Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

On 18/5/2022 at 10:24 ΠΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Θυμίζω ότι, οι 60 ημέρες είχαν τότε μπει ως ένα τυπικό όριο, διότι ακόμα δεν είχε "ολοκληρωθεί" η (χαιρέτα μου τον πλάτανο) εφαρμογή υποδοχής και μεταφοράς αυτών των δηλώσεων....

Συμφωνώ ότι υπάρχει αυτή η διάταξη. Όμως μιλάει για περιπτώσεις μεταβιβάσεων σε εκείνο το χρονικό διάστημα. Εξακολουθώ να λέω ότι δεν αναφέρεται πουθενά στη νομοθεσία κάτι όπως "επιβάλλεται υποχρεωτικά όλες οι δηλώσεις (ολοκληρωμένες και μη) του Ν.4014/11 να μεταφερθούν στις διατάξεις μεταγενέστερου νόμου τακτοποίησης". Θα ήταν πολύ απλό να είχε αναγραφεί κάπου στη νομοθεσία αυτή η υποχρέωση.
Σε συνέχεια της παραπάνω σκέψης μου, αν ήθελαν όντως με την παραπάνω διάταξη να μας επιβάλλουν τη μεταφορά όλων των δηλώσεων 4014 χωρίς χρονικό ζήτημα και σε γενικότερο πλαίσιο λόγω αντισυνταγματικότητας του νόμου, γιατί δεν αφαίρεσαν/διόρθωσαν το λεκτικό της παραγράφου 2ζ του άρθρου 82 του 4495; "2. Από τις διατάξεις της παραγράφου 1 εξαιρούνται τα ακίνητα στα οποία έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες χρήσεις που: ... ζ) έχει περατωθεί η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου ή έχει καταβληθεί ποσοστό τριάντα τοις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου, κατά τις διατάξεις του παρόντος ή τις διατάξεις του ν. 4014/2011 και του ν. 4178/2013.".

Προσωπικά δε με επηρεάζει καθώς δεν έχω ασχοληθεί με δηλώσεις του 4014 απλά είναι κάτι που συναντούν πολλοί συνάδελφοι αλλά δεν το θεωρώ ξεκαθαρισμένο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι απολύτως βέβαιη ότι, οι άμεσα ενδιαφερόμενοι θα το διαπιστώσουν όταν έρθει η ώρα να πάνε στο συμβολαιογράφο...

Μέχρι τότε, "όπως καθείς στρώνει, τοιουτοτρόπως κοιμάται....".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε μεταφορά από το 4178 στον 4495 ,ίσχυαν τα εξής:4178 τιμή ζώνης 750 και κυρια κατοικία , τριτεκνη οικογένεια 

4495: τιμή ζώνης 800 ευρώ και άλλη κατοικία , ποιες τιμές θα λάβω υπόψη?

Link to comment
Share on other sites

Αφού πλέον η δήλωση έχει υπαχθεί στο Ν.4495, οφείλει να προσαρμοστεί σε όλα τα δεδομένα αυτού.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

Αρχικά θα ζητήσω συγγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί η ερώτηση που θα κάνω.

Έχω περίπτωση δήλωσης Ν4014 άλλου μηχανικού που συνταξιοδοτήθηκε και έγινε και συμβόλαιο βάσει αυτής της δήλωσης.
Ο Ν4014 ως γνωστόν βγήκε αντισυνταγματικός οπότε πρέπει να μεταφερθεί στον Ν4495.
Ο πελάτης επιθυμεί την πώληση του ακινήτου.
Εγώ παρέλαβα μέσω ΤΕΕ την δήλωση του Ν4014 και ήταν οριστική αλλά με κανένα αρχείο ανεβασμένο.
Εγώ τι κάνω τώρα? Την μεταφέρω στον Ν4495 και την ανοίγω για να την επεξεργαστώ με τα στοιχεία του νέου ιδιοκτήτη (μετά το συμβόλαιο) και να αναρτήσω και τα απαραίτητα έγγραφα; Ή υπάρχει άλλη διαδικασία;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Καλό Σαββατοκύριακο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Μου έτυχε και εμένα ακριβώς η ίδια περίπτωση.

Δοκίμασα αρχικά να τη μεταφέρω στον 4178, γιατί το 2013 ίσχυε πως δηλώσεις που μεταφέρονται απο τον 4014, και δεν αλλαζουν οι επιφάνειες, δεν αλλάζουν τα πρόστιμα. Τα δικαιολογητικά 4014 και 4178 είναι τα ίδια. Το σύστημα την μετέφερε όμως δεν επέτρεπε υποβολή της δήλωσης, οπότε την ξαναμετέφερα στον 4495.

