Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

To σωστο ειναι αλλο :

 

1ον Να κοψει το ΤΕΕ στον κ!@#λο του στρωσει την πλατοφορμα. Δεν μπορουμε να δουλεψουμε, ουτε το Ν4178, ουτε τις αμοιβες (να τις παρει και να τις σηκωσει, τρωμε τοσες ωρες, χωρις κανεναν λογο)

2ον Να κοψει το ΥΠΕΚΑ το Κ!@#λο του να ολοκληρωσει επιτελους το Νεο Νομο και να τον δημοσιευσει με παραλληλη ισχυ του Ν4178, μεχρι να ετοιμαστει η πλατφορμα.

3ον Να σταματησουν αυτες τις βλαμμενες 'διαρροες", μπας και μας αφησουν ησυχους ολοι αυτοι που θελουν να υπολογισουμε το προστιμο ακομα και τηλεφωνικα.

 

Παραταση στην παραταση, δεν λυνει κανενα προβλημα...

 

ΥΓ. Ειδικα η πλατφορμα  δεν παλευεται πλεον.....

Edited by terry
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καμμια παραταση δεν επρεπε να εχει δοθει μεχρι τωρα.

 

Διοτι,

Στις 10-10-16 ολοκληρωθηκε η διαβουλευση για τον νεο νομο.

 

Εκτοτε, ειχαν ολα τα χρονικα περιθωρια να μελετησουν τα σχολια και να ετοιμασουν και να φερουν προς ψηφιση τον νεο νομο.

 

Αντι αυτου, μονον κατα το Απριλιο ορισαν μια "επιτροπη" που παρεδωσε αρχες Μαίου,

στην δε συνεχεια το  σχεδιο "σερνεται" σε μια αλλη επιτροπή προς  "ελεγχο" και μετα θα ερθει στην Βουλη.

 

Σε ολο αυτο το διαστημα - με εξαιρεση οσους ηθελαν να κανουν καποια μεταβιβαση -  ολοι περιμενουν τον νεο νομο

που διαφημιζεται  σαν "φθηνοτερος"  και "δικαιοτερος" ...

 

Επομενως,  τπτ δεν κινειται απο πλευρας των ενδιαφερομενων.

.

Αυτη η υποθεση   επρεπε να εχει τελειωσει  εδω και μηνες.

 

Αντι αυτου,

μια να παει στη Βουλη, μια να ψηφισθει, μια να δημοσιευθει,  μια να γινει η πλατφορμα του ΤΕΕ....

φτασαμε στον Αυγουστο....

 

δλδ χρειασθηκε  να περασει  ενας ολοκληρος χρονος για να γινει ενας νομος...

που,  στην ουσια ειναι τροποποιηση υπαρχοντος....

[αν  γινει....]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ίσως είναι πιο καλά να μη αναζητάμε το βάθος... μη και ανακαλύψουμε ότι δεν είχε τίποτα μέσα...

 

φτάσαμε να έχει το νήμα 100 σελίδες... και στο τέλος ο απόηχος είναι αέρας κοπανιστός... και είναι λογικό όταν οι νόμοι έχουν χαρακτήρα ή στόχευση αφηγήματος .....

αφήγηση στην αφήγηση ώ αφήγηση....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω τις εξής απορίες - ερωτήματα, τις οποίες "τιτλοφορώ" ως:

 

 

Σαχλαμάρας το ανάγνωσμα πρόσχωμεν.....

 

1. Γιατί ουδείς αρμόδιος δεν βγαίνει δημοσίως να εξηγήσει τις ωφέλειες και την αναγκαιότητα της ηλεκτρονικής ταυτότητας;;;;

2. Γιατί ουδείς αρμόδιος δεν αντικρούει δημοσίως τις παπαριές του"πομιδά" και των δημοσιογραφίσκων του κ@λου;;;;

3. Γιατί ουδείς αρμόδιος δεν εξηγεί τους άμεσους και έμμεσους λόγους για τους οποίους πρέπει να υλοποιηθεί άμεσα αυτή η διαδικασία;;;;

4. Γιατί ουδείς ενδιαφερόμενος για το θέμα αυτό δεν λέει ότι, έτσι θ' αναγκάσουν (το "ζουμί" στην όλη ιστορία είναι) τον κόσμο να δηλώσει τις αυθαιρεσίες του και να πληρώσει;;;;

5. Γιατί εκπρόσωποι του τεχνικού κόσμου λένε "εξυπνάδες" π.χ. "....να μπει στο ΕΣΠΑ το κόστος απόκτησης της ταυτότητας" και δεν τους παίρνουν με τις ντομάτες;;;;

6. Γιατί "ακούγονται δημοσίως" από επίσημα χείλη, "....να βάλουν τους μηχανικούς των δήμων και του δημοσίου να το κάνουν χωρίς κόστος για τους ιδιοκτήτες, αφού ήδη πληρώνονται" και δεν σηκώθηκαν και οι πέτρες ακόμα για να τους κοπανήσουν;;;;;

7. Γιατί δεν έχουν εκπονήσει ένα επίσημο πλάνο άμεσης ενημέρωσης του κοινού για την αναγκαιότητα του εγχειρήματος αυτού;;;;

8. Γιατί εσκεμμένως επιδεικνύεται τέτοια ανικανότητα;;;

9. Γιατί συνεχίζουν και λένε ότι, ο νέος νόμος ρύθμισης αυθαιρεσιών θα έχει μικρότερα πρόστιμα, αφού στο μεγαλύτερο ποσοστό των δηλώσεων αντικειμενικώς θα έχει τουλάχιστον διπλάσιo συνολικό κόστος για τον ιδιοκτήτη;;;;

