Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Στις υπαγωγές δεν εξετάζεις το τι θα μετρούσε αν εκδίδονταν άδεια. Είναι άλλη η αντιμετώπιση. Αν τυχόν έχεις ασχοληθεί με τους 2 προηγούμενους νόμους, υποθέτω ότι θα το θυμάσαι. Δεν έχει αλλάξει κάτι ως προς αυτό. Επιπλέον αυτό που αναφέρεις αν δεν κάνω λάθος αφορά το Ν.Ο.Κ και εκτός από τους ορισμούς σοφίτας και εσωτερικού εξώστη που εισάγει η εγκ 2 ν. 4495, ο ΝΟΚ δεν έχει εφαρμογή στις υπαγωγές αυθαιρέτων αφού για να γίνει η υπαγωγή η πρώτη προϋπόθεση είναι οι αυθαιρεσίες να έχουν γίνει πριν την 28/7/2011 ήτοι προ ισχύος του Ν. 4067/12 (ΝΟΚ).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητοί συνάδελφοι, 

Έχω ένα ακίνητο κατηγορίας 5,  που είναι απλά ένας σκελετός κτιρίου καθ' ολοκληρία αυθαίρετος. Θεωρώ πως αυτό πηγαίνει με αναλυτικό προϋπολογισμό, όμως ένας συνάδελφος επιμένει πως  ΥΔ-ΥΚ. Γνωρίζει κανείς πώς αντιμετωπίζεται?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Με αναλυτικό θα πήγαινες αν είχες 1 ..5...10  κολόνες κτλ (δηλαδή μισοσκελετό) ενώ αν έχεις πλήρη σκελετό   (προ την 28-7-11)  θα το πας με ΥΔ-ΥΚ 

Link to comment
Share on other sites

Σε τριώροφη οικοδομή που κατασκευάστηκε με οικ. άδεια το 1996 έχει γίνει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών και  ο κάθε όροφος ανήκει άπο κοινού στο ανδρόγυνο. Έχω κάνει τρεις δηλώσεις υπαγωγής μία για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία παραβάσεις  κατηγορίας 3.Για τα κοινόχρηστα κάνω μία ακόμη δήλωση υπαγωγής με τις ακόλουθες παραβάσεις:

Φ.Κ. 1  Αυθαίρετο κλιμακοστάσιο ισογείου Ε= 2,47 τ.μ. Κατ. 4

Φ.Κ. 2  Αυθαίρετη αποθήκη στον ακάλυπτο  Ε= 16,05 τ.μ. Κατ. 4 Μέχρι εδώ καλά

Φ.Κ. 3 Υπέρβαση ύψους της απόληξης κλιμακοστασίου στο δώμα μεγαλύτερο του 20% του επιτρεπόμενου  Αρα Κατ. 5

Φ.Κ. 4 Αυθαίρετη κατοικία στο κοινόχρηστο δώμα Ε=20 τ.μ.  με υπέρβαση ύψους μεγαλύτερο του 20% του επιτρεπόμενου Κατ. 5

Επομένως όλα τα κοινόχρηστα Κατηγορία 5 ή μπορώ να έχω και 2 φύλλα καταγραφής Κατηγορίας 4. Η κατηγορία 5 έχει της γνωστές υποχρεώσεις,δηλαδή μετά από 30 χρόνια εάν δεν αγοράσουμε Σ.Δ. από την τράπεζα γης ή δεν πληρώσουμε κάποιο πρόστιμο που θα το ορίσει ο νομοθέτης όποιου ύψους, θέλει  το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο είναι υπό κατεδάφιση, οι ιδιοκτήτες όμως πώς θα εισέρχονται στην οριζόντια ιδιοκτησία του 2-ου ορόφου που έχει εξαιρεθεί της κατεδάφισης. Είμαστε όμηροι και δεν μου φαίνεται λογικό. Μήπως μπορούν να συνδυαστουν οι κατηγορίες 4 και 5 ;   Το γνωρίζω ότι δεν επιτρέπεται, αλλά μου φαίνεται παράλογο επειδή όλα είναι κοινόχρηστα να πάνε κατηγορία 5.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2020 at 2:20 ΜΜ, SEKKARA said:

