Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Καλησπέρα  @akis73. Επανέρχομαι στο θέμα περί υποχρεωτικότητας ΔΕΔΟΤΑ και εκπόνηση μελέτης στατικής επάρκειας για ακίνητα προ του 83 (κατηγορία ΙΙ στον 4178). Επισυνάπτω την υπουργική απόφαση 7581/2014 που μιλάει για αναγκαιότητα μελέτης εκπόνησης στατικής επάρκειας στα κτίρια γενικώς συνάθροισης κοινού.

Τελικά τί ισχύει για την κατηγορία ΙΙ του 4178;

YA-7581-11.2.14-FEK-B-405-20.2.14.pdf

Edited by SPIMAN
Link to comment
Share on other sites

@SPIMAN άλλο πράγμα η Κατηγορία ΙΙ του ΔΕΔΟΤΑ και άλλο η κατηγορία 2 των αυθαιρέτων για το προ του '83. Οπότε αν είσαι πράγματι κατηγορία 2 λόγω παλαιότητας, τότε δεν χρειάζεται ΔΕΔΟΤΑ. Δες και ποιά δικαιολογητικά ζητάει η κατηγορία από το ΦΕΚ του ν.4178/13.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

σε δήλωση του 4178 σε οριστική υπαγωγή, με πλήρως εξοφλημένο πρόστιμο, αλλά χωρίς να έχει ανέβει κανένα δικαιολογητικό, θέλω να κάνω διόρθωση της δήλωσης.

Το πρόστιμο θα τροποποιηθεί και αυτό που θα προκύψει θα είναι >20% από το πληρωθέν.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

Α) Μπορώ να κάνω αίτημα για μεταφορά δήλωσης 4178 από οριστική σε υπαγωγή, να την διορθώσω στον 4178, και να την ξανακάνω οριστική υπαγωγή, χωρίς να μεταφερθώ στον 4495?

Β) Λόγω ότι το πρόστιμο θα αυξηθεί >20% σε σχέση με το αρχικό, απαιτείται σύμφωνα απόφαση ΣΥΠΟΘΑ ακόμα και στον 4178?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Edited by christina 1
Link to comment
Share on other sites

@christina 1

Α) Όχι, γιατί ο παλιός νόμος δεν ισχύει πλέον.
Β) Όχι, γιατί η μεταβολή αφορά αιτήματα μεταβολών οριστικοποιημένων δηλώσεων στον ίδιο νόμο.
Μετά τη μεταφορά η δήλωση θα είναι σε αρχική υπαγωγή, οπότε δεν έχεις κάποια μεταβολή στο πρόστιμο αφού η υποβολή γίνεται από την αρχή.

Edited by Ymeorter
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση.

Και ακόμη δύο ερωτήματα:

a. Εφόσον χρειάζεται για οποιαδήποτε μεταβολή της δήλωσης του ν.4178, για να ολοκληρωθεί αυτή να μεταφερθεί τελικά στον 4495, τι είναι καλύτερο, να την μεταφέρω ως οριστική υπαγωγή? ή να την γυρίσω ως υπαγωγή όσο ακόμα είμαι στον ν.4178 και μετά να την μεταφέρω στον 4495? 

b. Το πληρωμένο πρόστιμο μεταφέρεται αυτόματα σαν προηγούμενη πληρωμή στον ν.4495 ή πρέπει εγώ να το δηλώσω στα πρόσθετα στοιχεία? Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να μου προσκομίσει ο ιδιοκτήτης τα καταθετήρια (έχουν περάσει χρόνια και δεν ξέρω αν κράτησε αρχείο? Η αρκεί να ανεβάσω τη δήλωση του 4178 που δείχνει ότι είναι εξοφλημένα?

Εν πάση περίπτωση τα πληρωμένα, δεν χάνονται αλλά συνυπολογίζονται στο νέο υπολογισμό σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο:
Ούτε μπορεί να γίνει μεταβολή κατάστασης στον παλιό νόμο ούτε έχει νόημα.
Άρα, υποβάλλεις αίτημα μεταφοράς και στην μεταφερθείσα δήλωση (αρχική υπαγωγή) κάνεις τις τροποποιήσεις που επιθυμείς.

Για το δεύτερο:
Δεν συμπληρώνεις το πληρωθέν ποσό στα πρόσθετα στοιχεία.
Μεταφέρεται στην καινούργια δήλωση και λαμβάνεται υπ' όψιν στον υπολογισμό του νέου προστίμου.

Edited by Ymeorter
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Ymeorter said:

@christina 1

Α) Όχι, γιατί ο παλιός νόμος δεν ισχύει πλέον.
Β) Όχι, γιατί η μεταβολή αφορά αιτήματα μεταβολών οριστικοποιημένων δηλώσεων στον ίδιο νόμο.
Μετά τη μεταφορά η δήλωση θα είναι σε αρχική υπαγωγή, οπότε δεν έχεις κάποια μεταβολή στο πρόστιμο αφού η υποβολή γίνεται από την αρχή.

Το σύστημα πάντως επιτρέπει να γίνει επαναφορά σε υπαγωγή, διόρθωση και εκ νέου περαίωση. Και μάλιστα και με αύξηση >20% του προστίμου, χωρίς διαδικασία ΣΥΠΟΘΑ (αυτό μάλιστα το τελευταίο δε το ήξερα, και μου το είπαν στο Helpdesk του Τ.Ε.Ε. λέγοντας ότι κανονικά θέλει ΣΥΠΟΘΑ αλλά αν είστε στον 4178 το σύστημα σας αφήνει να κάνεται εκ νέου περαίωση).

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/22/2021 at 6:43 PM, pk10gr said:

Προσοχή στην προσαύξηση της δήλωσης. Έχω την αίσθηση (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, ότι σαν χρόνος ένταξης θεωρείται ο χρόνος μεταφοράς, οπότε θα πάει με τα σημερινά δεδομένα (+20%) και αν ισχύσει και η νέα αύξηση από 1/10 θα πας +25% από τις αρχικές τιμές.

 

Τελικά έχουμε σαφή εικόνα σε αυτό;

όταν γίνεται μεταφορά από 4178, οι προσαυξήσεις ισχύουν ωσαν η δήλωση να γίνεται σήμερα; ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος υπολογισμού στην περίπτωση μεταφοράς;

Υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει πρόσφατα και μπορεί να το πει με σιγουριά;

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Δήλωση με τον 4014/11, που είχε ανοίξει άλλος συνάδελφος, δεν έχει δικαιολογητικά αναρτημένα, έχει πληρωθεί παράβολο 500 ευρώ και η κατάστασή της είναι ληξιπρόθεσμη. Η δήλωση πρέπει να μεταφερθεί από τον συνάδελφο στον 4495/17 και μετά να εξοφληθούν τα πρόστιμα; Μπορεί να ανοίξει νέα δήλωση τώρα και να γίνει συμψηφισμός των 500;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.