Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Σε γήπεδο (μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο) έχει κατασκευαστεί ισόγεια υπερυψωμένη κατοικία με υπόγειο χωρίς Ο.Α.

Το υπόγειο έχει βυθιστεί σε σχέση με το πέριξ φυσικό έδαφος κατά ένα μέτρο περίπου. Θεωρείτε ότι παίρνει μειωτικό συντελεστή 0,5;

Με επιφύλαξη νομίζω πως εάν το υπόγειο δεν φαίνεται στην Ο.Α. (άρα και όταν δεν υπάρχει καμία άδεια?) δεν λαμβάνει μειωτικό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό το λες σύμφωνα με όσα αναφέρονται στην καινούργια εγκύκλιο, γιατί στο Ν. 4178 απλά ανέφερε υπόγειες στάθμες, ούτε αν έχουν άδεια ούτε αν δεν έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Με επιφύλαξη νομίζω πως εάν το υπόγειο δεν φαίνεται στην Ο.Α. (άρα και όταν δεν υπάρχει καμία άδεια?) δεν λαμβάνει μειωτικό συντελεστή.

Πιστεύω ότι σε κτίριο με ΟΑ ,το αυθαίρετο υπόγειο (εντός περιγράμματος) παίρνει μειωτικό συντελεστή.
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μην πάρει κι αν είναι εκτός περιγράμματος? Απλώς θα μπει και συντελεστής για υπέρβαση κάλυψης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

το υπογειο θα μετρισει βεβαια στον υπολογισμο  του ποσοστου της υπερβασης δομησης για να καθορισθει το προστιμο και αφαιρειται απο τον υπολοιπομενο συντ. δομησης?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα μπει ως τμ στα "κουτάκια" των ΦΚ, βεβαίως και θα ληφθεί υπόψη και για την κατηγορία και για τους συντελεστές υπέρβασης.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, επειδή έχω λίγο μπερδευτεί,

έχω περίπτωση διώροφης κατοικίας με υπόγειο εκτός σχεδίου. Έχει κατασκευαστεί περίπου 2 μέτρα ψηλότερα από την άδεια, με αποτέλεσμα το υπόγειο (που ήταν τελείως βυθισμένο στην άδεια) να είναι ισόγειο στο μεγαλύτερο μέρος. Παρόλα αυτά η χρήση που έχει είναι αποθήκη. 

1. Θεωρείται υπέρβαση δόμησης ή επειδή εξακολουθεί να έχει χρήση αποθήκης δεν επηρεάζει τον συντελεστή ;

2. Αν είναι υπέρβαση δόμησης μπορεί να πάρει μειωτικό συντελεστή, ή όχι αφού δεν έχει κατασκευαστεί στην σωστή στάθμη;

3. Πρέπει να πάρει και υπέρβαση ύψους και αν ναι το ποσοστό της ορίζεται με βάση την άδεια ή το μέγιστο επιτρεπόμενο στην περιοχή;

 

 

Σύμφωνα με την παρ.2 του άρθρου 19 αν είχα απλό ξεμπάζωμα θα πήγαινα μόνο με αναλυτικό. Στην συγκεκριμένη περίπτωση έχω όλο το κτίριο πιο ψηλά ..

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μια πρώτη σκέψη θα ήταν να λάβει όλο το κτίριο υπέρβαση ύψους 2 μ. σε σχέση με το εγκεκριμένο από την άδεια ύψος και να συμπληρωθεί η παράβαση με βάση τα τετραγωνικά του κτιρίου (ενδεχομένως περίγραμμα υπογείου-περίγραμμα κάλυψης) χωρίς Υ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,σε τετραόροφη οικοδομή υπάρχει ισόγειο κατάστημα 57 τ,μ.+ 3 τ.μ. ημιυπαίθριο χώρο που στην οικοδομική άδεια φαίνεται ως ημιυπόγεια αποθήκη,συνολική ανύψωση οικοδομής.Στην 

περίπτωση αυτή έχουμε Υπέρβαση δόμησης? Υπέρβαση δόμησης και ύψους? Παίρνει μειωτικό συντελεστή 0,5?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.