Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Το κεντρικό ισόγειο κτίσμα έχει χρήση υποσταθμου ανύψωσης και τα τρία αυθαίρετα κτίσμα συμμετέχουν στην εγκατάσταση πυροπροστασίας αυτού. 

Link to comment
Share on other sites

Κατ  αρχήν για πιο προσεγγιστική κατηγοριοποίηση (Σ2 ή Σ3 ή Σ4) δες την Υ.Α ΦΕΚ270Β/2010.

Έπειτα κοίτα την περίπτωση άρθρο 1 &γγ της ΥΑ  ΦΕΚΒ1643/2018.

Παντως η λογικη ειναι η σημαντικοτητα του κτισματος (η χρηση σε συνδυασμο με την ζωτικης σημασιας υπαρξη ) .Αυτο θα εξετασεις εκτος αν σε καλυπτει το πρωτο ΦΕΚ.

Εγω θα τα εβαζα Σ3 .

 

Link to comment
Share on other sites

Στο ΦΕΚ 270/Β/2010 στον επισυναπτόμενο πίνακα δεν αναφέρει συγκεκριμένα κατασκευές για την εγκατάσταση του εξοπλισμού πυροπροστασίας. Οι κατασκευές έγιναν αποκληστικά για την προστασία του εξοπλισμού από την φυσική φθορά λόγω καιρικών συνθηκών. Οπώς προανέφερα στο ένα στεγάζονται οι σωληνώσεις και υπογείως αυτού η δεξαμενή και στα άλλα δύο (τα οποία είναι με ανοιχτές τις τρείς πλευρές τους) υπάρχουν υλικά πυρόσβεσης όπως άμμο, τσεκούρια κ.λ.π. Αν συνδυάσω την χρήση τους με την ζωτική σημασία αυτών, προκύπτει ότι σε ένα ενδεχόμενο σεισμό ο οποίος θα επιρρεάσει τα αυθαίρετα κτισματα (Σ2) αλλά όχι το κεντρικό κτίσμα (Σ3) δεν θα επιρρεάσει την ζωτικής σημασίας λειτουργία του σταθμού.  

Link to comment
Share on other sites

@cfegg Έχω αναφέρει στα προηγούμενα μηνύματα ότι βάσει του νόμου και της απόφασης ΦΕΚ 1643/Β/2018 για την εφαρμογή της Μ.Σ.Ε στις υπαγωγές αυθαιρέτων, είναι σαφές ότι τα αυθαίρετα μικρά κτίσματα  με επιφάνεια έκαστο, μικρότερο των 25 τμ, τα οποία όπως είχες αναφέρει παραπάνω έχουν Β.Χ απαλλάσσονται από την υποχρέωση υποβολής Μ.Σ.Ε. Μιλάμε πάντοτε για την υπαγωγή αυθαιρέτων και την υποχρέωση ή μη, υποβολής Μ.Σ.Ε. Επομένως, έχοντας τρία ανεξάρτητα μικρά κτίσματα, βοηθητικής χρήσης, η γνώμη μου είναι ότι μπορείς πολύ άνετα να τα θεωρήσεις σπουδαιότητας κατά ΝΕΑΚ (αυτό λέει ο νόμος και η απόφαση) Σ2 και έτσι να υποβάλεις μόνο Τ.Ε.Σ.Ε και όχι Μ.Σ.Ε.(*)

(*) ΆΡΘΡΟ 5 παρ. η) στατικά ανεξάρτητοι βοηθητικοί χώροι κατηγορίας σπουδαιότητας Σ2 και εμβαδού κάτοψης μέχρι 25m 2  έκαστος,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2023 at 10:54 ΠΜ, Pavlos33 said:

όχι κανένας περιορισμός ως προς την μεγάλη διάσταση-παράλληλη στην όψη (ας το πούμε μήκος για ευκολία). Ο περιορισμός ουσιαστικά σχετίζεται με την στατική του λειτουργία (μήκος προβόλου).

@Pavlos33 καλησπέρα και πάλι! Όσων αφορά στο πλάτος του εξώστη και τη ΜΣΕ αν έχω αυθαίρετη επαύξηση >25%, αλλά το συνολικό πλάτος του εξώστη είναι 1,60μ < 2,00 μ., νομίζετε πως χρειάζεται ή όχι στατική επάρκεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

για τοιχίο αντιστήριξης που βρίσκεται στον ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου, δεν βρίσκεται σε επαφή με κάποιο κτίσμα και τακτοποιείται με αναλυτικό, πάει με τεχνική έκθεση στατικού ελέγχου;

Αν ναι πως το αιτιολογώ;  (δεν μου ταιριάζει σε κάποια από τις εξαιρέσεις που υπάρχουν στην νομοθεσία)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στο 1.αα της ΥΑ το βλέπω να πάει. Το 100.5 του νόμου δεν εξαιρεί τις λοιπές παραβάσεις από τον στατικό έλεγχο και σε όλα τα υπόλοιπα σημεία μόνο για Σ1 κ κατ 1, 2, 3 έχουμε αναφορά.

Άρθρο 1 Απαίτηση μελέτης στατικής επάρκειας

Μελέτη στατικής επάρκειας απαιτείται για κάθε κατασκευή που ανήκει σε μία από τις κατωτέρω περιπτώσεις, εκτός των περιπτώσεων των κατηγοριών 1, 2 και 3 του άρθρου 96 και κτιρίων σπουδαιότητας Σ1 σύμφωνα με τον Ελληνικό Αντισεισμικό Κανονισμό (ΕΑΚ) :

αα) κάθε στατικά ανεξάρτητη κατασκευή που είναι εξ’ ολοκλήρου αυθαίρετη,...

Θα μπορούσες με λίγο φαντασία να πεις ότι εξισώνεται με κατ 3 ή -ανάλογα με το τι αντιστηρίζει- ότι είναι Σ1. Πιο λογικό μου φαίνεται το 2ο. Αν κρατάει σπίτι ή δρόμο όμως...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση συνάδελφοι (κάτι μου διαφεύγει) .

Σύμφωνα με την Υπουργική Απόφαση ΦΕΚΒ 1643/11-5-2018 άρθρο 4 

1) Όταν διαπιστωθεί στατική ανεπάρκεια ο ιδιοκτήτης υποχρεούται μέσα σε 3 χρόνια να προβεί σε μελέτη επεμβάσεων και να υλοποιήσει τις απαραίτητες εργασίες.

2) Μέχρι την υλοποίηση αυτών των εργασιών (δηλαδή σε 3 χρόνια) το αυθαίρετο δεν μισθώνεται και δεν λαμβάνει άδεια λειτουργίας .

Το ερώτημα μου είναι .

Αν ο ιδιοκτήτης δεν προβεί στην μελέτη στατικής επάρκειας και τις απαιτούμενες εργασίες  στα 3 χρόνια ή και ποτέ τότε μετά από τα 3 χρόνια η τακτοποίησή του ακυρώνεται;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.