Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις - διευκρινίσεις στα ερωτήματά μου, καλή συνέχεια !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Θέλω να κάνω τακτοποίηση σε οριζόντια ιδιοκτησία "Α1" που βρίσκεται σε διώροφη οικοδομή (ισόγειο και α' όροφο). Βρίσκεται σε οριοθέτημο οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων. Γενικά οι όποιες αυθαιρεσίες (διαμερισμάτωση, αυθαίρετη επέκταση με Υ.Δ.) είναι προ του 75 και εκ κατασκευής. Η μόνη αυθαιρεσία που έγινε μεταγενέστερα και χρειάζομαι τη βοήθεια σας είναι η εξής: 

Στο ισόγειο (που αποτελεί και ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία) έχει γίνει αυθαίρετη επέκταση του χώρου με Υ.Δ. & Υ.Κ. σε όλο το μήκος της πλευράς με πλάτος περίπου 2,5 μ. Απο πάνω στον Α ορόφο που είναι και το διαμέρισμα που θέλω να τακτοποιήσω υπάρχει πρόβολος μήκους 1,20 μ. και εν συνεχεία έγινε αυθαίρετη επέκταση πλάτους 2,5 μ. της βεράντας ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΣΤΑΤΙΚΆ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΒΟΛΟ καθώς και έχει αρμό ανάμεσα τους, ουσιαστικά όλη η αυθαίρετη επέκταση της βεράντας "κάθεται" πάνω στην αυθαίρετη επέκταση του ισογείου. 

Το ερώτημα μου είναι το εξής: 

1) Στην τακτοποίηση για το διαμέρισμα συμπεριλαμβάνω και την αυθαίρετη επέκταση της βεράντας? Η βεράντα δεν αποτελεί αποκλειστική χρήση του διαμερίσματος. Απλά στο πίνακα οριζοντίου λέει "αναλογία  επιφάνειας βεραντών/ διαμέρισμα" στην λογική δηλαδή των κοινόχρηστων. 

Αποψη μου είναι ότι δεν πρέπει να συμπεριληφθεί στην τακτοποίηση του διαμερίσματος. Εφόσον γίνει τακτοποίηση για όλη την οικοδομή τότε ναι. 

2) Αν πρέπει να μπει, επειδή δεν είναι στατικά συνδεδεμένη η επέκταση με τον πρόβολο αλλά "πατάει πάνω" στην αυθαίρετη επέκταση του ισογείου θεωρώ ότι δεν πρέπει να γίνει στατική επάρκεια. Αλλά δεν βρίσκω με ποια παράγραφο μπορώ να το αιτιολογήσω ούτε με βάσει το άρθρο 99 ούτε με βάσει το ΦΕΚ 1643Β.

Επισυνάπτω κάτοψη για να γίνουν πιο κατανοητά. 

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για την έκταση του κειμένου. 

SXEDIA TAKTOPOIHSHS Model (1).pdf

Link to comment
Share on other sites

εαν ο Picasso έβλεπε τον constructor κυβισμό που ακολουθούσε ο Ελληνας ιδιοκτήτης όταν παλιότερα κατασκευάζε την κατοικία του θα τον ζήλευε

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Giallou said:

Θέλω να κάνω τακτοποίηση σε οριζόντια ιδιοκτησία "Α1" που βρίσκεται σε διώροφη οικοδομή (ισόγειο και α' όροφο)

2 hours ago, Giallou said:

Στο ισόγειο (που αποτελεί και ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία)

Τελικα πόσες οριζόντιες έχεις, μία ή δύο; Έχει υπόψη σου ότι για κατ.1 θες 1 δήλωση ανά ιδιοκτησία οπότε αν πρόκειται για 2 ΟΙ θα κάνεις 2 δηλώσεις.

Με τον όρο βεράντα προφανώς εννοείς εξώστη, η αυθαίρετη επέκταση υπολογίζεται με αναλυτικό. Η αντίστοιχη επιφάνεια στο ισόγειο θα πάει ως ΥΔ + ΥΚ και έλεγχεις άμα μπαίνει σε κανά προκήπιο μέσα.

Είσαι σίγουρος ότι υπάρχει κενό μεταξύ εξώστη 1ου/ ισογείου;

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, akis73 said:

Τελικα πόσες οριζόντιες έχεις, μία ή δύο; Έχει υπόψη σου ότι για κατ.1 θες 1 δήλωση ανά ιδιοκτησία οπότε αν πρόκειται για 2 ΟΙ θα κάνεις 2 δηλώσεις.

Με τον όρο βεράντα προφανώς εννοείς εξώστη, η αυθαίρετη επέκταση υπολογίζεται με αναλυτικό. Η αντίστοιχη επιφάνεια στο ισόγειο θα πάει ως ΥΔ + ΥΚ και έλεγχεις άμα μπαίνει σε κανά προκήπιο μέσα.

