Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

Είχε τεθεί το ερώτημα πριν λίγες μερες αλλά δεν βλέπω απάντηση και θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Πρόκειται να βγάλω μια ΕΕΜΚΛ για τοποθέτηση θερμοπροσοψης σε τριώροφη πολυκατοικία . Η μονη αυθαιρεσία που βρήκα είναι ένα παράθυρο στο διαμέρισμα του Β ορόφου που δεν έχει κατασκευαστεί και ότι όλη η οικοδομή έχει τοποθετηθεί  σε χαμηλότερη σταθμη από αυτή που φαίνεται στην ΟΑ. Υπάρχει μια τακτοποίηση 4178 του υπογείου που αποτελεί παρακολούθημα του Ισογείου (απο Β.Χ. σε Κ.Χ). Θεωρείτε ότι η θεμελείωση σε άλλη στάθμη αφού αφορά και κοιν/στους χώρους (κλιμακ/σιο, μηχαν/σιο κλπ)πρέπει να τακτοποιηθεί με δήλωση κοιν/στων στο οποία μπορει κανείς να αναφέρει και αλλαγές στα ανοίγματα? Σημ: στη συσταση Ο.Ι. αναφέρονται σα κοινόχρηστα οι προσόψεις και ο σκελετος.

Η' να ανοίξω τη δήλωση του υπογείου - ισογείου να αναφέρω ότι το Ισόγειο είναι σε άλλη στάθμη και να εντάξω με συνεναιση και τους ιδιοκτήτες Α κ Β και να κάνω και μια δήλωση για το παράθυρο του Β ορόφου? 

Ευχαριστώ πολύ  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 13/5/2020 at 8:39 ΠΜ, Clemenza said:

Καλημέρα, 

Δεν είμαι σίγουρος ότι είμαι στο σωστό νήμα, αλλά η ερώτησή μου είναι η εξης:

 

Αποθήκη υπογείου (με χιλιοστά) που δεν υπήρχε στην άδεια, αλλά απεικονίζεται κανονικά στην ΣΥΣΤΑΣΗ.

Το περίγραμμα όμως του υπογείου της οικοδομής (αυτό που απεικονίζεται στην κάτοψη σύστασης) είναι εντελώς διαφορετικό σε σχέση με το περίγραμμα οικοδομής κάτοψης υπογείου αδείας.

Πως το αντιμετωπίζουμε στην νομιμοποίηση?

 

έχω αντίστοιχη περίπτωση, αποθήκη διαμερίσματος στο υπόγειο, είναι ανεξάρτητη ο.ι. με χιλιοστά. Απεικονίζεται σωστά στην σύσταση, σε σχέση με την άδεια όμως είναι τελείως αυθαίρετη, καθώς είναι εκτός περιγράμματος κάλυψης της οικοδομής. Το αντιμετωπίζουμε ως ΥΔ και ΥΚ και συγκρίνουμε με βάση τα χιλιοστά, άρα κατηγορία 5?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα σε όλους

Έχω την εξής περίπτωση υπογείου

ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ.pdf

Στη σύσταση προβλέπονταν 2 αποθήκες - λεβ/σιο και χώρος στάθμευσης 

Στην οικ άδεια αποθήκη και Χ/Σ

και σήμερα  υπάρχει αποθήκη -Χ/Σ και λεβ/σιο

Το ερώτημά μου είναι αν πέραν της διαμερισμάτωσης (ενοποίηση των 2 αποθηκών της Σ.Ο.Ι σε μία)  πρέπει να υπολογισθεί και Υ.Δ για τα κόκκινα περίπου 15τ.μ

το οποίο το παίρνω ως δεδομένο, αλλά ξέρω ότι δεν χάνω και τίποτα να πάρω και τη γνώμη σας! 

Link to comment
Share on other sites

στην ΟΑ προβλεπονταν αποθηκη ....τμ. + ΘΣΑ [μια ή δυο;] ....τμ.

οχι λεβητοστασιο..Καλα ειχαν μελετη θερμανσης αλλα δεν ειχαν προβλεψη για λεβητοστασιο;;;;:eek:

στην συσταση που εχει μεταγραφει....δημιουργουνται αποθηκη  ...τμ. λεβητοστασιo.....τμ και ΘΣΑ...μια ή δυο...εμβαδου...τμ.

Αρα, με βαση την συσταση θα πας σε ΔΔ.

Κλασσικη ερωτηση που θα κανεις στον συμβ/φο:

Πού βρηκε την κατοψη που επισυναψε στην συσταση και αν ηλεγξε οτι εφερε "σφραγιδες"...

-πότε εγιναν αυτα;

Κατα τα λοιπα μαλλον σε βλεπω να πηγαινεις σε ΔΔ λογω αλλαγης των περιγραμματων των χωρων του υπογειου στην αδεια  σε σχεση με  την συσταση

Το πώς ειναι σημερα, δεν το καταλαβα..., αλλά, αν ειχες στην αδεια 2 ΘΣΑ και στην συσταση μία, αλλα σημερα εχεις δυο, εχεις απλα εναν αυθαιρετο διαχωρισμο που  μάλλον, θα τον χρεωθεις

   Εν τελει, φοβαμαι πως,  ό,τι και να κανεις, παλι θα βγει στο μελλον ο στραβοστομης να λεει.."οχι ετσι...αλλα  γιουβετσι..."

