Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση. Ειμαι μισθωτος μηχανικος κατω 5ετίας και σκεφτομαι να ανοιξω παράλληλα μπλοκακι.

Εστω οτι τους πρωτους μηνες εχω μηδενικα εσοδα οσον αφορα το μπλοκάκι, τα 170€ θα πρεπει ουτως ή άλλως να τα πληρώνω στο Τσμέδε ή πληρώνω μόνο εισφορές βάσει κέρδους και το 10€ του Οαεδ?

Με λιγα λογια αναρωτιεμαι αν αξιζει τον κοπο, υπολογιζοντας οτι τους πρωτους 3 4 μηνες θα ειναι σχεδόν μηδενικα εσοδα, και στη συνεχεια αντε 300 - 500€ κτλ. (Λέμε τώρα) Απο αυτά θα μου μένει τίποτα? 

 

Αν είσαι μισθωτός και καλύπτονται οι ελάχιστες ασφαλιστικές εισφορές από τη μισθωτή εργασία σου (δεν είσαι δηλαδή μερικής απασχόλησης), τότε οι επιπλέον εισφορές είναι αναλογικές στα κέρδη από το 'μπλοκάκι'. Δεν υπάρχει δηλαδή δύο φορές ελάχιστη εισφορά - δες άρ. 36 ν. 4387/2016.

Για τα 10€ του ΟΑΕΔ δεν ξέρω, ίσως τα γλιτώνεις και αυτά.

Σε κάθε περίπτωση θα πληρώνεις τα 650€/έτος (περίπου 54€/μήνα) για τέλος επιτηδεύματος, έχεις δεν έχεις έσοδα. Εκτός και αν απαλλάσσεσαι.

 

------

 

Για τη νέα ρύθμιση οφειλών προς τα ασφαλιστικά ταμεία, πράγματι έχει εξαγγελθεί http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1270237/t-petropoulos-ruthmisi-gia-ta-xrei-pros-ta-asfalistika-tameia για οφειλές έως 20.000 ευρώ και μέγιστο αριθμό δόσεων 120. Κανείς όμως δεν ξέρει πότε και αν τελικά θα γίνει.

Edited by stat
Link to comment
Share on other sites

Για έκδοση Φορολογικής ενημερότητας σήμερα, από το taxisnet ηλεκτρονικά, γνωρίζεται αν παίζει ρόλο η μη εξόφληση των αναδρομικών του τσμέδε που λήγουν Νοέμβριο 2017 σύμφωνα με τα ειδοποιητήρια του πρώην τσμεδε?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

απίθανο να παιζει ρόλο, απαντώ με τη λογική. δε νομίζω να υπάρχει διασύνδεση εκ των προτέρων. πάντως έτσι και αλλιώς και η φορολογική για μικρό διάστημα θα βγει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

όχι η έκδοση φορολογικής είναι (ακόμη) ανεξάρτητη  από τυχόν χρέη στο ΤΣΜΕΔΕ. 

 

Απλά αν τυχόν έχεις οφειλ'ες στο taxisnet (ακόμα και αν ΔΕΝ είμαι ληξιπρόθεσμες  π.χ ΕΝΦΙΑ/φόρος) δεν μπορείς να πάρεις φορολογική ενημερότητα για πληρωμή από το   δημόσιο ηλεκτρονικά αλλά μόνο από την ΔΟΥ με παρακρατηση επι  του ποσού που ΘΑ έχεις να πληρώσεις)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε όλα αυτά που αναφέρετε, μήπως γνωρίζει κάποιος για την πιθανότητα παγώματος παλαιών οφειλών ΤΣΜΕΔΕ? Έχω διακανονισμό 100 δόσεων και αύριο θα είμαι σε καθυστέρηση δύο δόσεων, οπότε θα χάσω τον διακανονισμό. Ή μήπως υπάρχει περίπτωση να τρέξει κάποιος νέος διακανονισμός (120 δόσεΙς).

 

Έχει εξαγγελθεί κάτι για χρέη άνω των 20.000,00ευρώ? Είμαι στον νόμο Κατσέλη και δεν μπορώ να ενταχθώ στον εξωδικαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Να πληρώσεις κανονικά τις δόσεις. Ο νέος διακανονισμός μπορεί να αργήσει αρκετά.. Τι κανεις τότε; Και θα χάσεις τη ρύθμιση και να έχεις τόκους μεχρι να ξανακάνεις διακανονισμό..

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω σήμερα τα χρήματα. Υπάρχει περίπτωση να δεχθούν πληρωμή δύο δόσεων εκπρόθεσμα, χωρίς να χάσεις τον διακανονισμό? Δεν νομίιζω. Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

όχι η έκδοση φορολογικής είναι (ακόμη) ανεξάρτητη  από τυχόν χρέη στο ΤΣΜΕΔΕ. 

 

Απλά αν τυχόν έχεις οφειλ'ες στο taxisnet (ακόμα και αν ΔΕΝ είμαι ληξιπρόθεσμες  π.χ ΕΝΦΙΑ/φόρος) δεν μπορείς να πάρεις φορολογική ενημερότητα για πληρωμή από το   δημόσιο ηλεκτρονικά αλλά μόνο από την ΔΟΥ με παρακρατηση επι  του ποσού που ΘΑ έχεις να πληρώσεις)

ναι αυτο ειναι οντως τραγικο. Χρειαστηκα φορολ ενημεροτητα, τα ΠΑΝΤΑ πληρωμενα στην ωρα τους, οι δοσεις ομως που βγηκαν για την φορολογια εισοδηματος εξοφλουνται ως τα τελη του ετους, δεν τις πληρωνεις επομενως ΠΡΙΝ την ωρα τους λογικα. Ε, δεν μπορεις να βγαλεις ηλεκτρονικα ενημεροτητα λογω μελλοντικων οφειλων, πρεπει να πας στην ΔΟΥ...

Link to comment
Share on other sites

Οι προθεσμίες και οι δόσεις δεν ισχύουν εάν θες να πάρεις λεφτά, εδώ ούτε στον παιδικό σταθμό αίτηση δε μπορείς να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.