Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπερ ΤΣΜΕΔΕ και 1% υπερ ΕΜΠ


Recommended Posts

Έτυχε να πάω σε 2 πολεοδομίες εκτός Αθηνών. Στην 1η με απλήρωτο ΕΜΠ και μου το ζήτησε. Πάω στη 2η μετά από 1 εβδομάδα με πληρωμένο και μου λέει καταργήθηκε...

Έχω να πάω σε άλλη την επόμενη εβδομάδα...τι να διαλέξω? Να το παίξω στην τύχη? 

 

Τζάμπα λεφτά φεύγουν...στο τέλος θα διευκρινιστεί το φοβερό 0 χ 2% = 0, που όλοι κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν και θα λέμε τι βλακεία κάναμε που τα πληρώναμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 291
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπράβο στους συναδέλφους , γιατί κάποια στιγμή πρέπει να εφαρμόζονται οι νόμοι και όταν ΔΕΝ συμφέρει κάποιους ισχυρούς . Τα εύσημα και στους εδώ συναδέλφους που έθεσαν στην σωστή βάση το θέμα .

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια και τεκμηριωμένη!

Το σημαντικότερα για μένα είναι ότι ακούστηκε ένας μεγάλος σύλλογος συναδέλφων να αντιδρούν επιτέλους σε ένα από τα πολλά κακώς κείμενα του τομέα μας!!!

Μπράβο!!!! 

Ας ελπίσουμε σε μια άμεση ανταπόκριση από το υπουργείο...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ  :mrgreen:  :mrgreen:

(οιαδήποτε ομοιότης με το δημοσιευθέν http://www.michanikos.gr/topic/47131-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-2-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81-%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-1-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81-%CE%95%CE%9C%CE%A0/page-3?do=findComment&comment=866536 δεν είναι συμπτωματική..)

 

διότι δεν παλεύουμε μόνο εδώ μέσα ...

 

το θέμα είναι να δούμε και αποτέλεσμα κόντρα στη γραφειοκρατία που έχει στυλώσει τα πόδια

Edited by imhotep
  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Ο Σύλλογος Πολιτικών Μηχανικών Ελλάδος κάποια προσπάθεια και αυτός για τα αυτονόητα δεν παίζει;

Θεωρητικά είναι και ο πολυπληθέστερος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι μηχανικοι ειμαστε. Βασικο προσον του μηχανικου ειναι η παρατηρηση.

Εχουν διατυπωθει απο πληθος συναδελφων αποψεις και θεωριες περι του πορου του ΕΜΠ πλην ομως,

το εγραψα και στο #2 του thread σχολιο μου :

Το αρ. 14 του Ν. 915/1979 αναφερεται στον πορο υπερ ΕΜΠ.

Με τον Ν.4393/2016 ο πορος που προβλεπεται στο αρθρο αυτο καταργειται !

Τι ακριβως εχουμε να ρωτησουμε και ποιον ? Και ποια ειναι η διευκρινηση που χρειαζεται ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε μη βιάζεσαι ...

Ξαναδιάβασε προσεκτικά σε τι αναφέρεται το άρθρο 14 του ν.915/79 και επαναδιατύπωσε την παρατήρησή σου ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.