Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

καλημερα συναδελφοι

2 ερωτησεις

1)ανεξαρτητη στατικα προσθηκη κυριου χωρου  9τμ , χρειαζεται ΜΣΕ?.αν οχι ,τι γινεται στην περιπτωση ,που προκειμενου να γινει συμβολαιο και πριν την εκδοση της διευκρινησης για τα <25τμ  (ΙΑΝ18) εγραψα στο συστημα και στη βεβαιωση οτι ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ κ εγινε συμβολαιο

2)ΥΔ=12τμ συνολικα,στους οροφους κατοικιας.Στο υπογειο ειχε γινει υπαγωγη με 4178 για ΑΧ βοηθ.χωρου 70τμ σε κατοικια,απο συναδελφο που συνταξιοδοτηθηκε 

Θελω να κανω υπαγωγη για την ΥΔ ,για εκδοση βεβαιωσης.Θα απαιτηθει ΜΣΕ λαμβανοντας υποψιν συνολικα και την ΑΧ στο υπογειο, που εγινε με τον 4178?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 2
Προϋποθέσεις για μη απαίτηση
μελέτης στατικής επάρκειας
Δεν απαιτείται υποβολή μελέτης στατικής επάρκει-
ας αλλά τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού στις εξής
περιπτώσεις:

η) στατικά ανεξάρτητοι βοηθητικοί χώροι (δηλ οχι ΚΧ κατοικιας??)κατηγορίας
σπουδαιότητας Σ2 και εμβαδού κάτοψης μέχρι 25m2
έκαστος,

ι) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρη-
μένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε
επιφάνεια από 25 τ.μ.,

για ποιο λογο αναφερεται η περιπτωση η) εφοσον πιο κατω το ι) συμπεριλαμβανει και την η) ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nikosantonakas said:

.................για ποιο λογο αναφερεται η περιπτωση η) εφοσον πιο κατω το ι) συμπεριλαμβανει και την η) ?

Γιατί υπάρχει και η περίπτωση αα) του άρθρου 1.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, nikosantonakas said:

1)ανεξαρτητη στατικα προσθηκη κυριου χωρου  9τμ , χρειαζεται ΜΣΕ?.αν οχι ,τι γινεται στην περιπτωση ,που προκειμενου να γινει συμβολαιο και πριν την εκδοση της διευκρινησης για τα <25τμ  (ΙΑΝ18) εγραψα στο συστημα και στη βεβαιωση οτι ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ κ εγινε συμβολαιο

Δεν υπάρχει πρόβλημα, καλώς το έγραψες και έγινε το συμβόλαιο. Εγώ στα αντίστοιχα δικά μου θα τα γυρίσω σε αρχική υποβολή για να αλλάξω την τεχνική έκθεση ως προς την απαίτηση ΜΣΕ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω γνώμες για την εξής περίπτωση που έχω:

Σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο,  είναι κατασκευασμένη μια δεξαμενή νερού, από οπλισμένο σκυρόδεμα, διαστάσεων 11,00*9,00=99,00 τμ (η οποία είναι από την μια πλευρά της μέχρι το μισό του ύψους της μέσα στο έδαφος και από την άλλη πλευρά της είναι σχεδόν ισόγεια). Και ακριβώς από πάνω είναι κατασκευασμένη αποθήκη εμβαδού 6,00*4,05= 24,30 τμ, με φέρων οργανισμό οπλισμένου σκυροδέματος και οπτοπλινθοδομή .

1. Στην περίπτωση αυτή μπορώ να θεωρήσω ότι είμαι σε στατικά ανεξάρτητο βοηθητικο χώρο κατηγορίας
σπουδαιότητας Σ2 και εμβαδού κάτοψης μέχρι 25m2, για την αποθήκη? Ή πρέπει να κάνω στατική μελέτη και για τις δυο κατασκευές?

2. Για την δεξαμενή νερού ακόμη και αν δεν είχα την αποθήκη (δεδομένου ότι είμαι κατηγορία 3 θα χρειαστεί μελέτη στατικής επάρκειας ή όχι ?

