Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

Καλησπέρα

Σε ακίνητο με ΟΑ, μπορώ να έχω και περίπτωση (ιειε) , αλλαγή διαστάσεων έως 5% της Κατηγ 3 και πέραν αυτής ΥΔ ΚΧ ???

Link to comment
Share on other sites

χα-χα-χα (φιλικά)

Τι έπαθες stesta  και ρωτάς αν μπορείς να έχεις και την (ιειε) όταν έχεις Ο.Α?

 

Μόνο όταν δεν έχεις Ο.Α -τότε πράγματι δεν μπορείς να την έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Πάντα φιλικά !! (χα χα) 

Άρα όταν έχω ΟΑ ??? μπορώ ???

Άρα πάντα ένα δωράκι 5%  και μετά η ΥΔ ??? (¨Οπως 4178 )

 

* Το ΟΑ το έγραψα για περισσότερη πληροφορία  :???:

 

Link to comment
Share on other sites

το 5% ισχύει ακόμη και αν εξ αυτού  εισέχει σε ορισμένες περιοχές που απαγορεύονται ρυθμίσεις και μεταβιβάσεις

α) σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο της πόλης ή του οικισμού. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις στις οποίες δεν έχει συντελεστεί η αναγκαστική απαλλοτρίωση επί ακινήτων στα οποία υφίστανται εμπράγματα δικαιώματα πολιτών. Σε περίπτωση υπαγωγής στον παρόντα, δεν επηρεάζονται το κύρος και η διαδικασία απαλλοτρίωσης και τα αυθαίρετα κτίσματα δεν αποζημιώνονται,

β) σε παραχωρημένους σε δημόσια κοινή χρήση, χώρους του οικοπέδου της παρ. 58 του άρθρου 2 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79),

γ) εντός παρόδιας στοάς, η οποία υφίστατο κατά το χρόνο εκτέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής,

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχ πολύ - πολύ

Την εξαίρεση ακόμη και για κοινόχρηστο την είχα χρησιμοποιήσει στον 4178. 

 

Δεν είχα συνειδητοποιήσει 'ομως, ότι μπορούσα να χρησιμοποιήσω και την κατηγ 3 (για υπέρβαση δόμησης μέχρι 2% ή τώρα 5% - αν υφίσταται και αν βολεύει φυσικά) και μετά να χρεώνω την ΥΔ .

Έτσι μπερδεύτηκα τώρα.

Άρα έτσι δεν απαιτείται και μελέτη στατικής επάρκειας ??? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, θέλω να ζητήσω συγνώμη αν έχω ποστάρει το θέμα σε λάθος ενότητα.

Έχω μια περίπτωση γρίφο.

Ο ιδιοκτήτης έχει δύο όμορα οικόπεδα και ο μηχανικός αποφασίζει με την αποκατάσταση των σεισμοπλήκτων να εκδώσει δύο άδεις για να έχουν περισσότερα τμ.δυο σκελετοί, δυο οικοδομές.  Στην πραγματικότητα όμως έκτισαν ένα σκελετό και σε κάθε όροφο έκανα ένα διαμέρισμα αντί για δυο ανεξάρτητα. Τέλος πριν λίγα χρόνια μια συμβολαιογράφος έκανε συνένωση των οικοπέδων και σήμερα έχουμε ένα οικόπεδο με μια παράνομη οικοδομή καθώς έχουμε ΥΔ.

 

Οι παππούδες θέλουν να μεταβιβάσουν ένα διαμέρισμα σε κάθε παιδί. Πως το τακτοποιώ αυτό το θηρίο!!!!???? οεο!!

Link to comment
Share on other sites

και που είναι το πρόβλημα αφού πλέον έχεις ένα ενιαίο οικόπεδο!. Στις 2 οικ άδειες ή στα μεγάλα πρόστιμα? 

Το πρόβλημα θα υπήρχε αν είχες δύο ξεχωριστά οικόπεδα και ένα κτίσμα 

Τώρα συγκρίνεις εγκεκριμένα σχέδια και πραγματικότητα και αν δεν ταιριάζει τίποτα το βάζεις ως όλο αυθαίρετο

Ρυθμίζεις -κάνεις σύσταση οριζοντίων ή και καθέτων (πολλοί σε ενιαίο στατικά την αμφισβητούν) και οριζοντίων

και ακολουθούν οι μεταβιβάσεις 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχουν ξεχωριστό σκελετό και έχουν ένα ενιαίο δεν είναι όλο αυθαίρετο; Ή θα τακτοποιήσω μόνο τον καθ´ υπέρβαση ΣΔ. ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ ΒΑΣΗ ΑΔΕΙΩΝ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ

ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ.

ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΣΚΕΛΕΤΟ. ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Μ.Σ.Ε.

 

 

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ.

 

ΕΧΩ ΟΙΚΟΔΟΜΗ (ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ) ΕΜΒΑΔΟΥ 80Μ2 ΒΑΣΗ ΑΔΕΙΑΣ, ΣΕ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ

ΟΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ 400Μ2 ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.

 

ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΓΙΝΕ 220Μ2 ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΠΡΟΣΘΗΚΗ Α' ΟΡΟΦΟΥ ΚΑΤΟΙΚΙΑ 120Μ2 ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Α' ΟΡΟΦΟΣ.

 

ΕΧΩ ΜΕΙΚΤΗ ΧΡΗΣΗ. ΠΩΣ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ?

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων.

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο. Μια ακόμα ερώτηση. Στις εγκεκριμενες κατόψεις που έχω είναι δυο όμορα διαμερίσματα 50τμ στην μια οικοδομή και 50τμ διαμέρισμα στην άλλη οικοδομή. Αλλά κατασκευάστηκε μια οικοδομή με ένα διαμέρισμα 100τμ. Το βάζω ως διαφορετική διαμερίσματα ή μπορώ να κάνω λειτουργική συνενωνση ορόφου ;;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.