Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Και με τη δική μου λογική έτσι είναι

Απλά παλαιότερα στο φόρουμ λέγαμε ότι την υπέρβαση ύψους τη χρεώνουμε στα τετραγωνικά της κάλυψης

Εκτός και αν δεν το έχω καταλάβει καλά !

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Σε διώροφο κτίσμα με στεγή βάση Ο.Α. κατάσκευαστηκε σοφίτα εντός της στέγης με ταυτόχρονη αύξηση του ύψους της στέγης σε σχέση με την Ο.Α. όπως και των ορόφων.

Το επιτρέπομενο ύψος της περιοχής είναι 8.50μ. χωρίς να υπολογίζεται η αύξηση  +2.00 βάση Ν.Ο,Κ. όταν κατασκεύαζεται η στέγη.(8.50+2.00) 

Από ότι κατάλαβα διαβάζοντας το νόμο αλλά και τα προηγούμενα σχόλια και ερωτήματα των συναδέλφων , έχουμε Υ.Υ. όταν ξεπερνάμε τα επιτρεπόμενα της περιοχή. Στην αδεία το συνολικό ύψος δεν ξεπέρνα τα 8.50μ. μαζί με την στέγη.

Επειδή έχουμε την δυνατότητα και εκδοσή αδεία νομήμοποιησεις λόγω του εμβαδού του οικόπεδου θέλω να ρωτήσω:

Πρώτον αν ξεπερνάμε το επιτρέπομενο ύψος της περιοχής που νομίζω οχί 

Δεύτερον αν προχωρήσουμε σε τακτοποίηση έχουμε υπέρβαση ύψους.

Επισυνάπτω ένα πρόχειρο κατατοπιστικό σχέδιο

Ευχαριστώ πολύ  

 

ΕΡΩΤΗΣΗ.pdf

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2018 at 2:40 ΜΜ, freecat said:

Σε κτίριο που είναι μια ιδιοκτησία είναι προφανές πότε ξεπερνάει την άδεια και πότε ξεπερνάει τα επιτρεπόμενα της περιοχής.

Σε περίπτωση διαμερίσματος (οριζόντιας ιδιοκτησίας δηλαδή) είναι επίσης προφανές πότε ξεπερνάει το ύψος της άδειας.

Το επιτρεπόμενο της περιοχής πως το ελέγχουμε σε αυτήν την περίπτωση;

Κάποιο σχόλιο γι αυτό συνάδερφοι; Πως εξετάζω αν μια οριζόντια ξεπερνάει το επιτρεπόμενο της περιοχής;

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2018 at 10:31 ΜΜ, subrosaval said:

Συνάδελφοι έχω την εξής απορία .

σε εκτός σχεδίου  χωρίς οικοδομική άδεια , έχουμε ισόγειο 100τμ και σοφίτα υπέρ αυτού 80τμ .

Το ισόγειο έχει ύψους 3 μ και η σοφίτα 3.5 μ

το επιτρεπομενο ύψος είναι 4μ + 1.2μ = 5.2 μ

πρεπει να χρεώσω λοιπόν μια υπέρβαση ύψους

Να τη χρεώσω στα τετραγωνικά της σοφίτας (όπου παίρνει και μειωτικό;) η να τα χρεώσω στα τετραγωνικά του ισογείου ; (όπου δεν παίρνουν μειωτικό). Και αν τη χρεώσω στα τετραγωνικά του ισογείου θα τη χρεώσω σε όλα τα τετραγωνικά ή μόνο σε όσα τετραγωνικά βρίσκεται από πάνω η σοφίτα ;

Χωρίς να εξετάζω αν έχεις τις προυποθέσεις σοφίτας , κάνω την παραδοχή ότι έχεις σοφίτα με την έννοια του ΝΟΚ. Τότε :

Yπάρχουν 2 επιτρεπόμενα ύψη στα εκτός σχεδίου : Aν έχεις ισόγειο -> 4 + 1,2στέγη. Αν έχεις διώροφο ->7,50 + 1,2στεγη.

ΑΡΑ

Eφ'όσον έχεις σοφίτα , το κτίριο θεωρείται  ισόγειο και ελέγχεις με τα 4 μ.


Επειδή το ύψος του ισογείου 4μ ελέγχεται εκει που τελειώνει η οροφή του  και ξεκινά η στεγη (αν υπάρχει) θεωρώ ότι το κτίριο είναι εντός των 4 μ και αυτό που υπερβαίνει το ύψος είναι η στέγη , μέρος της οποίας είναι η σοφίτα ( χώρος μειωτικού συντελεστή) συνεπώς θα χρέωνα την ΥΥ  στην σοφίτα.

