Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

On 2/12/2021 at 1:51 ΜΜ, zazeng said:

Για το δώμα δεν απαιτείται ΟΑ/ΕΕΜΚ εφόσον έγινε χωρίς ικριώματα, για την όψη θέλει ΕΕΜΚ, άρα είναι πολεοδομική παράβαση κ συγκριμένα η 81.3.ε που μπαίνει στις εξαιρέσεις.

Άρα οι δυνατότητες είναι ή ρύθμιση με αναλυτικό ή να δωθεί βεβαίωση τύπου γ, δλδ με εξαιρέσεις, που να περιγράφει τι δεν έχει ρυθμιστεί και πως εξαιρείται (και στις δυο περιπτώσεις τύπου γ δίνεις, αλλά με διαφορετική τεχνική έκθεση).

Θα κάνω υπαγωγή γιατί 'εχει και άλλες αυθαιρεσίες όπως τμήμα εντός Δ ,την θερμοπρωσοψη  που ειναι θα την υπολογίσω στα μ2 σαν ΥΔ εντός Δ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι,

Έχω αναλάβει τη τακτοποίηση παταριού σε κατάστημα ισογείου. Έπειδή πέρα από το πατάρι έχουν χρησιμοποιήσει 1)γυψοσανίδα ώστε να δημιουργήσουν ανεξάρτητο χώρο στο ισόγειο και 2)σκάλα ως πρόσβαση από και προς το πατάρι, σκέφτηκα πως αυτά τα δύο τουλάχιστον πρέπει να αναφεριούν στη τακτοποίηση και να προστεθούν ως 1 πολεοδομική παράβαση στο ΦΚ του παταριού. Συμφωνείτε?

Αν ναι, ο αναλυτικός προυπολογισμός πως εφαρμόζεται? Έχετε μήπως κάποιες οδηγίες?

Ευχαριστώ εκ των πορτέρων!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Τι εννοείς ανεξάρτητο χώρο; Με δικιά του είσοδο; Αν όχι είναι εσωτερική διαρρύθμιση δεν θεωρείται αυθαιρεσία και θα πρέπει να ενημερωθεί ο φάκελος της άδειας κατά τη σύνταξη της ταυτότητας κτιρίου. Θα πέσει γέλιο με αυτό. Άρθρο 100 παρ 14 για τους φιλομαθείς.

2) Θα πρέπει να δει στο ΝΟΚ αν μετράει η σκάλα στο εμβαδό του παταριού και ανάλογα ή θα την βάλεις με μ² ή με αναλυτικό.

Για τον αναλυτικό ανοίγεις το παράρτημα Β, χωρίζεις την κατασκευή (ή τις κατασκευές) σε εργασίες που θα βρεις εκεί, υπολογίζεις ποσότητες βάση αποτύπωσης και κάθε 15k € χρεώνεις και μια λοιπή παράβαση.
Αν δεν μπορείς να βρεις τις εργασίες που θες, νομίζω πάλι στο 100 το λέει, πας με τιμές εμπορίου. Πυρ κατά βούληση δλδ :D

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, zazeng said:

1) Τι εννοείς ανεξάρτητο χώρο; Με δικιά του είσοδο; Αν όχι είναι εσωτερική διαρρύθμιση δεν θεωρείται αυθαιρεσία και θα πρέπει να ενημερωθεί ο φάκελος της άδειας κατά τη σύνταξη της ταυτότητας κτιρίου. Θα πέσει γέλιο με αυτό. Άρθρο 100 παρ 14 για τους φιλομαθείς.

2) Θα πρέπει να δει στο ΝΟΚ αν μετράει η σκάλα στο εμβαδό του παταριού και ανάλογα ή θα την βάλεις με μ² ή με αναλυτικό.

Για τον αναλυτικό ανοίγεις το παράρτημα Β, χωρίζεις την κατασκευή (ή τις κατασκευές) σε εργασίες που θα βρεις εκεί, υπολογίζεις ποσότητες βάση αποτύπωσης και κάθε 15k € χρεώνεις και μια λοιπή παράβαση.
Αν δεν μπορείς να βρεις τις εργασίες που θες, νομίζω πάλι στο 100 το λέει, πας με τιμές εμπορίου. Πυρ κατά βούληση δλδ :D

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση συνάδελφε.

1)Είναι εσωτ. διαρρύθμιση γιατί η έισοδός του είναι εντός της ίδιας Ο.Ι.

