Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

Συνάδελφοι,

 

βάσει του ΝΟΚ για κτίρια με φέρουσες τοιχοποιές από φυσικά υλικά (πχ λίθοδομή) δεν προσμετρά το εμβαδό της τοιχοποιας στην δόμηση:

επίσης από οσο καταλαβαίνω όταν ελέγχουμε για ρύθμιση αυθαίρετο το συγκρίνουμε βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας.

επομένως οι εξωτερικές φέρουσες τοιχοποιίες λιθοδομής αφαιρούνται από το εμβαδό που καταχωρείται στις ρυθμίσεις ?

 

συγκεκριμένα ερωτήματα:

α) σε ισόγειο βοηθητικό κτίριο (πχ γκαράζ) που έχει γίνει με φέρουσα τοιχοποιία λιθοδομής μπορώ στον υπολογισμό του προστίμου να μην περιλάβω το εμβαδό που καταλαμβάνει η εξωτερική τοιχοποιία ?

β) στις μικρές παραβάσεις (κατ 3) όταν λέει αποθήκη μέχρι 15 μ2 και έχω λιθοδομή μετράω και τη λιθοδομή ή την αφαιρώ ?

γ) όταν έχω τμήμα λιθόκτιστου κτιρίου εντός Δ, μετράω το συνολικό εμβαδό που είναι εντός Δ ή αφαιρώ τις εξωτερικές φέρουσες από λιθοδομή.?

 

 με εκτίμηση

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 καταστήματα που έχουν συνενωθεί σε ένα και περιγράφονται ως μια αυτοτελής ιδιοκτησία σε σύσταση 1990, ενώ στην άδεια 1970 φαίνονται ως δύο ανεξάρτητα και έχει γίνει πατάρι με μπανάκι (στην ίδια θέση με του ισογείου) και μεταλλική σκάλα,

διαβάζοντας όσα γράφονται προηγουμένως συμπεραίνω τα εξής:

 

1. δηλώνω 1ΦΚ διαμερισμάτωση για την συνένωση

2. κατηγορία 4 το πατάρι, βοηθητικούς χώρους

3. σκάλα αναλυτικό προυπολογισμό 

 

σωστά?

 

4. το μπανάκι πως υπολογίζεται?

 

σε περίπτωση που το έχω δηλώσει στον 4014 και βγει μικρότερο το πρόστιμο από αυτό που έχουν ήδη πληρώσει οι ιδιοκτήτες με την μεταφορά στον 4178, κάποια στιγμή υπάρχει λέτε η πιθανότητα να τους γίνει η επιστροφή?

Link to comment
Share on other sites

Υπόγειο που δεν φαινότανε στην άδεια όμως; Εκεί θα πάρει;

Υπογειο που δεν φαινεται στην αδεια με κυρια χρηση παιρνει μειωτικο συντελεστη;; Μαλλον θα διευκρινιστει στην εγκ. 5 απ οτι καταλαβαινω

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

βάσει του ΝΟΚ για κτίρια με φέρουσες τοιχοποιές από φυσικά υλικά (πχ λίθοδομή) δεν προσμετρά το εμβαδό της τοιχοποιας στην δόμηση:

επίσης από οσο καταλαβαίνω όταν ελέγχουμε για ρύθμιση αυθαίρετο το συγκρίνουμε βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας.

επομένως οι εξωτερικές φέρουσες τοιχοποιίες λιθοδομής αφαιρούνται από το εμβαδό που καταχωρείται στις ρυθμίσεις ?

 

συγκεκριμένα ερωτήματα:

α) σε ισόγειο βοηθητικό κτίριο (πχ γκαράζ) που έχει γίνει με φέρουσα τοιχοποιία λιθοδομής μπορώ στον υπολογισμό του προστίμου να μην περιλάβω το εμβαδό που καταλαμβάνει η εξωτερική τοιχοποιία ?

β) στις μικρές παραβάσεις (κατ 3) όταν λέει αποθήκη μέχρι 15 μ2 και έχω λιθοδομή μετράω και τη λιθοδομή ή την αφαιρώ ?

γ) όταν έχω τμήμα λιθόκτιστου κτιρίου εντός Δ, μετράω το συνολικό εμβαδό που είναι εντός Δ ή αφαιρώ τις εξωτερικές φέρουσες από λιθοδομή.?

