Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα, αν εννοείς την υποπαράγραφο (γιε) της κατηγορίας 3(*), είναι και το μόνο μαζί με την υπ. "γ'γ" (για εξώστες)  που δίνει την δυνατότητα τακτοποίησης ακόμη και εκτός ρυμοτομικής γραμμής κατά παρέκκλιση των απαγορευτικών διατάξεων του άρθρου 89. Υποθέτω ότι στη θέση του ακινήτου η οικοδομική γραμμή ταυτίζεται με την ρυμοτομική. Αφού τεκμηριώσεις τα κριτήρια της σχετικής υποπαρ. κατηγορίας 3 που επικαλείσαι, θα αναγράψεις στην Τ.Ε της δήλωσης τα σχετικά (πχ ότι η αυθαιρεσία έγινε εκ κατασκευής προ 1975 και  ότι υπέρκειται κ.χ πόλης πλην όμως εμπίπτει στο εδάφιο γγ και δύναται να τακτοποιηθεί κατά παρέκκλιση του εδαφίου α παρ2 άρθρου 89 κλπ. Η κατηγορία 3 οδηγεί σε οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση όπως και η κατηγορία 1 και 2 και επιπλέον, απαλλάσσονται οι υπαχθείσες σε αυτή, αυθαιρεσίες από την υποχρέωση Μ.Σ.Ε.

(*)"αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως πέντε τοις εκατό (5%) και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού πέντε τοις εκατό (5%) και κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων α, β και γ της παρ.2 του άρθρου 89 .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβώς αυτό εννοώ Παύλε όπως με καλύτερη σαφήνεια τα ανέγραψες.

Είμαι κ εγω υπέρ της ίδιας άποψης και ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί στο πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ απαγορευέται ο συνδυασμός ΚΑΤ1 με ΚΑΤ3 ενω πχ ο συνδυασμός ΚΑΤ2 με ΚΑΤ3 επιτρέπεται ενώ αν δεν κάνω λάθος στον νόμο δεν υπάρχει απαγόρευση συνδυασμού επομένως είναι συστημικό λάθος του πληροφοριακού συστήματος.

 

Edited by thessalon-77
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω το εξής: έχω σε κτίριο του 1965 παράθυρα τα οποία δεν φαίνονται στα σχέδια, θα πάει κατηγορία 1 με την παλαιότητα ή κατηγορία 3 με δδ (βέβαια λέει για αλλαγή διαστάσεων..όχι κατασκευή ολοκλήρου παραθύρου), θα μπει και αλλαγή στις όψεις;( Όπου αυτό σημαίνει και συναίνεση των υπολοίπων;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά επισημαίνεις οτι η υπαγωγή στην κατηγορία 3 αφορά αλλαγή στις διαστάσεις ή μετατόπιση ανοίγματος σε σχέση με την εγκεκριμένη κάτοψη. Επομένως θα το βάλεις μια λοιπή παράβαση. Συναίνεση δεν απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Έχω αναλάβει τακτοποίηση η οποία αφορά Ο.Ι. κατοικίας Α ορόφου (κατασκευή '72 εντός πόλης) που περιλαμβάνει ανοίγματα που δεν προβλέπονταν στην Ο.Α.

Επίσης, έχω μια κάτοψη εκ των εγκεκριμένων με την οποία δεν βγάζω νόημα γιατί δείχνει κατευθείαν το χωλ από το κλιμακοστάσιο χωρίς να υπάρχει τοίχος για την είσοδο στο χωλ του σπιτιού.

Γενικώς με την κάτοψη της αδείας δεν βγάζω άκρη αλλά στην σύσταση οριζοντίου αναφέρει το χωλ ως χώρο Κ.Χ. μέρος δηλαδή της ιδιοκτησίας το οποίο πιστεύω έπρεπε στα σχέδια να υποδεικνύει πλατύσκαλο.

Το συμβόλαιο της σύστασης είναι παλαιό και ελλιπές (αναφέρει μόνο την επιφάνεια του οικοπέδου και τα χιλιοστά επί του οικοπέδου για τη κάθε ιδιοκτησία όπου αποδίδει 500χιλ στη κατοικία του ισογείου και άλλα τόσα στου ορόφου) επομένως δεν μπορώ να δω και εκεί την επιφάνεια κλιμακοστασίου/κατοικίας μήπως βγάλω κανένα συμπέρασμα. Στο κτηματολόγιο και το Ε9 μόνο δηλώνεται η επιφάνεια της κατοικίας μεγαλύτερη από αυτή που μέτρησα αλλά και πάλι δεν μπορώ να συγκρίνω με αυτό.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω το εξής:

Δεδομένου ότι είναι κατασκευή του '72 και ό,τι επιφάνεια και να τακτοποιήσω το πρόστιμο είναι το ίδιο, μήπως βάλω απευθείας επιφάνεια Κ.Χ. τόσο και κλιμακοστάσιο ορόφου τόσο? Δηλαδή ολόκληρες τις επιφάνειες ως έχουν ύστερα από τις μετρήσεις μου? Ναι, θα ήθελα να βάλω μόνο 1 λοιπή παράβαση για τα παράθυρα και τέλος αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τα σχέδια της αδείας και την αντίστοιχη επιφάνεια της κατοικίας...

