Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Κι εγώ το ίδιο σκεπτικό με εσένα έχω αλλά δεν έχω αναλυτικό για να το περνούσα εκεί και το να πεις σε 90άρη πρώην αγρότη να τα ξηλώσει, θα τον στείλεις (πριν) την ώρα του! :P

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις! εφόσον θα βάλω κάποιες αυθαιρεσίες με αναλυτικό (νέα ανοίγματα, στέγαστρο, μεταλλική σκάλα προς δώμα) οπότε έχω 1 λοιπή παράβαση, θα μπορούσα να βάλω και τις αυθαιρεσίες της κατ 3 με αναλυτικό; (αλλαγή θέσης κάποιων ανοιγμάτων, αλλαγή εξωτερικών διαστάσεων, κατασκευή πέργκολας)

Link to comment
Share on other sites

Στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 παρ.ιδιδ  "Η αλλαγή θέσης του προβλεπόμενου με Ο.Α. κτιριου σε αλλη θέση εφοσον δέν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις"....ποιες διατάξεις εννοούνται?  τις ισχύουσες σήμερα   η αυτές που ίσχυαν κατά τον χρόνο έκδοσης της Ο.Α. ?

Link to comment
Share on other sites

λογικά αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσης της ΟΑ; αλλά επειδή η εμπειρία μου στα αυθαίρετα είναι πολύ μικρή καλύτερα ας μας πει κ κάποιος άλλος συνάδελφος..

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, domerg87 said:

Κι εγώ το ίδιο σκεπτικό με εσένα έχω αλλά δεν έχω αναλυτικό για να το περνούσα εκεί και το να πεις σε 90άρη πρώην αγρότη να τα ξηλώσει, θα τον στείλεις (πριν) την ώρα του! :P

εγώ θα τα ξύλωνα, αν πράγματι ο αγρότης δεν ξηλώνει ευχάριστα, θα ρώταγα, "ζητείται έκδοση βεβαίωσης άμεσα?" Αν ναι πιστευω θα τον έπειθα όταν δεν θα μπορούσα να την εκδώσω, αν πρόκειται για κατασκευές που επηρεάζουν την δόμηση, την κάλυψη το ύψος, δεν το συζητώ, γκρέμισμα, ρακί με τον 90χρονο, δεν υπάρχει νεότερος ιδιοκτήτης? Δεν λέω ότι να πίνω ρακές με ένα 90χρονο μου είναι ότι πιο ευχάριστο.

Αν δεν απαιτείται η έκδοση βεβαίωσης, θα τα άφηνα έτσι να βλέπει τα κομμάτια της παλαί πότε αγαπημένης του  δουλειάς, νομίζω όμως στο κομάτι της βεβαίωσης θα είμουν απόλυτος, αν οι κατασκευές με αναγκάζουν να μην μπορώ να την δώσω - δεν είμαι εκει και δεν μπορω να ξερω - βεβαιωση αν υπαρχουν κατασκευες οι οποιες καθιστουν το να εκδωσω βεβαιωση αδυνατο με οδηγουννα μην διδω βεβαιωσεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2018 at 8:35 ΠΜ, nniko said:

Στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 παρ.ιδιδ  "Η αλλαγή θέσης του προβλεπόμενου με Ο.Α. κτιριου σε αλλη θέση εφοσον δέν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις"....ποιες διατάξεις εννοούνται?  τις ισχύουσες σήμερα   η αυτές που ίσχυαν κατά τον χρόνο έκδοσης της Ο.Α. ?

πολεοδομικές διατάξεις που περιορίζουν πού επιτρέπεται να τοποθετηθεί το κτίριο (πλάγια όρια, πρασιές, αποστάσεις από ρέματα, ύψος από κορυφογραμμή (για εκτός σχεδίου), κλπ). Πρακτικά το κτίριο να βρίσκεται σε θέση που να μπορούσε να βγει άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Το άρθρο 81, αναφορικά με το 2% της απόκλισης λέει :

2. Δεν συνιστούν αυθαίρετη κατασκευή και δεν καταγράφονται ως παραβάσεις κατά τον έλεγχο οι αποκλίσεις των περιμετρικών διαστάσεων του κτιρίου έως δύο τοις εκατό (2%) από τις αναγραφόμενες στο διάγραμμα κάλυψης/δόμησης της οικοδομικής άδειας/άδειας δόμησης, μετρούμενες σε διαστάσεις κτίστη (φέρων οργανισμός και στοιχεία πλήρωσής του, χωρίς επιχρίσματα - επενδύσεις), εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται κοινόχρηστοι χώροι του σχεδίου πόλεως.

