Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Μάλλον καταλλήγω να κάνω τον υπολογισμό γιατί στο τέλος αυτό θα είναι ο πιο σύντομος δρόμος(αν αναλογιστώ πόσες ώρες παίρνει μερικές φορές η αναζήτηση σε φόρουμ, Ε/Α, στο διαδίκτυο εν γένει ή ακόμα και  στο μαντείο των Δελφών κλπ.....) 

Σε κάθε περίπτωση και ελλέιψη της στατικής μελέτης αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι ένα πρόχειρο και γενικό υπολογισμό, αφού σε κάθε περίπτωση η αύξηση των φορτίων δεν είναι ούτε κατά διάνοια κοντά στο 20%. Μιλάω για την Ο.Ι ,πόσω μάλλον για ολόκληρο το κτίριο....

 

 

Edited by miha
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, miha said:

Μάλλον καταλλήγω να κάνω τον υπολογισμό γιατί στο τέλος αυτό θα είναι ο πιο σύντομος δρόμος

Μισή ώρα το πολύ, αν κ με Σ1 να το πας, δύσκολα θα βρεις άνθρωπο που θα ζητήσει μσε σε πολυκατοικία για τα στέγαστρα

1 hour ago, miha said:

ή ακόμα και  στο μαντείο των Δελφών κλπ.....

Συνήθως εκεί καταλήγουμε :D

Link to comment
Share on other sites

1)"ι) το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτίριο είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25 τ.μ.,"  η ερώτηση μου είναι αν το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών κατ4 στην ιδιοκτησία είναι πχ 40τμ ,αλλά σε κάθε ένα ανεξάρτητο κτίριο εντός της ιδιοκτησίας  είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25 τ.μ. απαιτείται Μ.Σ.Ε.?  2)Τριόροφη κατοικία με εμβαδό ορόφου 51τμ δηλ σύνολο 153τμ,κατασκευάστηκε μεγαλύτερη κατά πλάτος και μήκος με τελικό εμβαδόν 60τμ /οροφο δηλ σύνολο 180τμ κατ4,μπορώ να εξετάσω απαλλαγή απο Μ.Σ.Ε. σύμφωνα με την  ια)   κατακόρυφα φορτία<20% για κατηγορία σπουδαιότητας Σ2  Στην ιδιοκτησία υπάρχει κ άλλο κτιριο που έχω αύξηση κατακορύφων φορτίων <20%

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθεί η γνώμη μου -ούτε καν συμβουλή δεν θα την ελεγες:

i) Κανείς δεν ξέρει να σου πει τί εννοεί ο νόμος. Η λογική (μου) λέει ότι κανονικά θα έπρεπε να πηγαίνει ανά ανεξάρτητο κτίσμα. Θα έλεγα δες την πραγματική κατάσταση και κρίνε αν το μοναδικό πρόβλημα είναι πως εννοεί τα 25τμ η εν λόγω διάταξη.

ii) Φαντάζομαι εννοείς ότι το 20% της συνολικής επιφάνειας στα 153 τμ είναι 30κατι τμ. Αφού έχεις αύξηση 27τμ άρα και η επιβάρυνση των κατακόρυφων είναι <20%. Θα το δεχόμουν σαν έλεγχο, αλλά προτιμότερο να έκανες αναλυτικό υπολογισμό των στοιχείων/φορτίων. Εξάλλου μπορεί να βγει ακόμη μικρότερη επιβάρυνση, αν πχ έχουν μεγαλώσει μόνο τα φατνώματα.

Edited by tettris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, χρειάζομαι τα φώτα σας σαν νέος μηχανικός. Εχω λοιπόν οικία με οικοδομική άδεια του 2007 που προέβλεπε την ανέγερση 5 διώροφων κατοικιών με υπόγειο. Στο οικόπεδο υπάρχει σύσταση και εγώ έχω αναλάβει την ένταξη μιας εκ των 5 στις διατάξεις του Ν4495/17.  

Μιά απο τις αυθαιρεσίες που έχω εντοπίσει ειναι η η εξης:

1) Επέκταση Εξώστη προς την κάθετη πλευρά στο Ισόγειο, (σε εκείνο το σημείο προβλεπόταν κλιμακοστάσιο το οποίο κατέληγε σε βεράντα, όπου βρισκόταν και η κεντρική είσοδος. Ενώ στον 1ο όροφο προβλεπόταν μεγαλύτερος εξώστης.

