Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Επίσης όταν σε οικόπεδο υπάρχει ΚΑΙ κτισμα προ 1955 ΚΑΙ κτίσμα μεταγενέστερο με Ο.Α. το οποίο δεν έχει υπερβάσεις, τι επιλέγουμε στη δήλωση:

 

α) πως όλα είναι νόμιμα ?

β) πως υπάγονται στις εξαιρέσεις του 4495 (το προ 1955 υπάγεται στις εξαιρέσεις). ?

Link to comment
Share on other sites

μα κάπου στο Ν 4495 λέει

ότι  συμβ/φοι και δικηγόροι.. σε περίπτωση  ...θα αποκτήσουν τη δυνατότητα να συνδέονται ηλεκτρονικά με το σύστημα ΤΕΕ (και να τα βλέπουν άμεσα)  

 

Ελεγκτές δόμησης γαρ....

ρε τι ζούμε..... @#@#  το φελέκι μου

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όταν σε οικόπεδο υπάρχει ΚΑΙ κτισμα προ 1955 ΚΑΙ κτίσμα μεταγενέστερο με Ο.Α. το οποίο δεν έχει υπερβάσεις, τι επιλέγουμε στη δήλωση:

 

α) πως όλα είναι νόμιμα ?

β) πως υπάγονται στις εξαιρέσεις του 4495 (το προ 1955 υπάγεται στις εξαιρέσεις). ?

Θεωρώ πως επειδή όταν εκδόθηκε η ΟΑ εμφανίστηκε και το προ '55 κτίσμα, πλέον ισχύει πως όλα είναι νόμιμα και δεν ανήκουν στις εξαιρέσεις....άρα επιλέγεις το (β)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

μα κάπου στο Ν 4495 λέει

ότι  συμβ/φοι και δικηγόροι.. σε περίπτωση  ...θα αποκτήσουν τη δυνατότητα να συνδέονται ηλεκτρονικά με το σύστημα ΤΕΕ (και να τα βλέπουν άμεσα)  

 

Φαντάζομαι αυτό είναι το επόμενο βήμα... Προς το παρόν μου δέχεται μόνο με την βεβαίωση να προχωρήσει το συμβόλαιο

Link to comment
Share on other sites

https://www.e-forologia.gr/cms/uploads/0_537.pdf


άρθρο 10


2.  Στις έντυπες αναφορές των  πράξεων  υπαγωγής και των επιμέρους εντύπων και φύλλων αυτής, καθώς και των βεβαιώσεων μεταβίβασης που παράγονται από το πληροφοριακό σύστημα, αναγράφεται ο μοναδικός ηλεκτρονικός κωδικός ελέγχου (Η.Κ.Ε.) που αντιστοιχεί σε κάθε δήλωση υπαγωγής ή βεβαίωση.


 


Μέσω της ειδικής ιστοσελίδας του Τ.Ε.Ε. παρέχονται ηλεκτρονικά αντίγραφα με τη χρήση του εκδιδόμενου Η.Κ.Ε. προς τους ιδιοκτήτες καθώς και τους Συμβολαιογράφους και τους Δικηγόρους που συμμετέχουν στη σύνταξη συμβολαιογραφικών πράξεων.


Link to comment
Share on other sites

Αυτό γινόταν και στα προηγούμενα που έμπαινες με κωδικό κι εβλεπες την υπαγωγή, τη βεβαιωση και το αλλο για τη συνδεση με ΚΩ

Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε

Δεν λέει το ίδιο ο Νόμος 4495 με τον 4178 και την εύρεση δήλωσης 

 

Στο προηγούμενο έβλεπες μόνο 3 ή 4 σχετικά με τη δήλωση

ενώ τώρα (τουλάχιστο εγώ αυτό καταλαβαίνω) ότι θα μπορούν Συμβ/φοι και Δικηγόροι (και λογικό είναι αυτό) 

να βλέπουν ότι τους ενδιαφέρει σχετικά με την μεταβίβαση (κατόψεις-τ.δ -δ.κ κλπ)

 

όπως αντίστοιχα (από ότι ξέρω) μπορούν οι συμβ/φοι  μέσω συστήματος ΔΟΥ να βλέπουν αν οφείλεις στη ΔΟΥ

Link to comment
Share on other sites

 

Στις έντυπες αναφορές των πράξεων υπαγωγής και των επιμέρους εντύπων και φύλλων αυτής, καθώς και των βεβαιώσεων μεταβίβασης που παράγονται από το πληροφοριακό σύστημα, αναγράφεται ο μοναδικός ηλεκτρονικός κωδικός ελέγχου (Η.Κ.Ε.) που αντιστοιχεί σε κάθε δήλωση υπαγωγής ή βεβαίωση. Μέσω της ειδικής ιστοσελίδας του Τ.Ε.Ε. παρέχονται ηλεκτρονικά αντίγραφα με τη χρήση του εκδιδόμενου Η.Κ.Ε. προς τους ιδιοκτήτες καθώς και τους Συμβολαιογράφους και τους Δικηγόρους που συμμετέχουν στη σύνταξη συμβολαιογραφικών πράξεων.

Νομίζω αναφέρεται στο πεντασέλιδο της υπαγωγής και στη βεβαίωση, στα οποία αναγράφεται ο ΗΚΕ.

ίσως κάνω λάθος. Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Από την άλλη δηλώσεις με πληρωμένο παράβολο φαίνεται να μπορούν να συνεχίσουν κανονικά με 4178 σε οποιοδήποτε στάδιο κι αν βρίσκονται. Και το αίτημα για επαναφορά δηλώσεων από οριστική υπαγωγή σε υπαγωγή για να γίνουν διορθώσεις φαίνεται να λειτουργεί κανονικά.

 

 

Μπορώ να επαναφέρω την δήλωση από οριστική σε υπαγωγή για να προσθέσω 1 ΝΕΟ φύλλο καταγραφής;;

 

και 1 λοιπή παράβαση που μου είχε διαφύγει;;

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως επειδή όταν εκδόθηκε η ΟΑ εμφανίστηκε και το προ '55 κτίσμα, πλέον ισχύει πως όλα είναι νόμιμα και δεν ανήκουν στις εξαιρέσεις....άρα επιλέγεις το (β)

Σε ευχαριστώ. Νομίζω εκ παραδρομής έγραψες (Β) το οποίο αφορά πως υπάγεται στις εξαιρέσεις. Εννοείς πως εφόσον φαινόταν στην άδεια του 1986 όλα είναι νόμιμα, άρα την (α) επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.