Το αρνητικό είναι πως τα πρόστιμα υπολογίζονται με τις προσαυξήσεις του φετινού έτους υπαγωγής και η δήλωση θα πρέπει να εναρμονιστεί με τις προδιαγραφές του 4495 (ΜΣΕ κτλ)

Οπότε είναι σχεδόν το ίδιο σαν να άνοιγες μια νέα δήλωση με συμψηφισμό προστίμων (αν εξαιρέσεις την πληρωμή παράβολου)

Θα έπρεπε το ΤΕΕ να είχε προβλέψει τέτοιες περιπτώσεις και να επιτρέπει κατ' εξαίρεση την μεταφορά στον 4178 που είναι παρόμοιας φιλοσοφίας νόμος. Ή έστω για 4495 θα έπρεπε να λαμβάνεται ημερομηνία υπαγωγης 2017 για τα πρόστιμα (αφού το παράβολο ουσιαστικά πληρώθηκε προ Σεπ 21) και να εξαιρούνται απο ΜΣΕ κατοικίες που έχουν υπαχθεί στον 4014 ή 4178.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπάρχει προθεσμία μέχρι 31/12/2022 να αναρτηθούν όλα τα απαιτούμενα-εκ του νόμου -δικαιολογητικά στο Π.Σ αυθαιρέτων του ΤΕΕ. οπότε, έμμεσα σε αναγκάζει ο νόμος να κλείσεις τις ανοιχτές υποθέσεις στα πλαίσια του ν. 4178/13.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, συνάδελφοι.

Σε ακίνητο με το οποίο είχε γίνει υπαγωγή στον Ν.4014 (δήλωση μόνο για διαμερισμάτωση) και αγοραπωλησία, πήγε συνάδελφος το 2017 και έδωσε βεβαίωση μηχανικού για νέα αγοραπωλησία. 

Σύμφωνα με όσα θυμάμαι, το 2017 θα έπρεπε ο συνάδελφος να κάνει μεταφορά της δήλωσης στον Ν.4178, να πληρώσει το παράβολο των 15€ και στη συνέχεια να δώσει βεβαίωση μηχανικού. Κάνω κάπου λάθος;

Σήμερα πρέπει να γίνει ξανά αγοραπωλησία του ακινήτου και με κάλεσαν για έκδοση ΗΤΚ.

Εγώ καταλαβαίνω πως πρέπει να κάνω μεταφορά της δήλωσης από 4014 (με συναίνεση του παλιού συναδέλφου) -> 4178 (παραβολο) -> 4495 (παραβολο) και μετά να προχωρήσω σε έκδοση ΗΤΚ.

Επηρεάζει κάπου εμένα η βεβαίωση μηχανικού του 2017;

Επίσης, λοιπές παραβάσεις κατηγορίας 3 (διαστάσεις κουφωμάτων), μπορώ να δηλώσω σήμερα στον 4495 ή επηρεάζει κάπου την δήλωση 4014 του παλιού συναδέλφου;

 

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε μου, εγώ θα διαφωνήσω με εσένα, καθώς ο 4014 είχε κυρηχτεί αντισυνταγματικός νομίζω όμως ότι αφορούσε κάποιες δηλώσεις. Εμένα άλλοι ιδιοκτήτες δέχτηκαν να μεταφερθούν τότε οι δηλώσεις τους στον 4178 και οχι όλοι. Δεν θυμάμαι αν έκανε κανένας συμβόλαιο μεταγενέστερα με μεταβίβαση ακινήτου και δήλωση ρύθμισης με τον Ν.4014. Νομίζω πάντως αν τα αυθαίρετα του ακινήτου έχουν ρυθμιστεί με τον Ν.4014 και σου ζητείται σήμερα να δώσεις βεβαίωση, εξετάζεις το ακίνητο, εντοπίζεις τα αυθαίρετα και ελέγχεις με την τακτοποίηση που έγινε με τον Ν.4014 ότι έχουν ρυθμιστεί. Αν έχουν, χωρίς να κρίνω τώρα τυχόν παραβάσεις κατηγορίας 3 αν θέλει κάποια ρύθμιση κάτι σήμερα συμπληρωματικά. Πιστεύω ότι ο Συνάδελφος το 2017 με τον Ν.4178 ή με τον Ν.4495/17 με όποιον και αν έδωσε την βεβαίωση μπορεί να μην έκανε λάθος εφόσον τα αυθαίρετα είχαν ρυθμιστεί σύμφωνα με τα άρθρα του Ν.4014.

υγ: Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος, οπότε αν κάνω ας με διορθώσει και εμένα ένας Συνάδελφος

Edited by Arche
διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.