Σε τριώροφη οικοδομή που κατασκευάστηκε με οικ. άδεια το 1996 έχει γίνει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών και  ο κάθε όροφος ανήκει άπο κοινού στο ανδρόγυνο. Έχω κάνει τρεις δηλώσεις υπαγωγής μία για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία παραβάσεις  κατηγορίας 3.Για τα κοινόχρηστα κάνω μία ακόμη δήλωση υπαγωγής με τις ακόλουθες παραβάσεις:

Φ.Κ. 1  Αυθαίρετο κλιμακοστάσιο ισογείου Ε= 2,47 τ.μ. Κατ. 4

Φ.Κ. 2  Αυθαίρετη αποθήκη στον ακάλυπτο  Ε= 16,05 τ.μ. Κατ. 4 Μέχρι εδώ καλά

Φ.Κ. 3 Υπέρβαση ύψους της απόληξης κλιμακοστασίου στο δώμα μεγαλύτερο του 20% του επιτρεπόμενου  Αρα Κατ. 5

Φ.Κ. 4 Αυθαίρετη κατοικία στο κοινόχρηστο δώμα Ε=20 τ.μ.  με υπέρβαση ύψους μεγαλύτερο του 20% του επιτρεπόμενου Κατ. 5

Επομένως όλα τα κοινόχρηστα Κατηγορία 5 ή μπορώ να έχω και 2 φύλλα καταγραφής Κατηγορίας 4. Η κατηγορία 5 έχει της γνωστές υποχρεώσεις,δηλαδή μετά από 30 χρόνια εάν δεν αγοράσουμε Σ.Δ. από την τράπεζα γης ή δεν πληρώσουμε κάποιο πρόστιμο που θα το ορίσει ο νομοθέτης όποιου ύψους, θέλει  το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο είναι υπό κατεδάφιση, οι ιδιοκτήτες όμως πώς θα εισέρχονται στην οριζόντια ιδιοκτησία του 2-ου ορόφου που έχει εξαιρεθεί της κατεδάφισης. Είμαστε όμηροι και δεν μου φαίνεται λογικό. Μήπως μπορούν να συνδυαστουν οι κατηγορίες 4 και 5 ;   Το γνωρίζω ότι δεν επιτρέπεται, αλλά μου φαίνεται παράλογο επειδή όλα είναι κοινόχρηστα να πάνε κατηγορία 5.

Κάποια άποψη για βοήθεια , ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τακτοποιώ μία οριζόντια ιδιοκτησία σε συγκρότημα κατοικιών. Γενικώς, η άδεια έχει ελάχιστη σχέση με την πραγματικότητα για όλες τις ιδιοκτησίες (τουριστική περιοχή). Πιο συγκεκριμένα για την περίπτωση μου, η άδεια προέβλεπε υπόγειο διαμέρισμα εμβαδού 9 (εννιά) τ.μ.. Στην πράξη το διαμέρισμα είναι ισόγειο  και έχει εμβαδόν 90 (ενενήντα) τ.μ. (στην ουσία η άδεια προέβλεπε για όλη την κατασκευή υπόγειο, ισόγειο και 1ο όροφο, ενώ στην πράξη η κατασκευή είναι ισόγειο 1ος & 2ος). Αρχικά, θεωρείτε ότι πρέπει να επιλέξω ΝΑΙ ή ΌΧΙ στο πεδίο Ο.Α.;

Link to comment
Share on other sites

αρχικά πιστευω ότι το υπόγειο που έγινε ισόγειο βρίσκεται στην στάθμη που το δείχνει η οικ. άδεια ή το έχουν σηκώσει κάπου 1,5μ παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.