Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

εννοείς οτι τα 50μ2  ισχύουν για κάθε οριζόντια ανεξάρτητα με το ποσοστό υπέρβασης.κι εγώ αυτό καταλαβαίνω .Μου δημιουργήθηκε η απορία κατόπιν σχετικής συζήτησης με άλλο συνάδερφο.Εν προκειμένω η ίδια υπέρβαση 40μ2 υπάρχει και στό ισόγειο που είναι  οριζόντια άλλου ιδιοκτήτη.δηλ. υπέρβαση 40μ2 υπέρβαση στον α όροφο(οριζόντια) την οποία εξετάζω εγώ και 40μ2 στην οριζόντια του ισογείου .Συζητούσαμε λοιπόν μήπως αυτό το σε συνολική δόμηση (40+40=80μ2) δημιουργεί πρόβλημα .άρα  λές οτι αναφέρεται σε κάθε οριζόντια.εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τη φράση σε συνολική δομηση.Ευχαριστώ πολύ Παυλο.

Edited by martha1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, martha1 said:

εννοεις οτι τα 50μ2  ισχυουν για καθε οριζοντια ιδιοκτησια ασχετα με το ποσοστο υπερβασης

Ναι και διόρθωσε σε παρακαλώ το κείμενό σου βάζοντας τονισμό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, η ερμηνεία σας ίσως στέκει νομικά (καθώς ακίνητο είναι και η οριζόντια ιδιοκτησία) αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη έρχεται σε πλήρη ρήξη με τη φιλοσοφία του νόμου.

Αν π.χ έχω οικοδομή που έχει εξαντλήσει έναν Σ.Δ.  200 ΤΜ.  Οι συνολικές αυθαιρεσίες της είναι 49*4=196 τμ. Δηλαδή ως αυτοτελές έχει υπέρβαση 98% άρα κατηγορία 5 (πολύ πάνω από 40%). Τότε ο ιδιοκτήτης το σπάει σε 4 οριζόντιες με αυθαιρεσίες ανά ιδιοκτησία 49 τμ. Στη συνέχεια τακτοποιεί κάθε μία ως κατηγορία 4 καθώς πρόκειται για αυθαιρεσίες κάτω των 50.

Ακόμα, όμως, και να μην ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη και η σύσταση να έχει πραγματοποιηθεί προ του 2011 και πάλι δε στέκει να τακτοποιώ αυθαιρεσίες με το δγ αν συντελούν σε τόσο μεγάλο ποσοστό αυθαιρεσιών για το συνολικό κτίριο.  

Αυτός είναι ο λόγος που εγώ προσωπικά δε θα χρησιμοποιούσα τη δγ για οριζόντιες αν και θα με βόλευε απίστευτα.   

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν το δώρο της τροποποίησης του νόμου μετά βεβαίως την κατάργηση της κατηγορίας 5, για να αμβλύνει τις εντυπώσεις που δημιουργήθηκαν. Τώρα, στο αν γίνει αυτό το υποθετικό σενάριο που αναφέρεις, μάλλον δεν ενδιαφέρει κανένα. Ο νόμος έχει σαφές λεκτικό και πάνω σε αυτό βασιζόμαστε. Ο νόμος τι απαιτεί;

να υπάρχει οικοδομική άδεια και οι αυθαιρεσίες να μην ξεπερνούν τα 50 τμ σε δόμηση. Αν τα έχεις κάνεις υπαγωγή σε κατηγορία 4. Αν όχι αναμένεις την κατηγορία 5. Τόσο απλά.

δγ)   αυθαίρετες κατασκευές σε ακίνητα που διαθέτουν οικοδομική άδεια, ανεξαρτήτως του ποσοστού υπέρβασης της κάλυψης ή της δόμησης, όταν αυτές δεν ξεπερνούν τα πενήντα (50) τ.μ. σε συνολική δόμηση, 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα 50 τ.μ. σε ακίνητο στο οποίο υφίσταται ΣΟΙ, αφορούν στο σύνολο των ΟΙ αυτού και κατανέμονται με βάση τα χιλιοστά εκάστης ΟΙ (ακριβώς όπως και τα αναλογούντα σε κάθε μία ΟΙ από τα ανήκοντα στο ΣΔ).

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν έχουμε, ολοκληρωμένες μετά το 1983, αυθαίρετες κατασκευές στην πρασιά, οι οποίες δεν προσμετρώνται βάσει τ.μ. (πχ. κατάργηση φύτευσης > 20%), πως το αντιμετωπίζετε;

Link to comment
Share on other sites

Για να είναι καταργημένη η φύτευση (δεν έγινε ποτέ ουσιαστικά), μάλλον ο χώρος δαπεδοστρώθηκε οπότε η παράβαση ανάγεται σε λοιπή παράβαση αναλυτικού με το πρόβλημα να αφορά το ότι αυτή η παράβαση είναι εντός προκηπίου. Η μόνη εξαίρεση που δίνεται για τις αυθαίρετες κατασκευές εντός προκηπίου αναφέρεται στο τέλος της παραγράφου κατηγορίας 4.

"Δεν  συμπεριλαμβάνονται  στην  παρούσα  περίπτωση  και  δεν  εξαιρούνται  της  κατεδάφισης  αυθαίρετες  κατασκευές,  εφόσον βρίσκονται εντός προκηπίου κατά περισσότερο από είκοσι (20) εκατοστά". 

Τα παράλογα κατάργησης της κατηγορίας 5. είναι και αυτά. Μια αυθαιρεσία που δεν θα συντελέσει σε αύξηση πολεοδομικών μεγεθών, να φρενάρει τη δήλωση και το ακίνητο να μην μπορεί να τακτοποιηθεί

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγαπητοί Συνάδελφοι.

Για την εύρεση Κατηγορίας

1).  Διαιρώ τα αυθαίρετα με τα εγκεκριμένα βάσει της οικ. Άδειας η με τα επιτρεπόμενα σήμερα όπως και για την εύρεση του ποσοστού Δόμησης?

Ευχαριστώ Πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Θόδωρε Θεόφραστε,

Συγκρίνεις με τα επιτρεπόμενα κατά τον χρόνο έκδοσης της άδειας ή τα σημερινά, ότι σε βολεύει.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγαπητοί Συνάδελφοι.

Για την εύρεση Κατηγορίας

1).  Διαιρώ τα αυθαίρετα με τα εγκεκριμένα βάσει της οικ. Άδειας η με τα επιτρεπόμενα σήμερα όπως και για την εύρεση του ποσοστού Δόμησης?

Ευχαριστώ Πολύ.

 

Εχω την εξής περίπτωση.

Υφιστάμενο προ 1955. Εχει γίνει Ισόγεια κατοικία σε επαφή το 2003.

Είναι παλια δήλωση του 2016 και το εχω βάλει στην Κατηγορία 5 λόγω αυτού.

Ο επιτρεπόμενος ΣΔ είναι 200 μ2 και συνολικά και οι δυο κατοικίες έχουν Εμβ. = 110 μ2. 

Ο έλεγχος βγαίνει για Κατηγορία 4 από την στιγμή που το προ του 1955 θεωρείτε νόμιμο.

Αλλά πιστεύω ότι μπάζει νερα το συγκεκριμένο σκεπτικό.

Αν και πάρα πολλοί Συνάδελφοι το εφαρμόζουν.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.