Αν από την άλλη τον επίμαχο χώρο τον θεωρήσεις κανονικό όροφο και όχι σοφίτα , τότε έχεις διώροφο , ελέγχεις με τα 7,50 μ και δεν έχεις ΥΥ
 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, freecat said:

Κάποιο σχόλιο γι αυτό συνάδερφοι; Πως εξετάζω αν μια οριζόντια ξεπερνάει το επιτρεπόμενο της περιοχής;

Μετράς από την οροφή της οριζόντιας μέχρι το έδαφος και συγκρίνεις με το τι ισχύει σήμερα στην περιοχή ως προς το ύψος.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, avgoust said:

Χωρίς να εξετάζω αν έχεις τις προυποθέσεις σοφίτας , κάνω την παραδοχή ότι έχεις σοφίτα με την έννοια του ΝΟΚ. Τότε :

Yπάρχουν 2 επιτρεπόμενα ύψη στα εκτός σχεδίου : Aν έχεις ισόγειο -> 4 + 1,2στέγη. Αν έχεις διώροφο ->7,50 + 1,2στεγη.

ΑΡΑ

Eφ'όσον έχεις σοφίτα , το κτίριο θεωρείται  ισόγειο και ελέγχεις με τα 4 μ.


Επειδή το ύψος του ισογείου 4μ ελέγχεται εκει που τελειώνει η οροφή του  και ξεκινά η στεγη (αν υπάρχει) θεωρώ ότι το κτίριο είναι εντός των 4 μ και αυτό που υπερβαίνει το ύψος είναι η στέγη , μέρος της οποίας είναι η σοφίτα ( χώρος μειωτικού συντελεστή) συνεπώς θα χρέωνα την ΥΥ  στην σοφίτα.

Αν από την άλλη τον επίμαχο χώρο τον θεωρήσεις κανονικό όροφο και όχι σοφίτα , τότε έχεις διώροφο , ελέγχεις με τα 7,50 μ και δεν έχεις ΥΥ
 

Ευχαριστώ πολύ . Είμαι στην περίπτωση 1. Δηλαδή η σοφίτα είναι σοφίτα κατά ΝΟΚ αφού δεν έχει δίκη της είσοδο , δεν είναι ξεχωριστή ιδιοκτησία και η διρριχτη στέγη πατάει σε δοκάρια ύψους 45 cm .  Όποτε βάζω την υπέρβαση ύψους στη σοφίτα ! 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, σε διώροφη οικοδομή χωρίς σύσταση οριζοντίων (ισόγειο κατάστημα, α' όροφος διαμέρισμα)εντός σχεδίου πόλεως πλέον αλλά με άδεια του 1978 σε οικισμό προ 23,  έχω αυθαίρετη απόληξη κλιμακοστασίου 9 τμ ύψους 2,10μ.

Επίσης κάθε όροφος είναι 0,15μ πιο ψηλός από το προβλεπόμενο στην άδεια αλλά τελικά η οικοδομή έχει ύψος μικρότερο του 7,50 που έλεγε η άδεια διότι άλλαξε η στάθμη του διαμορφωμένου εδάφους. Όλα αυτά προ 1982, άρα κατηγορία 2.

ερώτησεις:

1) την απόληξη, (που κανονικά δεν μετράει ούτε σε ΣΔ κι επιτρέπεται σαν κατασκευή πάνω από το μεγ. ύψος...) την βάζω σαν ΥΔΚΧ με ΥΥ? και αν ναι, με ποσοστό 2,10/7,50>20%? λίγο υπερβολικό μου φαίνεται...τείνω να το βάλω ή χωρίς ΥΥ ή με ΥΥ<20%, τι λέτε? (τουλάχιστον μέχρι να βγει εγκύκλιος που να την υπολογίζει με 1 λ.π.)

2) οι διαφορές στα ύψη των ορόφων να μετρηθούν ως 1 αναλυτικός?

ευχαριστώ!

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να τακτοποιηθεί αυθαίρετη μονοκατοικία, η οποία βρίσκεται εκτός σχεδίου σε ζώνη όπου οι σημερινοί όροι δόμησης επιτρέπουν για χρήση κατοικίας έναν μόνο όροφο με μέγιστο ύψος τα 4μ. Έχει χτιστεί τριώροφο όπου και οι 2 τελευταίοι όροφοι υπερβαίνουν τα 4μ. Το φεκ που καθορίζει τους όρους δόμησης ισχύει από το 2004 και μετά. Πριν ίσχυε το διάταγμα για τα εκτός σχεδίου του 1985 που ορίζει μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος 7.50+1.20 στέγη. Το αυθαίρετο χτίστηκε πριν το 2004. Και οι τρεις όροφοι έχουν ίδιο περίγραμμα. Πώς βρίσκω το τμήμα της υπέρβασης ύψους και την τιμή που θα πάρει αυτή?

