Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε οριζόντιες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

11 ώρες πριν, Ψυχίατρος said:

@Giallou Αυτό που ονομάζεις αυθαίρετη επέκταση βεράντας είναι τμήμα της οροφής της αυθαίρετης επέκτασης του ισογείου;
Από το σχέδιό σου προκύπτει ότι έτσι είναι.
Οπότε δεν υπάρχει κάποια αυθαιρεσία για την οριζόντια ιδιοκτησία που σε ενδιαφέρει.

Ακριβώς έτσι! 

Η αυθαίρετη επέκταση της βεράντας ουσιαστικά "κάθεται" πάνω στο δώμα της αυθαίρετης επέκτασης του ισογείου. Αποψη μου ειναι ότι αφού εγώ θέλω να κάνω τακτοποίηση για το Α1 και επειδή στην οριζόντιο δεν αναφαίρεται ως αποκλειστική χρήση η βεράντα ΔΕΝ πρέπει να την συμπεριλάβω στην τακτοποίηση για το Α1. Αν γίνει κάποια στιγμή τακτοποίηση για την πολυκατοικία ή για το Ι1 τότε θα μπει εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

11 ώρες πριν, Ψυχίατρος said:

@Giallou Αυτό που ονομάζεις αυθαίρετη επέκταση βεράντας είναι τμήμα της οροφής της αυθαίρετης επέκτασης του ισογείου;
Από το σχέδιό σου προκύπτει ότι έτσι είναι.
Οπότε δεν υπάρχει κάποια αυθαιρεσία για την οριζόντια ιδιοκτησία που σε ενδιαφέρει.

Συμπληρωματικά με την προηγούμενη απάντηση μου. Απλά στην οροφή της αυθαίρετης επέκτασης ισογείου ουσιαστικά έπεσε ελαφρομπετόν και η βεράντα του α ορόφου έχει γίνει επέκταση. 

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης της ΟΙ που σε ενδιαφέρει πως ακριβώς έχει εκμεταλλευτεί αυτή την αύξηση του εμβαδού του εξώστη του; Π.χ. μετακίνησε τα κιγκλιδώματα περιμετρικά κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ο ιδιοκτήτης της ΟΙ που σε ενδιαφέρει πως ακριβώς έχει εκμεταλλευτεί αυτή την αύξηση του εμβαδού του εξώστη του; Π.χ. μετακίνησε τα κιγκλιδώματα περιμετρικά κ.λπ.

Καλημέρα.

ναι έχουν μετακινηθεί τα κιγκλιδώματα σε όλο το μήκος της βεράντας που έχει δίπλα και άλλη οριζόντια ιδιοκτησία. Απλά όλο αυτό όπως φαίνεται και στο σχέδιο που έχω επισυνάψει ενωνεται με το κοινόχρηστο κλι μακοστάσιο και ουσιαστικά όλοι έχουν πρόσβαση στην συγκεκριμένη βεράντα

Link to comment
Share on other sites

Τότε χρεώνεις μια λοιπή παράβαση με αναλυτικό και ξεμπερδεύεις. Σε αυτή βάζεις και οτιδήποτε άλλο (π.χ. πλακάκια κ.λπ). Δεν ασχολείσαι με την επέκταση! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Τότε χρεώνεις μια λοιπή παράβαση με αναλυτικό και ξεμπερδεύεις. Σε αυτή βάζεις και οτιδήποτε άλλο (π.χ. πλακάκια κ.λπ). Δεν ασχολείσαι με την επέκταση! 

Άρα πάω με αναλυτικό ουσιαστικά για τις επιστρώσεις της επέκτασης, κιγκλιδώματα κτλ και την επέκταση την αγνοώ γιατί είναι του ισογείου...αν κατάλαβα σωστά 

Link to comment
Share on other sites

Να αναρωτηθώ: Δεδομένου λοιπόν ότι τακτοποιεί την "επέκταση", ως προς τη στατική επάρκεια τί θα συμβουλεύατε ότι πρέπει να δηλώσει; (εκτός αν είναι προ '83)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tettris said:

Να αναρωτηθώ: Δεδομένου λοιπόν ότι τακτοποιεί την "επέκταση", ως προς τη στατική επάρκεια τί θα συμβουλεύατε ότι πρέπει να δηλώσει; (εκτός αν είναι προ '83)

Είπε στο 1ο ποστ ότι η αυθαίρετη επέκταση ειναι πρό του '75, για το από πάνω εφόσον αντιμετωπιστεί σαν 1 ΛΠ δεν θέλει τιποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έγραψε ότι η επέκταση έγινε μεταγενέστερα από το 1975. Πάντως γιατί το λες ότι επειδή είναι παράβαση αναλυτικού δεν θέλει τεκμηρίωση στατικής επάρκειας; Επειδή δεν απαιτείται στα δικαιολογητικά όταν η δήλωση αφορά μόνο σε αναλυτικού παραβάσεις; Αν είχαμε μόνο αυθαίρετη στέγη (παράβαση αναλυτικού) δεν θα απαιτούνταν τεκμηρίωση στατικής επάρκειας;

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.