 

Ευχαριστώ

 

υγ. δεν υπάρχει άδεια για καμία κατασκευή

Edited by gab pet
Link to comment
Share on other sites

On 18/6/2018 at 9:58 ΠΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Nα πούμε όλοι μαζί στους "αγαπητούς" συμβολαιογράφους "...να πάνε να πνιγούν"!!!! Οι μαγκιές τους στο δικό τους ..."βιλαέτι" και μόνο για την παρεούλα τους!!! Δεν είναι η δουλειά τους να νομοθετούν!!! Να γνωρίζετε αγαπητοί φίλοι ότι, "υπάρχουν πολλοί συμβολαιογράφοι" και μπορείτε να επιλέξετε τον "λογικότερο" από αυτούς για να συνεργάζεστε!!!! Μπορείτε και μόνοι σας και με τη συνεργασία αυτού του "λογικότερου" να πετύχετε καλύτερες τιμές και διαδικασίες για τους πελάτες σας. Βάλτε λοιπόν στην ομάδα των συνεργατών σας (αν δεν έχετε μέχρι τώρα) έναν συμβολαιογράφο της επιλογής σας κι όταν ο πελάτης σας έχει τον δικό του, τότε κάντε του μια καλύτερη τιμή και συμβάλετε κι εσείς στην καθιέρωση της γνωστής λαϊκής ρήσης "....υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια"!!!

 

....ειναι ασφαλες να ζητατε απο τους μηχανικους στην τεχνικη εκθεση να αναφερουν για το κτισμα, αν απαιτειται ή οχι στατικη μελετη επαρκειας.

Ας μην το περασουμε ετσι αυτο....σιγουρα θα το βρουμε μπροστα μας.

Τί κανουμε στην περιπτωση που θα μας ζητησουν τετοιο αναφορα στην τεχνικη εκθεση;

Link to comment
Share on other sites

Η απαίτηση αυτή υπάρχει στο νόμο.  Δεν αποφευγεται.  Τα υπόλοιπα μόνο…. 

 

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, gab pet said:

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω γνώμες για την εξής περίπτωση που έχω:

Σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο,  είναι κατασκευασμένη μια δεξαμενή νερού, από οπλισμένο σκυρόδεμα, διαστάσεων 11,00*9,00=99,00 τμ (η οποία είναι από την μια πλευρά της μέχρι το μισό του ύψους της μέσα στο έδαφος και από την άλλη πλευρά της είναι σχεδόν ισόγεια). Και ακριβώς από πάνω είναι κατασκευασμένη αποθήκη εμβαδού 6,00*4,05= 24,30 τμ, με φέρων οργανισμό οπλισμένου σκυροδέματος και οπτοπλινθοδομή .

1. Στην περίπτωση αυτή μπορώ να θεωρήσω ότι είμαι σε στατικά ανεξάρτητο βοηθητικο χώρο κατηγορίας
σπουδαιότητας Σ2 και εμβαδού κάτοψης μέχρι 25m2, για την αποθήκη? Ή πρέπει να κάνω στατική μελέτη και για τις δυο κατασκευές?

2. Για την δεξαμενή νερού ακόμη και αν δεν είχα την αποθήκη (δεδομένου ότι είμαι κατηγορία 3 θα χρειαστεί μελέτη στατικής επάρκειας ή όχι ?

 

Ευχαριστώ

 

υγ. δεν υπάρχει άδεια για καμία κατασκευή

Οι αποθήκες είναι κατηγορία Σ1 και απαλλάσσονται  από ΜΣΕ επίσης τα αυθαίρετα κατηγορία 1,2,3 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, nikosantonakas said:

για ποιο λογο αναφερεται η περιπτωση η) εφοσον πιο κατω το ι) συμπεριλαμβανει και την η) ?

 

6 ώρες πριν, gamvro said:

Γιατί υπάρχει και η περίπτωση αα) του άρθρου 1.

 Μελέτη στατικής επάρκειας απαιτείται για κάθε κατα-
σκευή που ανήκει σε μία από τις κατωτέρω περιπτώσεις,
  αα) κάθε στατικά ανεξάρτητη κατασκευή που είναι εξ’
ολοκλήρου αυθαίρετη

Δεν απαιτείται υποβολή μελέτης στατικής επάρκει-
ας

ι) οταν (λειπει το οταν??? )το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρη-
μένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε
επιφάνεια από 25 τ.μ., ( στατκα η ΟΧΙ εξαρτημενο) δεν το διαχωριζει,οποτε τι νοημα εχει η περιπτωση  η)  και ποιοι ειναι οι Β.Χ. κατηγοριας Σ2 ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι για Ανοικτ. Ημιυπαίθριους χώρους προβλέπεται ΜΣΕ;  Γνωρίζει κανείς αν αυτοί οι χώροι προστίθενται στα 25 τ.μ. που ως εκεί δεν απαιτείται ΜΣΕ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.