Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά λες ότι θα τακτοποιήσεις με κατηγορία 3 την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από Β.χ (αποθήκη) σε Κ.Χ (κατοικία) και επιπλέον την κύρια χρήση που έχει καταλάβει κοινόχρηστο χώρο θα την πας με κατηγορία 3.

Αν έχω καταλάβει σωστά τότε η μόνη εξήγηση που δίνω είναι ότι μας κάνεις πλάκα.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, anpap said:

Σε υπόγειο στην Ο.Α ο φωταγωγος ήταν δίπλα σε αποθήκη. Η αποθήκη έγινε γκαρσονιέρα και ενα μικρό κομάτι της ενώθηκε με το χώρο του φωταγωγού και μπήκε ο λέβητας. Λέω να το πάω κατηγορία 3 σα παράβαση Κτιριοδομικού Κανονισμού.

Ποια είναι η γνώμη σας?

Αν έχουν τηρηθεί τα υψόμετρα της οικοδομικής άδειας έχεις ΥΔΚΧ με μειωτικό και διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου...

Αν στην σύσταση οριζοντίου αποτυπώνεται η υπάρχουσα κατάσταση τότε δεν χρειάζεσαι συνυπογραφές από τους συνιδιοκτήτες, αλλιώς θές το 50,01 αυτών...

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν τα εξήγησα καλά...συγνωμη

σίγουρα έχω ΥΔκχ για τη γκαρσονιέρα και διαμερισμάτωση.

Τώρα όμως ενδιαφέρομαι για το τμήμα της υπόγειας αποθήκης έγινε λεβητοστάσιο και ενώθηκε με το φωταγωγό.  Εδώ κατά τη γνώμη μου έχω αλλαγή βοηθητικής χρήσης σε άλλη βοηθητική που πάει με αναλυτικό.

Αναρωτιέμαι λοιπόν αν πρέπει επιπλέον το κομμάτι αυτό εκτός του αναλυτικού να πάει και σαν κατηγορία 3 λόγω παράβασης του Κτιριοδομικού κανονισμού. Τι λέτε?

ελπίζω να έγινα τώρα κατανοητή Pavlos

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα
Οικόπεδο 40τ.μ. Υπήρχε παλιό κτίσμα 30τ.μ. ισόγειο (προ 1955), το οποίο γκρεμίσανε και κάνανε γκρο μπετό στη βάση του. Σήμερα η εικόνα είναι το μεγαλύτερο μέρος του οικοπέδου έχει καλυφθεί από σκυρόδεμα (πάνω από 1/3 του ακάλυπτου χώρου για να πάει με αρθ-30). Αν δεν ήξερα την σειρά των εργασιών (γκρέμισμα ή γκρο-μπετό πρώτα), θα είχα 2 σενάρια:

1) Το δάπεδο έγινε πριν (εσωτερικές εργασίες χωρίς απαίτηση άδειας) και τώρα έχει φύγει το κτίριο και ρίξανε λίγο μπετό ακόμα πάνω από το περίγραμμα του τοίχου --> δίνω βεβαίωση
2) Το δάπεδο έγινε μετά την κατεδάφιση, οπότε δημιουργήθηκε 40τ.μ. ακάλυπτος χώρος και καλύψανε τα 30τ.μ. --> αυθαιρεσία (πάνω από 1/3 ακαλύπτου)

Το γκρο-μπετό φαίνεται ότι είναι συνεχόμενο (μία στρώση), που επεκτείνεται πάνω από τους τοίχους. Ο προβληματισμός μου είναι ότι δύο διαφορετικά σενάρια με το ίδιο αποτέλεσμα, το ένα δίνει αυθαιρεσία και το άλλο όχι.
Καμιά ιδέα / άλλο σενάριο;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, θα ήθελα την  άποψη σας,   χώρος κλειστός κάτω απο εξώστη  με μια εξωτερική αποθήκη στον ακάλυπτο μπορούν να ρυθμιστούν  ως κατηγορία 3 

σαν αποθήκη <15 τ.μ. (στο σύνολο του είναι 7 τ.μ.);

Link to comment
Share on other sites

Από το λεκτικό :  "ιβιβ) αποθήκη μέγιστης επιφάνειας 15 τ.μ. και ύψους έως 2,50 μέτρα,"  προκύπτει ότι ο νόμος εννοεί έναν ενιαίο χώρο αποθήκης (οπουδήποτε) και όχι διεσπαρμένους όπως φαίνεται εσύ να εννοείς  ....

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

H διατύπωση του νόμου είναι αυτή που αναφέρει ο Αντώνης. Επί 4178 είχε δοθεί διευκρίνηση ότι στην κατηγορία 3

μπορούν να συμπεριληφθούν και περισσότερες τις μιας αποθήκες με συνολικό εμβαδόν <15τ.μ και ύψος<2,50μ.

Τωρα για να σώνεται μια αποθηκη 14τ.μ  και όχι 2 απο 7τ.μ με ύψος <2,50μ είναι απορίας άξιον.

Προσωπικά, την ερμηνεία της εγκυκλίου την έχω εφαρμόσει και επι 4495 στο σκεπτικό οτι οι αυθαιρετονόμοι

έχουν συνέχεια. Ετσι, όπως απο 4178 εχω κρατήσει τον τρόπο που υπολογίζω τους σνυτελεστές στα Φ.Κ το οποίο δεν προκύπτει

καπου ξεκάθαρα αλλά κυρίως απο εγκύκλιο, έχω κρατήσει και το ότι 2 αποθήκες με άθροισμα εμβαδού <15τ.μ και ύψος<2,50

μπορούν να υπαχθούν στην Κ3.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι Laxanos , με εγκύκλιο  είχε δοθεί αυτή η δυνατότητα κι εγώ παίρνω το "ρίσκο" να συνεχίσω να  την ακολουθώ όπως κι εσύ, .....:mrgreen:

αλλά για σίγουρο δεν μπορώ να το δώσω, ένα ίσως που για κάποιους θεωρήθηκε ως  διασταλτική η ερμηνεία του ν.4178,....

αλλά βασικά  επειδή πλέον δεν είμαστε στον ν.4178....

Είναι εδώ που λέει κάποιος "ο καθείς για τον εαυτό του κι ο Θεός για όλους..."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

πελάτης μου έχει μια  2 οριζόντιες ιδιοκτησίες στον Α όροφο, 1 στο Β όροφο και 1 στο Γ όροφο.

Σε κάθε οριζόντια ιδιοκτησία υπάρχει υπέρβαση στη διάσταση του εξώστη. Και στους τρεις ορόφους.

Στο κτήριο υπάρχει Σ.Ο.Ι.

Θα κάνει κοινή δήλωση για τις 4 ορ. ιδιοκτησίες για να τακτοποιήσει τις αυθαιρεσίες τους.

Μπορεί με μια παράβαση κατ.3 να τακτοποιήσει τους εξώστες όλων των ιδιοκτησιών του

ή

πάει μια παράβαση κατ.3 ανά ιδιοκτησία? 

Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα παράβαση Κατ. 3 και για τις 4 Ο.Ι. δεδομένου ότι κάνεις μια δήλωση για όλες τις ιδιοκτησίες του ίδιου ιδιοκτήτη στο οικόπεδο. Έτσι κι αλλιώς και 4 Φ/Κ να κάνεις πάλι 200€ θα είναι το πρόστιμο. Δες το κι εσύ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.