Η Κατηγορία 3 για το 5% αναφέρει

ιειε)  αλλαγές  στις  εξωτερικές  διαστάσεις  του  περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως πέντε τοις εκατό (5%) και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού πέντε τοις εκατό (5%) και κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων α΄, β΄ και γ΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 89,

Κι ερωτώ εγώ το εξής χαζό :

Στην περίπτωση του διαμερίσματος του οποίου την κάτοψη επισυνάπτω, τα ποσοστά 2% και 5% αντίστοιχα ορίζονται στα 70εκ του σπασίματος που κάνει ο Η/Χ σε εσοχή από την πρόσοψη της οικοδομής ή στη γραμμική απόσταση από τον τοίχο του κοινοχρήστου έως τον εξωτερικό τοίχο (δηλαδή 7,40μ εξωτερική διάσταση - 70εκ σπάσιμο = 6,70μ γραμμική απόσταση)?
Στην περίπτωσή μου, τα 70εκ έγιναν 60εκ και για 0,10Χ8,50μ κατελήφθη ο Η/Χ.
Θεωρούμαι εντός 2% απόκλισης (και 5% Κατηγορίας 3) ή πάμε σε τακτοποίηση ως υπέρβαση δόμησης?

Ευχαριστώ

διαμέρισμα.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που αναφερεις ειναι κατι αρκετά σύνηθες θεωρώ και κάτι (ακόμη) που ο νομοθέτης δε λαμβάνει υπόψιν.

Δλδ αν το διαμέρισμα ήταν 7,40Χ16,30 δλδ χωρίς την εσοχή θα είχε περιθώριο να γίνει 7,77Χ17,11 με την ανοχή του 5%

ενώ τώρα για 10εκ αποκλείεται.?

Θεωρώ ότι σε περίπτωση εσοχών μπορείς να τεκμηριώσεις ότι στο σύνολο το περίγραμμα δεν αυξάνεται ανω του 5% 

αφού 4,40+0,70+8,50+0,7+3,40=17,70 ενώ τώρα είναι 17,50. αρα είσαι κάτω απο το 2% αρα μπορείς αν δεν εχεις αλλη παράβαση Κ3

να δώσεις βεβαίωση 83 2β αντί του 83 2γ.

Επίσης εντός των ανοχών είσαι και αν το δείς στην καθετη διασταση το περίγραμμα όπως το αναφέρεις

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, από ότι αντελήφθην, επικρατεί η άποψη να ελέγχεται η πλευρά που μεγαλώνει και ότι αυτή που μικραίνει.

Και θεωρώ ότι ο νομοθέτης αναγράφοντας περιμετρικές διαστάσεις ή εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτηρίου αφορά και τις αξονικές διαστάσεις από τη μία άκρη της οριζοντίου έως την άλλη.

Δε γίνεται να έχεις έρκερ 40εκ και να σου επιτρέπει απόκλιση 0,8εκ και 2εκ στην Κατηγορία 3 ενώ παντελώς αυθαίρετο έρκερ σε επιμήκυνση 8μετρης πλευράς να τακτοποιείται κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Κάπου δεν υπάρχει λογική.

Και η άποψη του ΤΕΕ ΤΚΜ αναφορικά με το θέμα είναι η ίδια με τη δική μου, παρεμπιπτόντως.

Link to comment
Share on other sites

δυο ερωτήματα :

αν υπάρχει αποθήκη < 15 μ2 που έγινε το 2000 και αλλαγή των διαστάσεων του κτιριου εως 5% που έγινε το 1983, ποιο έτος επιλέγετε στο φκ της κατ.3?

Για περιπτώσεις αλλαγής διαστάσεων έως 5% της εν λόγω κατηγορίας,πρέπει να αλλάξει και το Ε9 με το σψστό εμβαδόν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.