Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 104 - Ν. 4495/17] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

Όχι δεν "χρεώνουμε", ούτε στην περίπτωσή σου, ούτε κι αν το ρυθμίσουμε σήμερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2023 at 8:17 ΜΜ, vovos said:

Αν τον υπολογιζαμε σήμερα ως κλειστό ημιυπαιθριο , θα δηλωναμε σε ένα φκ την υπέρβαση δόμησης και μια λοιπή παράβαση με αναλυτικό τα οικοδομικά. 

Όχι, σε καμία περίπτωση δεν δηλώνεις ΥΔ και ΠΠ... Η ΥΔ τα περιλαμβάνει. 

 

On 20/2/2023 at 7:33 ΜΜ, ghiaxio said:

 Σε αυτήν την περίπτωση πάει με το παράβολο των 100 και μια λοιπή για μετατοπίσεις κουφωμάτων, νέους τοίχους πλήρωσης και νέα κουφώματα.

Συμφωνείτε;

Όχι. Χρεώνεται μόνο το παράβολο.

 

Συγγνώμη για την συνεχόμενη ανάρτηση αλλά δηλώνει αδυναμία το κινητό....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σας,

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε: Περίπτωση διαμερίσματος που έχει γίνει τακτοποίηση για κλειστό Η/Χ με τον ν. 3843 το 2010. Η πολεοδομία μου είπε πως είναι περαιωμένη.

Θέλω τώρα να ετοιμάσω ηλεκτρονική ταυτότητα για αγοραπωλησία.

α) Θα χρειαστεί να κάνω υπαγωγή στον Ν. 4495 αν δεν κάνω λάθος. Πως θα αναφέρω την τακτοποίηση την παλιά και πως έχει πληρωθεί το πρόστιμο; 

β) Επίσης, τα τμ. του Η/Χ στον 3843/10 αν δεν κάνω λάθος ήταν τα καθαρά χωρίς τοιχοποιίες, αυτό όμως δεν ισχύει για τον 4495; Μπορώ να προσθέσω τώρα τα έξτρα τμ. από τις τοιχοποιίες που τον περιβάλλουν 'η είναι πρόβλημα; Αν δω και κάτι άλλο σε αυθαιρεσία, πχ. αλλαγη διαστάσεις κουφωμάτων, μπορώ να το εντάξω τώρα;

Στον 4495 θα προσθέσω μόνο ότι νέο δω, αναφέρω πως έχει γίνει τακτοποίηση με τον ν.3843 και τι αλλαγές έχει τώρα και τα γράφω και στην τεχνική έκθεση, είναι σωστό αυτό;

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα κάνεις νέα δήλωση από την αρχή στο 4495 βάζοντας όλες τις παραβάσεις μέσα, και τους κλειστούς η/χ με τα πάχη των τοίχων και ό,τι άλλο βρεις. Εν συνεχεία θα κάνεις αρχική υποβολή, πληρώνοντας το παράβολο και στην ειδική καρτέλα θα κάνεις εισαγωγή των ποσών που έχουν πληρωθεί από τον ν.3843. Εν συνεχεία θα κάνεις υπαγωγή και θα δεις ότι τα ποσά του 3843 θα αφαιρεθούν από το πρόστιμο του 4495. Θα λάβεις υπ. δήλωση απο τον ιδιοκτήτη για τα ποσά που πλήρωσε με τον 3843 την οποία θα ανεβάσεις στο σύστημα μαζί με τα σκαναρισμένα παραστατικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας,

Έχω μία δήλωση 4014 με Η/Χ περαιωμένη από προηγούμενο συνάδελφο την οποία πληρώθηκαν τα πρόστιμα. Θα γίνει αγοραπωλησία, θα κάνω  νέα δήλωση 4495 επειδή δεν τον βρίσκουν το συνάδελφο για αλλαγή Μηχανικού, κ για να δηλώσω κ νέες μικροαυθαιρεσίες. Θα μπουν κ οι Η.Χ. Το ερώτημα είναι τα ποσά που πληρώθηκαν με το 4014 μπορούν να συμψηφιστούν στο ενιαίο ειδικό πρόστιμο του 4495 με το άρθρο 104;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Pavlos33
μορφοποίηση κειμένου-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάνεις νέα δήλωση. Θα κάνεις μεταφορά της δήλωσης Ν. 4014 στον 4495. Υπάρχουν τα ψηφιακά αιτήματα και η διαδικασία αναφέρεται ότι γίνεται από το ΤΕΕ όταν ο αρχικός μηχανικός δεν συνεργάζεται. Στην εισαγωγή δήλωσης Ν. 4014 δεν θα εισάγεις χειροκίνητα πρόστιμο προς συμψηφισμό. Θα γίνει αυτόματα. Δες τα εγχειρίδια χρήσης αιτημάτων και Ν. 4495 του ΤΕΕ. https://web.tee.gr/authaireta/odigies-xrisis/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. akis73)