 

Σύμφωνα με το άρθρο 99 πάρ. η, ββ, δδδ): όσο αφορά την εξαίρεση υποβολής μελέτης στατικής επάρκειας: πρόβολοι με προσαύξηση μέχρι τριάντα τοις εκατό (30%) του εμβαδού τους και μέχρι είκοσι πέντε τοις εκατό (25%) του πλάτους τους.

Στη δικιά μου περίπτωση η βεράντα του Ισογείου όπου προβλεπόταν να γίνει η σκάλα και επι εδάφους και να γίνει η κύρια πρόσβαση, έχει μετατραπεί σε μπαλκόνι. Το ποσοστό υπέρβαση του είναι 40% με επιπλέον εμβαδόν 3,60 τ.μ. Θα μπορούσα κάπως να αποφύγω την ΜΣΕ, εφόσον η διάσταση του μπαλκονιού έχει αλλάξει μόνο προς την κάθετη πλευρά (μήκος);

 

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Ισόγειο.PNG

όροφος.PNG

Υπόγειο.PNG

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά δεν είναι επικίνδυνο, ίσα ίσα αγκυρώντεται καλύτερα η πλάκα της κατοικίας και το δοκάρι είναι υπολογισμένο για το αυξημένο φορτίο αν κρίνουμε απο τον πάνω όροφο.

Το μόνο παραθυράκι που βλέπω σε παράγραφο που αναφέρεται καθαρά σε εξώστες, είναι αν πάς με το άρθρο 2 της απόφασης ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ /19409/1507 (ΦΕΚ 1643Β’/11-5-18) και ισχυρισθείς ότι η αυθαίρετη επαυξήση της προεξοχής του εξώστη δεν ξεπερνά το 25%, με ότι ασάφεια επιφέρει ως προς την ερμηνεία.

Τώρα αν το γενικέψεις μπορείς να καταφύγεις και σε άλλες περιπτώσεις της ίδιας Υ.Α, πχ στο σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών ανα ιδιοκτησία <25τμ ή στο ότι δεν επιφέρει αύξηση των κατακόρυφων φορτίων άνω του 20% για κατηγορία σπουδαιότητας Σ2.

Προσωπικά θεωρώ πως μία ΜΣΕ για τη συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα είχε να προσφέρει τίποτα το ουσιαστικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,σε αυθαίρετες κατασκευές που τα τμ ειναι > 25 τμ, επειδή ο ιδιοκτήτης δεν έχει την οικονομική ευχέρεια να κάνει τώρα τον έλεγχο στατικής επάρκειας, ισχύει οτι μπορώ να γράψω τεχνική εκθεση στην οποία θα αναφέρω οτι απαιτείται έλεγχος στατικής επάρκειας και οτι αυτός σύμφωνα με τον νόμο θα πρέπει αν γίνει εντός 5 ετών?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελες να περιγράψεις ποιές ακριβώς παραβάσεις έχεις που αθροίζουν σε επιφάνεια > 25 τμ; Και το λέω γιατί μπορείς να χρησιμοποιήσεις και συνδυασμό εξαιρέσεων από την ΜΣΕ προκειμένουν η προκύπτουσα επιφάνεια προς έλεγχο να είναι <25 τμ.

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, traveler22 said:

.. έλεγχο στατικής επάρκειας, ισχύει .....

....θα πρέπει αν γίνει εντός 5 ετών?

...

Ισχύει

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, θα ήθελες να περιγράψεις ποιές ακριβώς παραβάσεις έχεις που αθροίζουν σε επιφάνεια > 25 τμ; Και το λέω γιατί μπορείς να χρησιμοποιήσεις και συνδυασμό εξαιρέσεων από την ΜΣΕ προκειμένουν η προκύπτουσα επιφάνεια προς έλεγχο να είναι <25 τμ.

Καλημέρα, Βεβαίως!

Σε χώρο ξυλουργείου με ΟΑ του '82, έχει γίνει αυθαίρετη επέκταση συνολικού εμβαδού 38,57τμ. Και σε πέτρινο κτίσμα με ΟΑ του '60 το οποίο ήταν βοηθητ. χώρος και έγινε ΚΧ, υπάρχει και εκει αυθαίρετη προσθήκη χώρου κύριας χρήσης με Ε=30,77 τμ.

Το ξυλουργείο με το πέτρινο και τις αυθαιρεσίες εφάπτονται, είναι όμως λειτουργικά ανεξάρτητη χώροι. Ολες οι αυθαιρεσίες έχουν γίνει με τσιμεντόλιθους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.