Link to comment
Share on other sites

βάλτο όλο ως αυθαίρετο και στην Τ.Ε γράψε ότι σε βολεύει εσένα και την Συμβ/φο (περί κατάληψης ή μη κοιν/στου χώρου-περί ανοιγμάτων -εξωστών  κλπ) μετά από συνεννόηση μαζί της. 

Προσωπικά αυτό κάνω σε παρόμοιες περιπτώσεις, με το σκεπτικό ότι δεν μπορεί ένα αυθαίρετο προ του 75 να έχει παραπάνω πρόστιμα από ένα χωρίς Ο.Α

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@the_topo Aν δεν υπάρχει κάτοψη προσαρτημένη στη σύσταση μάλλον δεν μπορείς να κρίνεις αν υπάρχει κατάληψη Κ.Χ από την οριζόντια. Η σύσταση προφανώς χρήζει τροποποίησης και αφού είναι διώροφο, θα είναι μια εύκολη περίπτωση. Το καλύτερο που έχει να γίνει είναι να μην αναφερθεί καθόλου η Ο.Α (θα ζητήσεις Υ.Δ από τον ιδιοκτήτη, ότι δεν έχει εκδοθεί Ο.Α στο ακίνητο) και θα το πας όπως λέει ο Βασίλης. Υπαγωγή χωρίς Ο.Α όλο αυθαίρετο κατηγορία 1. Να συνεννοηθείτε στα πλαίσια της δουλειάς αυτής, μήπως θέλουν να αποτυπώσεις και το ισόγειο και να πάνε για τροποποίηση της σύστασης με βάση τα δικά σου εμβαδά και σχέδια. Θα τους κάνεις και ένα πίνακα ποσοστών .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Διαπιστώνω και οι δύο προτείνετε υπαγωγή χωρίς Ο.Α. Επειδή όμως η δήλωση είναι σε κατάσταση υπαγωγής και έχω ήδη ανεβάσει τα αντίγραφα της άδειας, μήπως αν ξαφνικά τα κατεβάσω (δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα του ΤΕΕ και αν αυτά αποθηκεύονται ακόμη και όταν διαγραφούν), είναι λάθος από μέρους μου?

Επίσης, γενικώς να δηλώνουμε ακίνητο σαν να μην έχει ΟΑ. (ώστε να διευκολυνθούμε κατά τη τακτοποίησή του) ενώ στην ουσία έχει, δεν έχει επιπτώσεις μελλοντικές στο ακίνητο? (Δεν μπορώ να σκεφτώ όλες τις προεκτάσεις, γι' αυτό και ρωτάω).

Να σημειωθεί ότι το ισόγειο έχει τακτοποιηθεί στο παρελθόν και από την αντίστοιχη δήλωση, τακτοποιήθηκε χωρίς Ο.Α. (ενώ η άδεια που έχω στα χέρια μου λέει 'κατασκευή διώροφης οικοδομής'). Μάλλον δηλαδή ο μηχανικός έκανε αυτό που προτείνετε σε εμένα.

Η τακτοποίηση μου ανατέθηκε ώστε η κατοικία να υπαχθεί στο εξοικονομώ, όχι για δικαιοπραξία. Άρα δεν μπορώ να συμβουλευτώ στη παρούσα φάση συμβολαιογράφο..

Μήπως τελικά κρατήσω την Ο.Α. στη δήλωση, αναφέρω τη κατασκευή παραθύρων ως 1 πολεοδομική παράβαση και τακτοποιήσω όλη την επιφάνεια της κατοικίας ως Χ.Κ.Χ. (συμπληρώνοντας και την επιφάνεια του κλιμακοστασίου στον όροφο) είναι κι αυτός αποδεκτός τρόπος?

Ή κατά γνώμη σας να πάρω δήλωση ιδιοκτήτη ότι δεν έχει άδεια (παρότι βέβαια σε προγενέστερο συμβόλαιο αναφέρεται) και να τακτοποίησω όλη τη κατοικία χωρίς αυτή?

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, the_topo said:

.. μήπως αν ξαφνικά τα κατεβάσω (δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα του ΤΕΕ και αν αυτά αποθηκεύονται ακόμη και όταν διαγραφούν), είναι λάθος από μέρους μου?....

Το ακυρώνεις μεν το όποιο αρχείο έχεις ανεβάσει αλλά παραμένει ως ακυρωμένο. 

Χωρίς να έχω δει με μεγάλη προσοχή το όλο ερώτημα σου εγώ θα έκανα αυτό:

  • Στην επιλογή Άδειες θα έγραφα τον αριθμό Άδειας.
  • Στην επιλογή αν έχει Άδεια θα επέλεγα το όχι
  • Θα άφηνα ή θα ανέβαζα τα σχέδια και το στέλεχος της Άδειας
  • και θα έκανα όλους του υπολογισμούς προστίμων για το ακίνητο ως προ 75

 

Και μια μικρή αναφορά για αυτό στην Τεχνική Έκθεση

Οπότε και δεν κρύβεις τίποτα και δείχνεις την πραγματικά υφιστάμενη κατάσταση και ο αυθαιρετούχος πληρώνει αυτό που του αναλογεί και το κράτος εισπράττει ....

Τέλος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.