10. Γιατί "κρύβουν" μέσα σε άσχετα άρθρα - θέματα του ιδίου βεβαίως υπουργείου, το θέμα της ρύθμισης αυθαιρέτων και της ηλεκτρονικής ταυτότητας, επιτυγχάνοντας "σαλατοποίηση" του νομοσχεδίου και ταυτοχρόνως αποπροσανατολισμό από την "κεντρική ιδέα" του εγχειρήματος;;;;

11. Γιατί "εξυπνάδες" του στυλ "....ν' αφαιρεθεί το ποσό αυτό από το κόστος του ιδιοκτήτη για τον ΕΝΦΙΑ" αφήνονται και αιωρούνται χωρίς καμία απολύτως απάντηση;;;;

12. Επισημάνσεις του στυλ "...εμείς αποτρέψαμε τους προηγούμενους αρμόδιους υπουργούς από το να φέρουν αυτό το νομοσχέδιο για ψήφιση" ή "....κύριε υπουργέ μην συνδέσετε το όνομά σας με αυτό το νομοσχέδιο" αφήνονται χωρίς απαντήσεις;;;;;

 

Aκούει κανείς;;; 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ΒΑS, μακάρι στο απώτερο μέλλον να είχα στα "σκαριά" 5-6 άδειες δόμησης το χρόνο (όπως τις καλές εποχές) για να βγάλω τα προς το ζην!

Δεν έχω κι απ' ότι προβλέπεται ούτε πρόκειται ν' αποκτήσω.....

Οπότε το μόνο που μου μένει, είτε σε μένα, είτε σε οποιονδήποτε άλλο μηχανικό προσπαθεί να μείνει "ζωντανός" είναι, το να εκμεταλλευτεί με τον καλύτερο τρόπο όποια ευκαιρία παρουσιάζεται....

Τα τελευταία χρόνια 3-4 αυθαιρετάκια το μήνα μου εξασφαλίζουν ένα αξιοπρεπέστατο εισόδημα.....

Θεωρώ ότι, για τα επόμενα αρκετά χρόνια κάπως έτσι θα ".....προχωρώ"!

Απαισιόδοξο δεν λέω, αλλά άκρως "ρεαλιστικό".....

 

Δεν έχω χρόνο φίλε μου, ούτε διάθεση .....να προχωρήσω άλλο την επιστήμη!

Ας έρθουν άλλα, φωτεινότερα του δικού μου μυαλά, να το κάνουν.....

Εγώ δυστυχώς πρέπει πρώτα να ζήσω!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά)

Συγνώμη για το νέο topic , αλλά δεν γνώριζα που έπρεπε να κάνω την ερώτηση μου έχουν πει οτι μέχρι τις 23 μπορώ να καταβάλω ένα παράβολο της τάξης των 420 και στην συνέχεια να επιλέξω με ποιόν από τους 2 νόμους να κάνω την  ρύθμιση , ανάλογα με το συμφέρον μου γνωρίζετε τίποτα πάνω σε αυτό? γιατί ψάχνω αλλά δεν βρήκα κάτι ανάλογο. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καμμια παραταση δεν επρεπε να εχει δοθει μεχρι τωρα.

 

...

 

δλδ χρειασθηκε  να περασει  ενας ολοκληρος χρονος για να γινει ενας νομος...

που,  στην ουσια ειναι τροποποιηση υπαρχοντος....

[αν  γινει....]

 

Έχω την αίσθηση (υποκειμενική εκτίμηση και μόνο), για τρία πράγματα:

1ον, στο ΥΠΕΝ/ΥΠΕΚΑ έβαλαν ψηλά τον πήχυ πακετάροντας τον διάδοχο του 4178 με τον διάδοχο του 4030, το 4014, ταυτότητες, παρατηρητήρια δόμησης, ΣΥΠΟΘΑ & ΣΑ από την αρχή, σε αυτό το θηρίο που θα έχει ΦΕΚ γύρω στις 100 σελίδες και ανακατεύει ένα σωρό φορείς και υπηρεσίες,

2ον, δεν έπρεπε να διαφημίσουν τόσο νωρίς τα χαμηλότερα πρόστιμα, πλέον υπάρχει στρέβλωση και κρατάει καιρό,

3ον, θα 'λεγα ότι επί Σταθάκη έχουν αποσυντονιστεί λίγο στο υπουργείο (ορμώμενος και από τα reflex όποτε πλησιάζει μια προθεσμία), αλλά πάλι, όλο και κάτι βγαίνει, (πάω να διαβάσω τι πράγμα βγήκε χθες με τον Κανονισμό ΚΕΝΑΚ).

 

Ρεζουμέ. Μη ρεαλιστικές οι παρατάσεις που έχουν δοθεί καιρό τώρα, η κατάσταση έχει αρχίσει να γίνεται αστεία...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ιάσονα , είναι απόλυτα κατανοητό αυτό που λες , αλλά όπως και να το κάνουμε είναι κατάντια για όλους μας . Δυστυχώς το επάγγελμα μας από ηλεκτρομηχανή (για να είμαστε σύγχρονοι 8-) ) της οικονομίας και της παραγωγής , έχει καταντήσει να είναι ανούσια εισπρακτική για τους πολίτες . 

 

Αμα έβλεπες τι έλεγαν οι δημοσιογράφοι στον Στασινό , για τον οίκτο που αισθάνονται για την αναδουλειά που έχουμε , θα τα παίρνατε πολύ άσχημα .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.