελάτη μου?

Κάποια γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

 οπότε θα μπορούσα να θεωρήσω ότι η σοφίτα ΔΕΝ είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία και να την υπολογίσω  με μειωμένο συντελεστή?

 

Εξαρτάται από το ύψος του ορόφου που ονομάζεις σοφίτα. Αν είναι ένας ακόμα όροφος, με κατακόρυφους εξωτερικούς τοίχους, με μέσο ύψος αρκετά μεγαλύτερο του 2,20 μ

και απλά έχει διαμορφώσει κεκλιμένη κεραμοσκεπή οροφή δεν είναι σοφίτα.

Ο νόμος κάνει λόγο για σοφίτα κατά ΝΟΚ

και η εγκύκλιος 4 αποδεσμεύει κάπως. Αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί ο κορφιάς να ύψος π.χ. 3,00 μ

γιατί τότε είναι κανονικός όροφος 

 

Επίσης για τον υπολογισμό της υπέρβασης δόμησης μπορώ να συγκρίνω με το συντελεστή δόμησης που αναλογεί στον πελάτη μου?

 

Διάβασε την σύσταση να δεις πόσα χιλιοστά αντιστοιχούν στο δικαίωμα υψούν

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν υπάρχει εσωτερική σκάλα από τον α στην σοφίτα δεν μπορείς να το θεωρήσεις μια ΟΙ. Θα το διαπιστώσεις εάν πας στον συμβολαιογράφο να κάνεις τροποποίηση σύστασης ΟΙ και δεν θα στο κάνει.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε περίπτωση σοφίτας που έχει όλες τις προδοαγραφές του ΝΟΚ πλην αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία (είσοδος από εξωτερικό κλιμακοστάσιο) βάζουμε μειωτικό συντελεστή; Απόψεις;

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε περίπτωση σοφίτας που έχει όλες τις προδοαγραφές του ΝΟΚ πλην αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία (είσοδος από εξωτερικό κλιμακοστάσιο) βάζουμε μειωτικό συντελεστή; Απόψεις;

 

81.Σοφίτα είναι ανοιχτός ή κλειστός προσβάσιμος

χώρος που βρίσκεται εντός του ύψους της επικλινούς

στέγης του κτιρίου και δεν μπορεί να αποτελεί ανε−

ξάρτητη ιδιοκτησία

 

To θέμα είναι το εξής: Όταν γράφει οτι δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία, αναφέρεται στη νομική πλευρά του θέματος (οτι δλδ πρέπει να είναι παρακολούθημα οριζόντιας ιδιοκτησίας) ή στο θέμα της προσβασιμότητας?

 

Το μόνο σίγουρο είναι οτι η πλειοψηφία θα αγνοήσει τα περι ανεξάρητητς ιδιοκτησίας και θα ρυθμίσει με 50% έκπτωση.

 

Προσωπικα πιστεύω οτι δεν θα έπρεπε να πάρει μειωτικό συντελεστή πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Περίπτωση σε εκτός σχεδίου με 450 τ.μ. σαν κατάστημα που θα πάνε με άδεια νομιμοποίησης και 150 τ.μ. που θα ρυθμιστούν σαν ισόγειοι βοηθητικοί χώροι αποθήκης.

 

Με βάση όσα αναφέρει η εγκύκλιος :

 

Ο µειωτικός συντελεστής εφαρµόζεται οµοίως σε αυθαίρετους ισόγειους βοηθητικούς χώρους του κυρίως κτίσµατος (π.χ. αποθήκες, χώροι στάθµευσης κ.λ.π.). Επισηµαίνεται ιδιαίτερα ότι η έννοια των χώρων βοηθητικής χρήσης της παρ. 3 του άρθρου 2 του Κτιριοδοµικού Κανονισµού χρησιµοποιείται αποκλειστικά για την εφαρµογή των διατάξεων του Κτιριοδοµικού Κανονισµού και δεν αφορά γενικά τους χώρους µε χρήση αποθήκης. Εποµένως, αυθαίρετα ισόγεια κτίρια µε χρήση επαγγελµατικές, βιοµηχανικές, γεωργικές αποθήκες κ.λ.π., που προσµετρώνται σε κάθε περίπτωση στο σ.δ. του οικοπέδου/γηπέδου, δεν συµπεριλαµβάνονται στην έννοια των «βοηθητικών χώρων» και για το λόγο αυτό δεν εφαρµόζεται  ο  µειωτικός  συντελεστής  50%.  Κατά  την  ίδια  έννοια  δεν  εφαρµόζεται  ο µειωτικός συντελεστής και σε κτίρια χώρων στάθµευσης αυτοκινήτων.

 

Οι αποθήκες των 150 τ.μ. θα πάρουν μειωτικό συντελεστή ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, το ύψος είναι από 1 μ έως 2,10 μ εσωτερικά, αλλά θα πάρω και τη σύσταση και θα επανέλθω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπρεπε να απαντήσουν ξεκάθαρα σε αυτό το ζήτημα που το τραβάνε από την εποχή του 4014 ακόμα. Τόσο δύσκολο είναι να πουνε μειωτικός μόνο στην περίπτωση που κλπ κλπ. Γιατί το κάνουνε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αν αποτελεί αυτόνομη και ανεξάρτητη ιδιοκτησία (με χιλιοστά) ούτε κι εγώ θα έβαζα μειωτικό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.