2) Έψαξα το ΝΟΚ αλλά δεν έχω δώσει ακόμη ξεκάθαρη απάντηση..

Έστω ότι η σκάλα του εσωτ. εξώστη πάει με αναλυτικό προυπολογισμό, συμπληρώνω το excel για να δω αν υπερβαίνει τα 15κ. και το αναβάζω στα αρχεία στην αντίστοιχη δήλωση του ΤΕΕ? Αν ναι, να φανταστώ στα λοιπά δικαιολογητικά? Αυτό γίνεται σε κάθε αντίστοιχη περίπτωση? Ή αν κάτι είναι εντελώς προφανές ότι είναι πολύ χαμηλό το κόστος κατασκευής του δεν το ανεβάζω καν?

 

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

Το ανέβασμα του αναλυτικού είναι προαιρετικό, κάνε σε 1η φάση τον έλεγχο ότι είσαι κάτω από τα 15 χιλ που θα είσαι σίγουρα, προσωπικά έχω σταματήσει να ανεβάζω αναλυτικό και όποτε έχω, απλά κάνω χονδροειδώς τις επιμετρήσεις για να δω που βρίσκομαι, συνήθως <15 χιλ εκτός αν ειναι μεγάλο ακίνητο με πολλές ΛΠ. Ή θα βάλεις την σκάλα ως ΛΠ μαζί με τα άλλα, είτε την ενσωματώνεις στα τετ. μέτρα του παταριού.

Edited by akis73
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, akis73 said:

Το ανέβασμα του αναλυτικού είναι προαιρετικό, κάνε σε 1η φάση τον έλεγχο ότι είσαι κάτω από τα 15 χιλ που θα είσαι σίγουρα, εγώ προσωπικά έχω σταματήσει να ανεβάζω αναλυτικό όποτε έχω απλά κάνω χονδροειδώς τις επιμετρήσεις για να δω που βρίσκομα, συνήθως <15 χιλ εκτός αν ειναι μεγάλο ακίνητο με πολλές ΛΠ. Ή θα βάλεις την σκάλα ως ΛΠ μαζί με τα άλλα, είτε την ενσωματώνεις στα τετ. μέτρα του παταριού.

Πολύ ωραία, ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Απότι βλέπω στους ανοιχτούς εσωτερικούς εξώστες τη μετράει στο 70% που δεν μετράει στη δόμηση, στου κλειστούς δεν λέει κάτι (αλλά περιορίζει το ύψος στο 1.80). Συνήθως εγώ τη βάζω κ στα τμ κ στη λοιπή, άλλωστε μιλάμε για μικρό εμβαδό κ συνήθως υπάρχουν κ άλλες λοιπές παραβάσεις (νομίζω πάντα χρειάζεται μια).

Ο αναλυτικός συνήθως είναι πολύ κάτω από 15.000, αν είναι κάτι προφανές πχ 2 παράθυρα, ντρεπομαι που το λέω :D δεν τον κάνω καν. Αν είναι μπόλικα, ή αν έχω αμφιβολία τον κάνω και τον ανεβάζω στο ίδιο πεδίο με την τεχνική έκθεση σαν συμπληρωματικό έγγραφο (και στο φάκελο που παραδίδω τον επισυνάπτω στην έκθεση).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, zazeng said:

Απότι βλέπω στους ανοιχτούς εσωτερικούς εξώστες τη μετράει στο 70% που δεν μετράει στη δόμηση

 

Ευχαριστώ συνάδελφε. Για ανοιχτό εσ. εξώστη πρόκειται.  'Τη μετραει στο 70% που δεν μετράει στη δόμηση...' τι θέλεις να πεις με αυτό? :)

Επίσης, μετράς δλδ την επιφάνεια της σκάλας και τη προσθέτεις στην Υ.Δ. μαζί με το πατάρι? 

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, the_topo said:

70% που δεν μετράει στη δόμηση...' τι θέλεις να πεις με αυτό? :)

Είναι το όριο για να μη μετρήσει το πατάρι στη δόμηση (αν θυμάμαι καλά, είναι στο άρθρο για τη δόμηση)

36 λεπτά πριν, the_topo said:

Επίσης, μετράς δλδ την επιφάνεια της σκάλας και τη προσθέτεις στην Υ.Δ. μαζί με το πατάρι? 

Ε συνήθως είναι κάτω από το πατάρι, οπότε δεν έχει νόημα να την αφαιρέσεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.