Μετάβαση στο περιεχόμενο

[N. 4495/17] Πληροφοριακό σύστημα δηλώσεων του Ν. 4495/17


Recommended Posts

Στην έκδοση βεβαίωσης του 4495 ποια από τα πρόσθετα στοιχεία στην καρτέλα στο σύστημα είναι υποχρεωτικά;

Γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις τη συμφωνηθείσα αμοιβή και την ημερομηνία αυτοψίας, όπως στο ν. 4178 δεν προχωράει σε οριστική για έκδοση βεβαίωσης;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου βγαζει την επιβεβαιωση για πρόστιμα μηδεν και οτι οσα δηλωνω ειναι αληθη

Ωραία εβαλα μονο συμφωνηθεισα, αυτοψία και λιγα λογια τεχ εκθεση

διοτι ειναι περαιωμενη 4178 (πλήρως) που βγαινει βεβαιωση τωρα με 4495

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση θα ήθελα να κανω αν γνωρίζετε αλλα για το πληροφοριακο σύστημα του Ν.4178/13...

θέλω να διορθώσω ενα λάθος στο κείμενο της δήλωσης του τοπογραφικου σε μια οριστικη δήλωση που έχω κάνει. Εχω ακόμα το δικαίωμα να ζητήσω επαναφορα της δήλωσης σε υπαγωγή για να διαγράψω το παλιο και να υποβάλω το καινούριο διορθωμένο? Αν ναι το κάνω όπως παλιότερα ή εχει αλλάξει κάτι μετά την ισχύ του Ν.4495/2017?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι

 

Σε αυθαίρετο κατηγορίας 1, πληρώθηκε το παράβολο, έχω γράψει την τεχνική έκθεση, και προκειμένου να περάσω στο επόμενο στάδιο, πρέπει: α) να δηλώσω αριθμό ορόφων β) να επιλέξω τύπο στατικού ελέγχου (τεχν. έκθεση ή μσε) γ) να ανεβάσω αρχείο ανάθεσης σε μηχανικό.

 

Ερωτ. 1: από την στιγμή που είναι κατ.1 και δεν απαιτείται ως δικαιολογητικό ο στατικός έλεγχος των παραβάσεων, γιατί πρέπει να επιλέξω τεχν. έκθεση ή μσε? αφού δεν απαιτείται τίποτα από τα δύο. Αν π.χ. ήταν κατηγορίας 4, θα απαιτούνταν μσε. Τώρα τί να επιλέξω?

 

Ερωτ. 2: ανάθεση σε μηχανικό, εννοεί την εξουσιοδότηση που μου έκανε ο ιδιοκτήτης να "προβώ σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες σχετικά με την ρύθμιση του αυθαίρετού του" ? 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1--Συστημικό σφάλμα. Επίλεξε τεχνική έκθεση και μετά ανέβασε σημείωμα ότι δεν απαιτείται.

2--Αυτή την ανάθεση εννοεί.

Link to comment
Share on other sites

Για έκδοση βεβαίωσης φτάνουμε τη δήλωση Οριστική και τη βγάζει.

Μετά την προχωράμε μέχρι και Περαιωμένη λογικά ε;

 

 

άκυρο δε σου επιτρέπει να την προχωρήσεις σε Περαιωμένη

 

 

@ anpap

Δες αν σου επιτρεπει να κανεις αίτηση στο 4178 στην αντίστοιχη καρτέλα. Αν δε σου επιτρέπει τότε ανεβάζεις το νέο τοπογραφικό με ονομασία ορθή επανάληψη και γραφεις οτι αντικαθιστά αυτό που είχε ανεβει.

 

Δε γνωρίζω αν σε αφήνει να πας πίσω την υπαγωγή

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.