Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

On 25/8/2020 at 4:50 ΜΜ, maryts27 said:

Να σας ρωτήσω κ εγώ επί τούτου.. σε βιομηχανία, όπου υπάρχουν τρία κτίρια  με Ο. Α., υπάρχουν κλειστοί αυθαίρετοι χώροι και ανοιχτοί μη θερμαινόμενοι στεγασμένοι χώροι (συμπεριλαμβανομένων υποστέγων), χωρίς να υπερβαίνεται ο επιτρεπόμενος ΣΔ. Τα τελευταία  μετράνε μόνο στην κάλυψη. Από το Τεε Θεσσαλονίκης μου είπαν ότι υπόστεγα σε βιομηχανία πάνε με το άρθρο 100,παρ.10 κ όχι με αναλυτικό. Ειδικά ό,τι έχει χρήση απο κάτω κ εφόσον εχουμε χρήση βιομηχανίας. Έχει μια λογική κ κλείνω προς τα εκεί, αλλά ειλικρινά δεν είμαι σίγουρη για την ερμηνεία του άρθρου. Το πρόστιμο φυσικά κ είναι μεγάλο. Υπάρχουν πολλές κατασκευές!Θέλω όμως να είμαι σωστή κ καλυμμένη. Το άρθρο 100 παρ. 10 μιλάει για υπέρβαση κάλυψης σε βιομηχανικα κτίρια, όπως είναι ΑΜΘΣΧ με άνοιγμα >35% της περιμέτρου του, δλδ μετρανε μόνο σε κάλυψη, ή τελικά κάνει λόγο για τα κλειστά με ΥΔ κ ΥΚ κ όχι για τα ανοιχτά, τα οποία πάνε με αναλυτικό, βάση κ μιας ερωταπαντησης του τεε Πελοποννήσου που διάβασα κ με μπέρδεψε, την οποία την έχετε συζήτηση κ εδώ απ ό,τι είδα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Πως το αντιμετώπισες τελικά, με αναλυτικό ή ΥΚ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

9 ώρες πριν, dimos00 said:

Πως το αντιμετώπισες τελικά, με αναλυτικό ή ΥΚ;

Τα κλειστά ΥΔ, ΥΚ και τα ανοιχτά (υπόστεγα) με ΥΚ (αρ. 100,παρ.10). Βασικά η κα. Μητρακάκη (ΤΕΕ Θεσσαλονίκης) μέσα σε όλα μου είχε πει και το εξής ό,τι θα εβαζες με αναλυτικό σε μια κατοικία (σχετικά με τέτοιους χώρους) , για τη βιομηχανία θα το πας με αυτό το άρθρο.. Ακολούθησα αυτό κ ελπίζω να είναι κ σωστό.

Edited by maryts27
Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2020 at 8:24 ΜΜ, maryts27 said:

Τα κλειστά ΥΔ, ΥΚ και τα ανοιχτά (υπόστεγα) με ΥΚ (αρ. 100,παρ.10). Βασικά η κα. Μητρακάκη (ΤΕΕ Θεσσαλονίκης) μέσα σε όλα μου είχε πει και το εξής ό,τι θα εβαζες με αναλυτικό σε μια κατοικία (σχετικά με τέτοιους χώρους) , για τη βιομηχανία θα το πας με αυτό το άρθρο.. Ακολούθησα αυτό κ ελπίζω να είναι κ σωστό.

Συμφωνω, μαζύ σου Mary.

ομως συμπεριέλαβες την ΥΚ λόγω υποστέγων στον έλεγχο για κατηγορία;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimos00 said:

Συμφωνω, μαζύ σου Mary.

ομως συμπεριέλαβες την ΥΚ λόγω υποστέγων στον έλεγχο για κατηγορία;

Στον ελεγχο της κατηγορίας υπολογίζω τα κλειστά, για τα οποία κάνει λόγο κ η εγκύκλιος. Τα ανοιχτά απο Τεε Αθήνα μου ειπαν να τα θεωρήσω κατηγορία 4δδ. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω το εξής θέμα. 