 

 με εκτίμηση

Βασίλης

Από το αντίστοιχο άρθρο ΝΟΚ και κείμενο τεχνικών οδηγιών η αφαίρεση του πάχους της λιθοδομής από το Σ.Δ αφορά μόνο νέα κτίρια. Άρα στη  περίπτωση που περιγράφεις θα λάβεις το μικτό εμβαδόν (συμπεριλαμβανομένου της λιθοδομής)
κβ. Η επιφάνεια που καταλαμβάνει η περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία ή ο περιμετρικός φέρων οργανισμός και οι τοίχοι πλήρωσής του από φυσικά ανακυκλώσιμα πρωτογενή υλικά, όπως πέτρα, ξύλο, λάσπη, κλπ. 
( Με το Αρθ-11 της Αποφ-63234/19-12-12 όπου εγκρίνεται τεύχος τεχνικών οδηγιών εφαρμογής του ΝΟΚ, διευκρινίζεται ότι: 
Η διάταξη εφαρμόζεται σε νέες κατασκευές για τις οποίες προβλέπεται περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία ή περιμετρικός φέρων οργανισμός και τοίχοι πλήρωσής του από τα αναφερόμενα υλικά. 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου για μία σοφίτα που θέλω να τακτοποιήσω. Έχω διώροφη οικοδομή με υπόγειο και άδεια του 1979. Στο ισόγειο υπάρχει οριζόντια ιδιοκτησία με δική της ανεξάρτητη είσοδο, ενώ για τον Α΄ όροφο, που είναι η άλλη οριζόντια ιδιοκτησία, υπάρχει άλλη είσοδος με ένα κλιμακοστάσιο από το ισόγειο. Ο ιδιοκτήτης του Α΄ ορόφου συνέχισε το κλιμακοστάσιο και δημιούργησε διαμέρισμα στο Β΄όροφο με σκεπή. Εφόσον:

- Το κλιμακοστάσιο  αναφέρεται ως κοινόχρηστο ωστόσο εξυπηρετεί μόνο τον πελάτη μου,

- η σοφίτα αποτελείται από υπνοδωμάτιο, μπάνιο και σαλόνι χωρίς κουζίνα όμως

-το δικαίωμα υψούν ανήκει επίσης στον πελάτη μου

οπότε θα μπορούσα να θεωρήσω ότι η σοφίτα ΔΕΝ είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία και να την υπολογίσω  με μειωμένο συντελεστή? Επίσης για τον υπολογισμό της υπέρβασης δόμησης μπορώ να συγκρίνω με το συντελεστή δόμησης που αναλογεί στον πελάτη μου?

Link to comment
Share on other sites

Υπογειο που δεν φαινεται στην αδεια με κυρια χρηση παιρνει μειωτικο συντελεστη;; Μαλλον θα διευκρινιστει στην εγκ. 5 απ οτι καταλαβαινω

αν είναι υπόγειο,  ναι. 

αν ξεμπαζώθηκε, όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι υπογειο κυριας χρηςης κατ επεκταση νομιμου υπογειου ρυθμιςμενου με ν. 3843, προβλεπομενου απο αδεια και η μια του πλευρα ειναι ξεμπαζωμενη, μπορει κατα τη γνωμη σου να παρει μειωτικο συντ. και λοιπη παραβαση για το ξεμπαζωμα? ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως ναι. Έχεις χώρο (έστω και ΚΧ) σε υπόγεια στάθμη και μετά ακολούθησε ξεμπάζωμα. Έχεις ΥΔ με μειωτικό συντελεστή + αναλυτικό για το ξεμπάζωμα.

Link to comment
Share on other sites

duth, διαφωνω.

το τμημα κατεπεκταση υπογειου ως ξεμπαζωμενο και μη νομιμο δεν εχει την εννοια της νομιμου υφισταμενης υπογειας σταθμης και δεν μπορει να παρει μειωτικο συντελεστη.

θα μπορει να παρει μειωτικο για το τμημα που δια τηρει την οροφη απο οποιαδηποτε σημειο κατω απο το 1,20 του διαμ εδαφους.

Link to comment
Share on other sites

2 καταστήματα που έχουν συνενωθεί σε ένα και περιγράφονται ως μια αυτοτελής ιδιοκτησία σε σύσταση 1990, ενώ στην άδεια 1970 φαίνονται ως δύο ανεξάρτητα και έχει γίνει πατάρι με μπανάκι (στην ίδια θέση με του ισογείου) και μεταλλική σκάλα,

διαβάζοντας όσα γράφονται προηγουμένως συμπεραίνω τα εξής:

 

1. δηλώνω 1ΦΚ διαμερισμάτωση για την συνένωση

2. κατηγορία 4 το πατάρι, βοηθητικούς χώρους

3. σκάλα αναλυτικό προυπολογισμό 

 

σωστά?

 

4. το μπανάκι πως υπολογίζεται?

 

σε περίπτωση που το έχω δηλώσει στον 4014 και βγει μικρότερο το πρόστιμο από αυτό που έχουν ήδη πληρώσει οι ιδιοκτήτες με την μεταφορά στον 4178, κάποια στιγμή υπάρχει λέτε η πιθανότητα να τους γίνει η επιστροφή?

 

καλησπέρα συνάδελφοι μήπως έχει κάποιος την απάντηση στα παραπάνω ερωτήματα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.