Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Η άποψή μου είναι ότι κοιτάς την αύξηση εμβαδού που προκύπτει λόγω της μικρής αύξησης των διαστάσεων (<5%), χωρίς να συνυπολογίζεις τις υπόλοιπες υπερβάσεις. Το ίδιο με συμβούλευσαν να κάνω οι συνάδελφοι στο help desk του ΤΕΕ σε ανάλογη περίπτωση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Σε διαμέρισμα οικοδομής του 1988 έχουμε αλλαγές στις θέσεις και στις διαστάσεις των κουφωμάτων που πάνε κατηγορία 3.

Το θέμα μου είναι το εξής. Μια μπαλκονόπορτα διαστάσεων 1.40m x 2.10m δεν κατασκευάστηκε ποτέ αλλά στη θέση της κατασκευάστηκαν δύο παραθυράκια διαστάσεων  0.40m x 0,60m το κάθε ένα. Μπορεί με κάποιο τρόπο να υπαχθεί και αυτή η αλλαγή στην κατηγορία 3 ? Ή θα πρέπει να πάει κατηγορία 4 και αναλυτικό?  

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το να βάλεις αναλυτικό αγγίζει τα όρια της υπερβολής.

Εγώ δεν θα το έκανα.

Ακόμα και ο νομοθέτης δίνει άφεση σε αυτές τις μικρές παραβάσεις και επιτρέπει την μεταβίβαση...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι ότι είναι κρίμα να πάει αναλυτικό. Έχω και 2η παράβαση που έχω είναι μεγαλύτερη επιφάνεια εξωστών. Αντιμετωπίζοντάς τους συνολικά, (και όχι κάθε έναν ξεχωριστά), είμαι οριακά στο 20%, για να μην πω πως αν ξαναμετρήσω τους εξώστες μπορεί και να το ξεπερνάω το 20% που λέει ο λόγος.... Και σκέφτομαι μήπως να τη βάλω την λοιπή παράβαση για να είμαι καλυμμένος σε κάθε περίπτωση.. Και είμαι λίγο αναποφάσιστος.

Το πρόστιμο έτσι κι αλλιώς θα πληρωθεί εφάπαξ, οπότε τι 250€, τι 320€...

Τι προτείνετε;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω ότι αν τους μετρήσεις και για 3η φορά τους εξώστες , μπορεί και να τους βρεις <20%.

Όπως και να έχει...

Έτσι όπως το θέτεις για  70,00ευρώ...  βάλε και τον αναλυτικό για να είναι όλοι ήσυχοι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Μου έτυχε περίπτωση λεβητοστασίου (ατομικού) στο μπαλκόνι. Τακτοποιείται κάπως αυτό το πράγμα;

Link to comment
Share on other sites

Τα πηγάδια δηλώνονται στον 4495, κι αν ναι πάνε με κατηγορία 3 ή με αναλυτικό? Στον 4178 νομίζω μπορούσαν να δηλωθούν με κατηγορία 3 ως αντλητικές εγκαταστάσεις , στον δε 4495 η διατύπωση  είναι διαφορετική. Να υποθέσω ότι δηλώνονται πλέον με αναλυτικό?

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

εγώ μόνο πηγάδια δεν τα δήλωνα (θεωρώντας τα ως μη οικοδομικές εργασίες) 

αν όμως έχεις και οικίσκο τότε ΝΑΙ

 

Link to comment
Share on other sites

 σωστά

ούτε στο Ε9 απαιτειται να γραφονται τα πηγαδια.

Αλλά, υπαρχει η υποχρεωση καταγραφης στο τοπογραφικο απο τον μηχανικο,

 ωστε να λαβει  το σχετικο πιστοποιητικο "σημειου υδροληψιας" κατα το συμβολαιο μεταβιβασης.

υγ

εκεινος ο οικίσκος  που ηταν καποτε ανευ αδειας σε διαστασεις  3Χ3, δξ πού κατεληξε .???..:mrgreen:

εδιτ

υπαρχει αυτη η διδακτικη συζητηση

https://www.michanikos.gr/forums/topic/45634-οικίσκοι-γεωτρήσεων-αντλητικών-εγκαταστάσεων-εγκύκλιος-77124-1-1978-υπ-δημ-έργων/?do=findComment&amp;comment=834486

 

και η κατ. 3 στο αρθρο 96 παρ. ηη

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.