Είσαι σίγουρος ότι υπάρχει κενό μεταξύ εξώστη 1ου/ ισογείου;

THN A1 θέλω να τακατοποιήσω. Δες και το σχέδιο που έχω ανεβάσει για να σε βοηθήσει. Το ερώτημα ειναι αν στην τακτοποίηση του Α1  πρέπει να συμπεριλάβω και την επέκταση του εξώστη (που ουσιαστικά "κάθεται" στο αυθαίρετο του ισογείου) ή δεν ασχολούμαι με αυτό επειδή δεν είναι αποκλειστική χρήση? Αυτή είναι η απορία μου...

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ απλό θέμα σύμφωνα με τις προδιαγραφές παίρνεις τα σχέδια της άδειας, πάρε και της οριζοντίου να τα δεις και αυτά, δες ποιά είναι η ιδιοκτησία που σου ζητήσανε να τακτοποιήσεις και μετά μπορείς εσύ να τακουτοπηήσις αυτή. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Arche said:

είναι πολύ απλό θέμα σύμφωνα με τις προδιαγραφές παίρνεις τα σχέδια της άδειας, πάρε και της οριζοντίου να τα δεις και αυτά, δες ποιά είναι η ιδιοκτησία που σου ζητήσανε να τακτοποιήσεις και μετά μπορείς εσύ να τακουτοπηήσις αυτή. 

Ναι αυτό το ξέρω άλλη είναι η ερώτηση μου.  Αν θες διάβασε προσεκτικά την ερώτηση μου και δες και το σχέδιο που έχω επισυνάψει. Σε ευχαριστώ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Giallou said:

Ναι αυτό το ξέρω άλλη είναι η ερώτηση μου.  Αν θες διάβασε προσεκτικά την ερώτηση μου και δες και το σχέδιο που έχω επισυνάψει. Σε ευχαριστώ. 

Την αυθαίρετη επέκταση του ισογείου δεν θα την δηλώσεις; Στον όροφο αυτή η επέκταση αν είναι η οροφή του ισογείου, δεν βλέπω λόγο να δηλωθεί ξανά. Το ότι είναι στατικά ανεξάρτητο δεν το καταλαβαίνω και πολύ, από την μία μιλάς για "επέκταση προβόλου" από την άλλη το περιγράφεις ως στατικά ανεξάρτητο;

 

Link to comment
Share on other sites

@Giallou Αυτό που ονομάζεις αυθαίρετη επέκταση βεράντας είναι τμήμα της οροφής της αυθαίρετης επέκτασης του ισογείου;
Από το σχέδιό σου προκύπτει ότι έτσι είναι.
Οπότε δεν υπάρχει κάποια αυθαιρεσία για την οριζόντια ιδιοκτησία που σε ενδιαφέρει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, akis73 said:

Την αυθαίρετη επέκταση του ισογείου δεν θα την δηλώσεις; Στον όροφο αυτή η επέκταση αν είναι η οροφή του ισογείου, δεν βλέπω λόγο να δηλωθεί ξανά. Το ότι είναι στατικά ανεξάρτητο δεν το καταλαβαίνω και πολύ, από την μία μιλάς για "επέκταση προβόλου" από την άλλη το περιγράφεις ως στατικά ανεξάρτητο;

 

Καλημέρα και ευχαριστώ αρχικά για τη βοήθεια. Όχι το διαμέρισμα Α1 θέλω να τακτοποιήσω το ισόγειο είναι άλλη οριζόντια ιδιοκτησία. Στον  Α όροφο όπως φαίνεται και από το σχέδιο βασει της οικοδομικής άδειας είχε έναν πρόβολο. όταν έγινε η αυθαίρετη επέκταση του ισογείου (άλλη οριζόντιος ιδιοκτησία) τότε στο δώμα της αυθαιρετης επέκτασης του ισογείου έπεσε ελαφρομπετόν και ουσιαστικά έγινε επέκταση της βεράντας του α ορόφου. Ενδιάμεσα όμως μεταξύ του προβόλου βάσει αδείας και του ελαφρομπετόν υπάρχει αρμός και ουσιαστικά όλη η επέκταση της βεράντας (φαίνεται με γραμμοσκιασμένο κόκκινο χρώμα στο σχέδιο που επισυνάπτω) στηρίζεται/κάθεται στο δώμα του ισογείου. ΤΟ ερώτημα μου είναι...Εγώ πάω να κάνω τακτοποίηση το διαμέρισμα Α1 του α ορόφου στην τακτοποίηση συμπεριλαμβάνω και την αυθαίρετη επέκταση της βεράντας ή αυτή ανήκει στα κοινόχρηστα και άρα την αφήνω απ έξω? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.