 

Πολύπλοκη περίπτωση;

Άδεια Ο.Ι. επιφάνειας 75,30τμ2 με ημιυπαίθριους που έκλεισαν συνολικής επιφάνειας μεικτής 61,69τμ2 και καθαρής 51,93τμ2

Γίνεται δήλωση στον 3843 και περαιώνεται επιφάνεια 69,61τμ2

Το δώμα της εν λόγω Ο.Ι. που είναι παρακολούθημα της είναι ένας σκέτος ημιυπαίθριος ο οποίος έκλεισε από τότε και αυτός και έχει επιφάνεια 25,61τμ2 μεικτή και καθαρή 21,29τμ2

Σύνολο επιφανειών μεικτών 87,30τμ2 και καθαρών 73,84τμ2 που σημαίνει πως έχουμε ξεπεράσει το 40% της Ο.Ι. αλλά και το 80% της Ο.Ι. για κάτω από 250τμ2 κατοικία. Έχουμε δηλαδή να κάνουμε με μια πληρωμή που δεν αντιστοιχούσε σε όλους τους ημιυπαίθριους που υπάρχουν και που αν δεν υπολογίσουμε τους εξωτερικούς τοίχους παρά 4,23τμθα ήταν τακτοποιημένη.

Τώρα μπορώ να δηλώσω μόνο τη διαφορά των 4,23 (χωρίς τοιχοποιία) και να πληρωθούν μόνο αυτά; (73,84-69,61=4,23) ή να πάω με όλο τον ημιυπαίθριο χωρίς τοίχους που μεγαλώνει εντελώς το πρόστιμο; Βέβαια ξεπερνάω το ποσοστό του 80% και δεν εξαιρούμαι της κατεδάφισης κατά τον 3843 σε κάθε περίπτωση;

Αν ο έλεγχος γίνει βέβαια με αυτό το τρόπο και επειδή έχω πρόσβαση σε όλο το κτήριο το ποσοστό  των ημιυπαίθριων που περισσεύει με καλύπτει με βάση:  "Ο έλεγχος του υπολογισμού της υπέρβασης έως 40 % μπορεί να γίνεται για μέρος ή το σύνολο του κτιρίου, μετά από συναίνεση του συνόλου των αντίστοιχων συνιδιοκτητών, ακόμα και στην περίπτωση που έχουν υποβληθεί μεμονωμένες δηλώσεις υπαγωγής για επιμέρους ιδιοκτησίες του ακινήτου."

Συμβουλεύομαι την εγκύκλιο 2/31/05/19 και δε ξέρω αν έχω καταλάβει

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2023 at 12:03 PM, akis73 said:

Καλημέρα, θα κάνεις νέα δήλωση από την αρχή στο 4495 βάζοντας όλες τις παραβάσεις μέσα, και τους κλειστούς η/χ με τα πάχη των τοίχων και ό,τι άλλο βρεις. Εν συνεχεία θα κάνεις αρχική υποβολή, πληρώνοντας το παράβολο και στην ειδική καρτέλα θα κάνεις εισαγωγή των ποσών που έχουν πληρωθεί από τον ν.3843. Εν συνεχεία θα κάνεις υπαγωγή και θα δεις ότι τα ποσά του 3843 θα αφαιρεθούν από το πρόστιμο του 4495. Θα λάβεις υπ. δήλωση απο τον ιδιοκτήτη για τα ποσά που πλήρωσε με τον 3843 την οποία θα ανεβάσεις στο σύστημα μαζί με τα σκαναρισμένα παραστατικά.

Καλημέρα,

έκανα ξανά την ερώτηση αλλά δεν έχω κάποια ενημέρωση. Καταλαβαίνω από τα παραπάνω:

Έχω περαιωμένα με 3843: 69,61τμ 

Σημερινή μέτρηση: 87,30τμ (μεικτή επιφάνεια)

Σημερινή μέτρηση: 73,85 (καθαρή επιφάνεια)

Ρυθμίζω υ.δ.: το σύνολο + κάποιες λοιπές και συμψηφίζω με την παλιά πληρωμή;

Ερώτηση: έχω υπερβεί το 80% αλλά είμαι εντός περιγράμματος οπότε παραμένω 4; Σωστά;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.