Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

23 hours ago, Giallou said:

Γενικά οι όποιες αυθαιρεσίες (διαμερισμάτωση, αυθαίρετη επέκταση με Υ.Δ.) είναι προ του 75 και εκ κατασκευής

19 minutes ago, tettris said:

Νομίζω έγραψε ότι η επέκταση έγινε μεταγενέστερα από το 1975. Πάντως γιατί το λες ότι επειδή είναι παράβαση αναλυτικού δεν θέλει τεκμηρίωση στατικής επάρκειας;

Δες το από πανω...εγώ αυτό διάβασα και είπα για προ του '75 αναφορικά με την επέκταση. Στην συγκεκριμένη περίπτωση η ΛΠ αφορά την επέκταση του '75...οπότε δεν θέλει ΜΣΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

23 hours ago, Giallou said:

Γενικά οι όποιες αυθαιρεσίες (διαμερισμάτωση, αυθαίρετη επέκταση με Υ.Δ.) είναι προ του 75 και εκ κατασκευής. Η μόνη αυθαιρεσία που έγινε μεταγενέστερα και χρειάζομαι τη βοήθεια σας είναι η εξής: 

Στο ισόγειο (που αποτελεί και ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία) έχει γίνει αυθαίρετη επέκταση του χώρου με Υ.Δ. & Υ.Κ. σε όλο το μήκος της πλευράς με πλάτος περίπου 2,5 μ. 

Το καταλαβαίνω αλλιώς το παραπάνω προσωπικά. Αλλά δεν έχει σημασία, γενικότερα ρωτούσα για το πώς αντιμετωπίζεται από στατική άποψη μια τέτοια περίπτωση ανεξαρτητα την χρονολογία.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, tettris said:

Το καταλαβαίνω αλλιώς το παραπάνω προσωπικά. Αλλά δεν έχει σημασία, γενικότερα ρωτούσα για το πώς αντιμετωπίζεται από στατική άποψη μια τέτοια περίπτωση ανεξαρτητα την χρονολογία.

Για τις ΛΠ συμφωνώ μαζί σου ότι υπάρχουν περιπτώσεις που χρειάζεται τ.ε.σ.ε. ή ακόμα και μσε, η ένστασή σου σε τι αφορά; Νομίζω όμως ότι για το συγκεκριμένο είναι ξεκάθαρο ότι δεν θέλει ούτε κάν τ.ε.σ.ε αφού είναι < '75.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Παρεξήγηση: καμία ένσταση! Απλά με αφορμή την ιδιαίτερη περίπτωση του συναδέλφου, ρώτησα συμπληρωματικά πώς πρέπει να αντιμετωπιστεί για τα στατικά. Είτε για να προλάβω τον συνάδελφο σε περίπτωση που η συγκεκριμένη αυθαιρεσία είναι μετά το 1983 είτε για να μου λυθεί η απορία σε περίπτωση που εδώ δεν απαιτείται λόγω χρονολογίας.

"Ιδιαίτερη" ως προς τα στατικά θεωρώ την περίπτωση, γιατί ενώ ο φορέας της είναι τμήμα άλλης οριζόντιας που δεν μας ενδιαφέρει, οι κατασκευές άνωθεν (ελαφρομπετον) καταλήγουμε ότι τακτοποιείται με την υπαγωγή της οριζόντιας του 1ου. Επίσης ακόμα και να υπήρχε άδεια, το 10% αύξησης των φορτίων που θα έδινε γενικά απαλλαγή, δεν ξέρω αν εδώ μπορεί να εφαρμοστεί εφόσον πρόκειται για ανεξάρτητο (απ'όσο κατάλαβα) αυθαίρετο στατικό φορέα, η επέκταση δηλ του ισογείου.

Άρα καταληγοντας η απορία που μου δημιουργήθηκε ήταν: Εφόσον έπρεπε να ελεγχθεί για ΜΣΕ ή ΤΕΣΕ, θα έπρεπε ουσιαστικά να γίνει για όλο το κτίριο ή θα μπορούσε κάπως να απαλλαχθεί, επειδή η αυθαίρετη κατασκευή ανήκει ουσιαστικά σε άλλη ιδιοκτησία;

Link to comment
Share on other sites

Θα την κάνει ο "από κάτω" όταν με το καλό αποφασίσει να ρυθμίσει την αυθαιρεσία του... 

 

Υ.Γ. Κανόνας για τους αυθαιρετονόμους είναι να μην ασχολούμαστε με "ντόμινο αυθαιρεσίες" και τις συνέπειες αυτών!