εκ συμβολαιογραφου αρξασθε...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, kan62 said:

Καλημέρα Βασίλη. Το "δεδομένο" πως το παίρνεις ; Κοινόχρηστα δεν είναι όλα εκεί πίσω ;

Θόδωρε στην Σ.Ο.Ι δεν είναι όλα κοινόχρηστα. Μόνο το λεβ/σιο είναι

Βάσει όμως του ορισμού της Δ.Δ 

. Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, υπάγεται στις διατάξεις του παρόντος.

και επειδή στην Ο.Α δεν φαίνονται 2 ανεξάρτητες ιδιοκτησίες αλλά μία (η αποθήκη) μάλλον συμφωνώ μαζί σου ότι δεν πρέπει να χρεώσω Δ.Δ (την οποία σίγουρα θα είχα αν κατά την Ο,Α είχα 2 αποθήκες που θα άλλαζαν έκτοτε τα εμβαδά τους απ' αυτά της Ο.Α)

Δεν ξέρω όμως αν την Δ.Δ πρέπει να την χρεώσω λόγω του μεγαλώματος της αποθήκης και της απομείωσης του εμβαδού του Χ/Σ από την μετατόπιση του διαχωριστικού τοίχου λίγο δεξιότερα της αρχικής θέσης βάσει Ο.Α 

image.png.9868db873ead97e3d13e52b43ba3b082.png

image.png.f1226637743723c7a68cc7590e68024f.png

Δημήτρη

Η κατασκευή είναι του 1995 και στη μελέτη προβλέπονταν θέρμανση με αέριο η οποία μετατράπηκε  σε πετρέλαιο εξού και στη σύσταση του έτους 2006 προβλέπεται λεβητοστάσιο -2  αποθήκες (του ιδίου ιδιοκτήτη) και Χ/Σ 

image.png.681b1349e55d9aadd8770f977df0a007.png

Οι Θ/Σ παραμένουν όπως προβλέπονταν στην Ο.Α (με μια μικρή μετατόπιση των πίσω 2 Θ/Σ) 

Να τις χρεώσω και αυτές λόγω μικρομετατόπισης??

Επίσης στο όροφο

image.png.e883aa10d102a8a00253a9db0d20936c.png

θα χρεώσω το κλείσιμο (του κοιν/στου φωταγωγού με συναίνεση του όμορου) αλλά δεν θα χρεώσω και Δ.Δ. Έτσι δεν είναι??

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Θόδωρε

Έχω Δ.Δ γιατί έκλεισε στο υπόγειο ο κοιν/στος διάδρομος- που ενώ δεν αναγράφεται στην Ο.Α -οδηγούσε στον πίσω ακάλυπτο -βάσει ενός άρθρου του ΓΟΚ 85 που δεν ενθυμούμε αυτή τη στιγμή.

image.png.39fa29849ebc698154377dc2767e0b93.png

Επομένως αρχικά απαιτείται συναίνεση και για τον όροφο και για το υπόγειο λόγω κατάληψης κοινοχρήστου χώρου (στο  υπόγειο λόγω κατάληψης του κοιν/στου διαδρόμου και στον όροφο λόγω κατάληψης του κοιν/στου φωταγωγού)

η οποία τελικά, κατά την εγκ 2/2019, δεν απαιτείται λόγω της κατά το άρθρο 98  από εξ αρχής της κατασκευής -1995- κατάληψης τους

εγκ 2/2019

Η διαμερισμάτωση ορόφου κατά την παρ. 8 εφαρμόζεται υποχρεωτικά όταν υπάρχει
διαφοροποίηση του περιγράμματος αυτοτελών ιδιοκτησιών από τα εγκεκριμένα σχέδια της
οικοδομικής άδειας.

Η διαμερσμάτωση ορόφου μπορεί να γίνει από οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο ιδιοκτήτη
χωρίς απαίτηση συναίνεσης. Στην περίπτωση που η διαμερισμάτωση αφορά και
κοινόχρηστους χώρους του κτιρίου, απαιτείται συναίνεση κατά το άρθρο 98

Από την άλλη είναι τρελό να χρεώσω και Δ.Δ και Υ/Δ για το εμβαδό των κοιν/των υπογείου και ορόφου! (σύνολο περίπου 5+5τ.μ)

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ισχυει:

Στην την περίπτωση που η διαμερισμάτωση αφορά και
κοινόχρηστους χώρους του κτιρίου, απαιτείται συναίνεση κατά το άρθρο 98
 

Η εγκυκλιος ειναι λαθος ....δεν υπαρχει ΔΔ επι επεκτασης στα κοινοχρηστα, αλλα οι λυσεις που δινει το αρθρο 98, με τακτοποιηση και μονομερη τροποποιηση της συστασης.

  • Έκλεισα τον  διάδρομο και μεγάλωσα 2 τετραγωνικά  το διαμέρισμα. Μπορώ να το νομιμοποιήσω;

Ναι. Αυτό όμως, είναι  υπέρβαση δόμησης και τακτοποιείται με άλλες προϋποθέσεις. Όχι όμως ως διαμερισμάτωση. Το κλιμακοστάσιο, οι διάδρομοι και ο ακάλυπτος χώρος  είναι κοινόχρηστα και  άρα δεν νοείται διαμερισμάτωση.

 

μπακλατζη οχι διαμερισματωση μεταξυ ΟΙ και κοινοχρηστων

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημήτρη

Εν ολίγοις μου λες να μην πάω κατά νόμο ή εγκύκλιο νόμου, αλλά  κατά Μπακλατζή!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.