1.Θεωρώ ότι έχω υπέρβαση ύψους για το τμήμα πάνω από 7.50 μέτρα (δηλαδή στον τελευταίο μόνο όροφο) και το ποσοστό της υπέρβασης ύψους το βγάζω συγκρίνοντας με το φεκ που ισχύει σήμερα, δηλαδή έχω υπέρβαση ύψους πάνω από 20% μόνο στον τελευταίο όροφο.

2.Θεωρώ ότι έχω υπέρβαση ύψους για το τμήμα πάνω από 4.00 μέτρα (δηλαδή στους δύο τελευταίους ορόφους) και το ποσοστό της υπέρβασης ύψους το βγάζω συγκρίνοντας με το φεκ που ισχύει σήμερα και χρεώνω με υπέρβαση ύψους και τους δύο τελευταίους ορόφους.

3.Θεωρώ ότι έχω υπέρβαση ύψους για το τμήμα πάνω από 4.00 μέτρα (δηλαδή στους δύο τελευταίους ορόφους) και το ποσοστό της υπέρβασης ύψους το βγάζω συγκρίνοντας με το φεκ που ισχύει σήμερα και χρεώνω με υπέρβαση ύψους μόνο τον τελευταίο όροφο λόγω ίδιου περιγράμματος με τους υποκείμενους ορόφους.

4.Κάτι άλλο

Τι ισχύει κατά τη γνώμη σας?


Link to comment
Share on other sites

Κατά τη συνήθη πρακτική και από τον προηγούμενο νόμο η υπέρβαση ύψους θα χρεωθεί στους δυο τελευταίους ορόφους. Πλέον το ύψος περιοχής είναι τα 4 μ οπότε ότι το ξεπερνάει θα πάει με συντελεστή 1,40 (ΔΗ>20%) και ΥΔ δόμησης φυσικά. Θεωρώ την επιλογή 2 ως την πιο σωστή υπο την έννοια ότι το ποσοστό υπέρβασης ύψους θα είναι το ίδιο και στον πρώτο και στον δεύτερο όροφο όπου και οι δυο όροφοι είναι αυθαίρετοι (όπως και το ισόγειο φυσικά), έχουν υπέρβαση δόμησης και υπέρβαση ύψους.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλο ευχαριστώ για την απάντηση. Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: Η συγκεκριμένη ζοε αφορά ζώνη μέσης προστασίας τοπίων / αρχαιολογικών χώρων κι έχει τον περιορισμό ύψους που ανέφερα για τις κατοικίες. Στη δε ζώνη απολύτου προστασίας τοπίων / αρχαιολογικών χώρων απαγορεύεται τελείως η δόμηση (άρα δεν υπάρχουν και όροι και περιορισμοί δόμησης), εξ ου και δεν μπορούν να δηλωθούν αυθαίρετες κατασκευές που η ανέγερσή τους έγινε μετά το 2003 όπου αυτή ίσχυσε. Αν είχαμε εκεί ένα αυθαίρετο (προ του 2003) πώς θα υπολογίζαμε την υπέρβαση ύψους του? Θα κάναμε την παραδοχή ότι το επιτρεπόμενο ύψος  είναι μηδέν και θα βάζαμε πάνω από 20% του επιτρεπόμενου παντού, ακόμα και σε ένα ισόγειο κτίσμα? Ή θα χρησιμοποιούσαμε το διάταγμα για τα εκτός σχεδίου του 1985 που δίνει μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος 7.50 μέτρα, καθότι εδώ δεν έχουμε ειδικούς όρους και περιορισμούς δόμησης όπως υπάρχει στη ζώνη μέσης προστασίας. Άρα σε αυτή την περίπτωση το πρόστιμο του ίδιου αυθαιρέτου όσον αφορά την ΥΥ θα ήταν πιο ευνοϊκό στη ζώνη απολύτου προστασίας από την ζώνη μέσης προστασίας. Δεν είναι αυτό παράλογο? Μήπως πρέπει να συγκρίνουμε και τα δύο με το διάταγμα του 1985 που ίσχυε όταν κατασκευάστηκε το αυθαίρετο? Δεν υποστηρίζω αυτή την άποψη, απλά θέτω τον προβληματισμό. Το αγροτεμάχιο είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο αν παίζει κάποιον ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.