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

σε ένα τέτοιο σκεπτικό σαν αυτό που περιεγραψε τώρα τελευταία ο Ιάσονας πήγα να σταθώ λέγοντας πως η αυθαίρετη επέκτση βεράντας όπως περιγράφτηκε κανονικά αρχικά και όπως φάνηκε με τα σχέδια που επισυνάφτηκαν και την δήλωση μου ότι "δείτε τα σχέδια της άδειας, δείτε και τα σχέδια της οριζοντίου και τα παραλειπόμενα που δεν είπα την πρώτη φορά, ήταν ότι "αφού η επέκτση εξώστη δεν είναι μέσα στα σχέδια της οριζοντίου και στην ιδιοκτησία όπως την περιγράφει η άδεια, μην ασχολείσαι με αυτήν".  Βέβαια επαναφέρατε το θέμα και σωστά ειπώθηκε "πως συνδέεται πάνω στον όροφο η ιδιοκτησία "μας" και η αυθαίρετη επέκταση εξώστη γιατί αν υπάρχουν αυθαίρετες ή άλλες κατασκευές που συνδέουν την "ιδιοκτησία με εξώστη πρώτου ορόφου" με την επέκταση εξώστη πάνω (  λόγο δημιουργίας χώρου κάτω από τον εξώστη και επέκταση του χώρου αυτού προς τον ακάλυπτο), θα ήθελα να δείτε ακόμα δύο πράγματα:
1)Το πως συνδέεται πχ με κάγκελο ο νόμιμος εξώστης πάνω με τον αυθαίρετο. Γιατί αν συνδέονται με κάγκελα πχ έχουμα και μια αυθαίρετη επέκταση εξώστη πάνω.
και 2) δεν μου φαίνεται ότι όσον αφορά το πάνω η "αυθαίρετη επέκταση εξώστη" πάνω είναι στατικά ανεξάρτητη. Καθώς, κάτω ο αυθαίρετος χώρος φαίνεται και κάτω από τον νόμιμο εξώστη και πέρα από αυτόν στην "πρασιά",  άρα συνδέονται όλα μαζί και δένουν σαν ένα κτίριο.
με τις ελλειπείς μου γνώσεις
Συγχωρέστε με αν σφάλλω  

Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑΣ Άρα με άλλα λόγια, αν πχ η αυθαίρετη κατασκευή του φ.ο. της επέκτασης (που ανήκει στην οριζόντια του ισογείου) σε περίπτωση που είχε ελεγχθεί θα ήταν στατικά ανεπαρκής και επιπλέον ο ιδιοκτήτης του 1ου ορόφου (της οριζόντιας που υπάγουμε) έχει φορτώσει την οροφή της με ψησταριές, ντεπόζιτα, περισσεύματα δομικών υλικών, κιγκλιδώματα, εξισωτικές στρώσεις, πλακίδια και ο,τιδήποτε άλλο βαρύ αντικείμενο τέλος πάντων, και για κάποιον λόγο αυτή η κατασκευή καταρρεύσει, δεν ευθύνεται ο μηχανικός της δήλωσης της οριζόντιας του α' ορόφου, σωστά; 

Τουλάχιστον δεν ευθύνεται σαν παράλειψη στο πλαίσιο της τακτοποίησης. Όπως έχουμε ξαναπεί, αν φυσικά η κατασκευή είναι εμφανώς ετοιμόρροπη, καλά θα ήταν να ενημερωθούν οι ιδιοκτήτες στο πλαίσιο της γενικότερης ευθύνης από την αυτοψία.

@Arche τα σημεία που θέτεις έχουν ήδη διευκρινιστεί: Ανεξάρτητη στατικά επέκταση, εδρασμένη στο έδαφος με αρμό ανάμεσα σε αυτή και το κτίριο και υπάρχει συνέχεια από τα κάγκελα περιμετρικά της επέκτασης της οροφής από τον ιδιοκτήτη του α' ορόφου, που την χρησιμοποιεί σαν βεράντα.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Ο διαχειριστής μηχανικός ευθύνεται για τις δικές του υποχρεώσεις απέναντι σε ένα έργο που έχει αναλάβει! Για τα υπόλοιπα ευθύνονται τα ξυπνοπούλια οι ιδιοκτήτες....

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας ρυθμίζει τις δικές του αυθαιρεσίες! Ο "από κάτω" έχει αυθαίρετη προέκταση της ΟΙ κι αυτή οφείλει να ρυθμίσει.... Ο "από πάνω" εκμεταλλεύτηκε την αυθαιρεσία του "από κάτω", έκανε και τις δικές του μικροαυθαιρεσίες (έβαλε πλακάκια, μετακίνησε τα κιγκλιδώματα κ.λπ.) κι αυτές οφείλει να ρυθμίσει. Δηλαδή, και να ρυθμίσει μόνο ο "από κάτω", οι extra αυθαιρεσίες του "από πάνω" παραμένουν.....

 

Υ.Γ. Όλο αυτό το "από κάτω" και το "από πάνω" θυμίζει ότι, όταν έχουμε το γνωστό μπέρδεway δεν αρκεί η ικανοποίηση μόνο του "από κάτω" αλλά πρέπει κι ο "από πάνω" να το ευχαριστηθεί (να ρυθμίσει δηλαδή κι αυτός τα δικά του θέλω κ.λπ.).... Συγγνώμη, αλλά δεν κρατιόμουν....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.