Διώροφη οικία η οποία κατασκευάστηκε με διατάξεις οικισμού σε περιοχή όπου υπήρχε προτεινόμενο σχέδιο πόλης. Στο τοπογραφικό της Ο.Α. το κτίριο ειναι εκτός της προτεινόμενης Ο.Γ. και όλα κομπλέ και νόμιμα. 

Σε αυτοψία για αυθαιρεσία επέκτασης εξώστη και κατασκευής αποθήκης υπό αυτού διαπίστωσα την λάθος θέση του κτιρίου. Ένα μέρος της οικοδομής ( ο εξώστης και η αποθήκη ειναι εξ ολοκλήρου μέσα σε αυτό το κομμάτι ) πέφτει εντός της πρασιάς.

Προχωρώντας στη ρύθμιση, όσον αφορά τις νέες αυθαιρεσίες θα προσθέσω συντελεστή υπέρβασης στη πρασιά. Για την αλλαγή θέσης θα υπολογίσω με αναλυτικό και ότι προκύπτει από πλάγιες. Για τα τ.μ. της κατοικίας που δεν αποτελούν υπέρβαση δόμησης αλλά πλέον λόγω της αλλαγής θέσης πέφτουν εντός της πρασιάς πως το κάνω όμως ? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα έχω ένα διάγραμμα άδειας '81 που

δεν αναλύονται ούτε κύριοι χώροι, ούτε βοηθητικοί, εξώστες κλπ.

Απλά από ότι βλέπω υπολογίζονται όλα μαζί σαν επιτρεπόμενη δόμηση ανά όροφο.

Πχ στη κάτοψη ισογείου, τα συνολικά μ² του γκαράζ+κατάστημα+αποθήκη+κοινόχρηστοι χώροι=128.44μ²

που επιτρέπονται συνολικά.

 

Πως θα κάνω συγκρίσεις με την τωρινή κατάσταση;

Θα βασιστώ σε μια σούμα όλων των χώρων που αποτύπωσα ανά όροφο και

με βάση τα αντίστοιχα του διαγράμματος θα τα βάλω ως ΥΚΧ;

Διαφορετικά πρέπει να αναλύσω τις υπερβάσεις βάσει χρήσεως χώρου;

Δηλ να δω τι υπερβάσεις έχω στους βοηθητικούς, κοινόχρηστους και

κύριους χώρους ξεχωριστα;

 

Ευχαριστώ όποιον ασχοληθεί για τυχόν απάντηση.

 

διαγραμμα.jpg

3d-mapper.com - Create your own 3d map online - 3d-mapper.com - Create custom 3D maps online.url_Page_5.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2020 at 11:55 ΜΜ, skifx said:

Θα βασιστώ σε μια σούμα όλων των χώρων που αποτύπωσα ανά όροφο και

με βάση τα αντίστοιχα του διαγράμματος θα τα βάλω ως ΥΚΧ;

Όχι.

On 5/12/2020 at 11:55 ΜΜ, skifx said:

Διαφορετικά πρέπει να αναλύσω τις υπερβάσεις βάσει χρήσεως χώρου;

Ναι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2020 at 11:55 ΜΜ, skifx said:

Πως θα κάνω συγκρίσεις με την τωρινή κατάσταση;

έχεις σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτώσεις που έχει εκδοθεί άδεια οικοδομής καθ' επέκταση και καθ' ύψος (1995) πρέπει να αξεταστεί η νομιμότητα του παλιού ισογείου κτίσματος;

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να εκδώσεις βεβαίωση ή να υποβάλεις δήλωση για το ισόγειο, η απάντηση είναι ναι.

Για οριζόντια ιδιοκτησία που δεν περιλαμβάνει το ισόγειο, η απάντηση είναι όχι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.