Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Για τα Πηγάδια ισχύει ότι πρέπει να γραφτούν στο ΕΜΣΥ πριν από κάποια μεταβίβαση. Αν υπάρχουν οικίσκοι κλπ πάνε στον 4495. Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες έχω ασχοληθεί με το θέμα.

Μια ερώτηση. Έχω αποθήκη 5τ.μ και ύψος 2.40. Λόγω παλαιότητας το πρόστιμο βγαίνει μικρότερο αν την τακτοποιήσω σαν ΥΔ παρά σαν Κατηγορία 3. Έχω το δικαίωμα να το κάνω αυτό ή πρέπει να τη βάλω υποχρεωτικά Κατ. 3;

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μπορείς να διαλέξεις όποιο σου βγάζει το μικρότερο πρόστιμο, μιας και οι δύο τρόποι είναι σωστοί.

Όσον αφορά το πηγάδι δεν θα κάνω τοπογραφικό συμβολαίου για να μπλέξω με κωδικό ΕΜΣΥ παρά μόνο ρύθμιση αυθαίρετων κατασκευών. Το σίγουρο είναι από ό,τι κατάλαβα ότι με κατηγορία 3 δεν δηλώνονται τα πηγάδια. Οικίσκο δεν έχω. Άρα συμπεραίνω πως είτε δεν δηλώνονται καθόλου είτε τσουβαλιάζονται μαζί με άλλες αυθαιρεσίες σε έναν ενιαίο αναλυτικό προϋπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Η τακτοποιηση δεν αφορα το "πηγαδι"  [καθε ειδους]...οσο για τον οικισκο, "πάει"  κατ. 3

Εάν, όμως, προκειται για "μεταβιβαση", αλλαζουν τα πραγματα...

ΦΕΚ  B 31/14

Άρθρο 9 Υποχρεώσεις δημόσιων αρχών -Έννομες συνέπειες 1. Δημόσιες αρχές και υπηρεσίες αρμόδιες για τη χορήγηση των αδειών και εγκρίσεων που απαιτούνται από την κείμενη νομοθεσία για την πραγματοποίηση κάθε έργου ή δραστηριότητας στο ακίνητο που πραγματοποιείται ή πρόκειται να πραγματοποιηθεί υδροληψία, υποχρεούνται να ζητούν από τον ενδιαφερόμενο το πιστοποιητικό εγγραφής του σημείου υδροληψίας στο Ε.Μ.Σ.Υ. ως προϋπόθεση για την έκδοση των ανωτέρω πράξεων.

2. Για τη σύνταξη κάθε συμβολαίου μεταβίβασης, δωρεάς, γονικής παροχής, αποδοχής κληρονομιάς ή σύστασης εμπραγμάτου δικαιώματος που αφορά στο ακίνητο που πραγματοποιείται υδροληψία, πρέπει να προσκομίζεται από τον ενδιαφερόμενο το πιστοποιητικό εγγραφής του εν λόγω σημείου υδροληψίας στο Ε.Μ.Σ.Υ. ή να αποτυπώνεται στο τοπογραφικό διάγραμμα που συνοδεύει το συμβόλαιο ο κωδικός εγγραφής στο Ε.Μ.Σ.Υ. 3. Σε κάθε ιδιωτικό συμφωνητικό για μίσθωση ή κατά παραχώρηση χρήση του ακινήτου στο οποίο πραγματοποιείται υδροληψία, πρέπει να αναγράφεται ρητά και ο κωδικός εγγραφής στο Ε.Μ.Σ.Υ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα το πηγάδι δεν θεωρείται αυθαίρετη κατασκευή για να ρυθμιστεί με αναλυτικό προϋπολογισμό? Αφού δεν έχει κανενός είδους άδεια, έγκριση κτλ.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν βλεπω να γραφει  στα "αυθαιρετα", πουθενα για  "πηγαδι" [γεωτρηση  εν γενει]

Για τον οικίσκο αναφερθηκα και  πιο πανω.

Για μενα:

Οποιοδηποτε σημειο υδροληψιας υπαρχει, πρεπει να αποτυπωνεται σε οποιοδηποτε - και για οιανδηποτε χρηση -τοπογραφικο

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Δημήτρης λέει ότι κατά το  παραπάνω ΦΕΚ απαιτείται να αποτυπώνεται    στο τ.δ μεταβίβασης

Link to comment
Share on other sites

Το αποτυπώνω κανονικά στο τοπογραφικό του 4495 που συντάσσω αλλά χωρίς κωδικό εμσυ αφού δεν έχει βγάλει και από τη στιγμή που ο ιδιοκτήτης δεν κάνει τώρα κάποια συμβολαιογραφικη πράξη γιατί να μπούμε σε αυτή την διαδικασία? Αν μεθαύριο χρειαστεί μπορεί να γίνει μια ενημέρωση του τοπογραφικου που θα προσκομισθει στο συμβόλαιο εκ των υστέρων που να αναφέρει τον κωδικό εμσυ με ποιο πρόσφατη ημερομηνία σύνταξης. Όπως και να έχει εγώ τον έχω ενημερώσει για αυτή την απαίτηση.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

αφού λέει ή το πιστοποιητικό.. .ΕΜΣΥ ή στο τ.δ να ... και να αναγράφεται

Επομένως δεν χρειάζεται ενημέρωση τ.δ -αρκεί το πιστ/κό

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.