Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό προϋπολογισμό


Recommended Posts

................ Σαν λοιπές παραβάσεις...........

 

......το πρόστιμο των οποίων θα υπολογιστεί με αναλυτικό πρϋπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρθρο 100 Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου:........................................................................................................................................................
5. Για τις παραβάσεις .......................................................................................................................................................................................................................

Ειδικά σε αυτές τις περιπτώσεις, που δηλώνονται παραβάσεις αποκλειστικά αυτής της κατηγορίας, δεν υποβάλλονται τα δικαιολογητικά βββ (τοπογραφικού διαγράμματος), γγγ ( διαγράμματος κάλυψης), δδδ (κάτοψης), της παραγράφου στ΄ του άρθρου 99.

Δεν  αναφέρεται όμως στο εεε) τομή  αυτό σημαίνει ότι υποβάλλεται ?!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1.) Έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου στο οποίο το υπόγειο και το ισόγειο στην Ο.Α. δεν συνδέονταν με εσωτερική σκάλα. Η αυθαιρεσία του σπιτιού είναι πως συνέδεσε το υπόγειο με το ισόγειο με εσωτερική σκάλα. Αυτή η παράβαση (της εσωτερικής σκάλας) υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό ή ως Υπέρβαση Δόμησης?

 

2.) Επιπλέον έχει εξώστη τον οποίο επέκτεινε εντός του προκηπίου (η επέκταση είναι τέτοια ώστε δεν μπορεί να ενταχθεί στην Κατηγορία 3 η παράβαση). Υπολογίζεται αυτή η παράβαση με αναλυτικό προϋπολογισμό? Αν όχι με ποιο τρόπο θα την υπολογίσω?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Για εκτός σχεδίου αλλαγη χρήσης από κατάστημα/γραφεία σε κατοικία, εφαρμόζουμε ότι στον 4178.

δηλαδή:

Είχε εκδοθεί άδεια για καταστήματα/γραφεία με επιτρεπόμενη δόμηση 600 τ.μ..

Σε όλο το κτίριο αυτό έγινε αυθαίρετη αλλαγή χρήσης σε κατοικίες,

Επιτρεπόμενη δόμηση για κατοικίες εκτός σχεδίου είναι 200 τ.μ..

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ

Για την επιφάνεια των 200 τ.μ. εφαρμόζεται αναλυτικό προϋπολογισμό. Για την επιπλέον της επιτρεπόμενης δόμησης των 400 τ.μ. εφαρμόζεται συντελεστής αλλαγής χρήσης και ΥΔ.?

Η αλλαγη χρήσης πάει και στα 400τμ?

Η ΥΔ πάει και στα 400τμ?

 

Προσπαθώ να τα ξεμπερδέψω ακόμα μια φορά στο μυαλό μου.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα τη γνώμη σας για την παρακάτω περίπτωση.

 

Σε αυθαίρετη οικοδομή χωρίς Ο.Α. που κατασκευάστηκε προ του 1983, υπάρχουν και παραβάσεις που δεν αντιστοιχούν σε επιφάνεια χώρου. Κάποιες από αυτές έχουν γίνει προ του 1982 και κάποιες μετά. Ο προϋπολογισμός όλων των παραβάσεων δεν ξεπερνά τα 15000 ευρώ.

 

Οπότε οι προ του 1982 θα είναι Κατηγορία 2 και οι μετά θα είναι Κατηγορία 5.

 

Όπως το βλέπω έχω 2 επιλογές:

 

Να επιλέξω λοιπές παραβάσεις σε 2 φύλλα καταχώρησης (το πρώτο με Κατηγορία 2 και το δεύτερο με Κατηγορία 5) και να πληρωθούν τα 250 ευρώ 2 φορές.

 

Ως δυσμενέστερο να συγκεντρώσω όλες τις παραβάσεις στο φύλλο καταγραφής με κατηγορία 5 οπότε να έχω μία φορά τα 250€, αλλά οι παραβάσεις προ του 1983 δεν θα εξαιρεθούν της κατεδάφισης.

 

Μήπως στη δεύτερη περίπτωση αν αναφερθεί στην τεχνική έκθεση πως κάποιες παραβάσεις είναι προ του 1983 μπορούν να εξαιρεθούν οριστικά της κατεδάφισης;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Για εκτός σχεδίου αλλαγη χρήσης από κατάστημα/γραφεία σε κατοικία, εφαρμόζουμε ότι στον 4178.

δηλαδή:

Είχε εκδοθεί άδεια για καταστήματα/γραφεία με επιτρεπόμενη δόμηση 600 τ.μ..

Σε όλο το κτίριο αυτό έγινε αυθαίρετη αλλαγή χρήσης σε κατοικίες,

Επιτρεπόμενη δόμηση για κατοικίες εκτός σχεδίου είναι 200 τ.μ..

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ

Για την επιφάνεια των 200 τ.μ. εφαρμόζεται αναλυτικό προϋπολογισμό. Για την επιπλέον της επιτρεπόμενης δόμησης των 400 τ.μ. εφαρμόζεται συντελεστής αλλαγής χρήσης και ΥΔ.?

Η αλλαγη χρήσης πάει και στα 400τμ?

Η ΥΔ πάει και στα 400τμ?

 

Προσπαθώ να τα ξεμπερδέψω ακόμα μια φορά στο μυαλό μου.

 

Ευχαριστώ

Συνάδελφε ΝΑΙ σε όλα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Maximos ευχαριστώ πολύ.

 

Δεν είναι όμως λογικό τα 200 του υπογείου να τα βάλουμε μόνο ΥΔ Γιατί έχουμε αλλαγή χρήσης από ΒΧ άσε ΚΧ; Όχι και τον συντελεστή 1,4!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έχει 200 όροφο από γραφεία σε κατοικία , 200 ισόγειοαπο καταστήματα κατοικία, 200 υπόγειο από βχ, σε κατοικία.

Εκτός σχεδίου.

ΥΚ δεν έχω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by DE GI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.